Translate

NADMIAR TURYSTÓW W POPULARNYCH MIEJSCACH WAJACYJNYCH I PROBLEMY Z TYM ZWIĄZANE

 Ten temat ostatnio często pojawia się w aktualnych wiadomościach ze świata.




Ludzie nauczyli się często podróżować wybierając najbardziej atrakcyjne miejsca turystyczne w szczycie sezonowym. To powoduje nagły wzrost problemów z tym związanych.

Z pewnością słyszeliście o protestach stałych mieszkańców większych miast Hiszpanii tj. BARCELONA , czy MADRYT , którzy skarżą się na nadmiar turystów w tych miejscach w lipcu i sierpniu co powoduje raptowne obniżenie jakości ich życia w miejscach ich stałego zamieszkania. 

Wzrost turystyki ma dwie strony - tą dobrą ale i tą ujemną. Monopol turystyki jest bardzo niebezpieczny.

Bo nie chodzi tutaj tylko o zyski z turystyki, które najczęściej czerpią tylko wielkie firmy turystyczne. Nadmierny wzrost turystyki wpływa na zmianę oblicza miejsca w którym się to dzieje. 

Pamiętajmy też o tym, że monopol turystyki prowadzi do zaniknięcia innych działalności gospodarczych na danym terenie.

Sklepy obsługujące mieszkająca tam ludność zamieniane są na biura podróży,  usługi dla turystów,  firmy wynajmujące samochody, skutery itp. 

Na Korfu obserwujemy to od wielu lat. Czy i tutaj będziemy mieli podobne problemy , np. w stolicy wyspy???

Każde miejsce, każde miasto może dobrze funkcjonować z określoną liczbą mieszkających tam na stale mieszkańców i określoną liczbą zakwaterowanych na kilka dni turystów. 

Kiedy ta liczba jest znacznie przekroczona pokazują się poważne problemy i niezadowolenie z obu stron.

Tłumy turystów zgromadzonych w tych samych miejscach nie mogą być jednocześnie dobrze obsłużonych. Poza tym kto lubi spacerować po zatłoczonych waskich uliczkach , kiedy wyminięcie się stanowi problem?! 



Często też odpoczynek w takich sytuacjach nie jest możliwy i część z turystów wraca do domu wyrażając swoje niezadowolenie z tak spędzonych wakacji.

Zupełnie inaczej takie miejsca wyglądają i odpoczywa sie tam lepiej w czerwcu czy we wrześniu. Tutaj wszyscy rodzice krzykną na mnie, że mają dzieci w wieku szkolnym i jest to niemożliwe. Jednak dla tych którzy do tej kategorii nie należą to jest wspaniałe rozwiazanie. 

Bo w szczycie sezonu wszędzie  jest za dużo ludzi. Drogi są zapełnione samochodami, wszędzie (szczególnie na drogach do stolicy) mamy korki i wszędzie wzrasta problem znalezienia parkingu. 

W dużych firmowych sklepach i w supermarketach są szalone kolejki.

Tawerny, bary, kawiarnie też są wypełnione po brzegi. Bardzo długo czeka się na obsługę. 

Wzrasta liczba osób korzystających z miejskiej komunikacji, która często nie jest dostosowana do tak dużej liczby ludzi.

Wzrasta w szalonym tempie koszt życia stałych mieszkańców takich turystycznych miejsc. Ceny na wszystko dostosowane są do portfela turysty, a nie do wysokości zarobków stałych mieszkańców tych miejsc. Zaczyna być niemożliwe utrzmanie się za zarobki w takich miejscach. Najwiekszy problem to koszt i znalezienie mieszkania  i to nie tylko w stolicy, ale w całej okolicy do której dojeżdża miejska komunikacja.

Pojawia się szalony problem znalezienia zakwaterowania na stałe, bo wiele mieszkań i domów zmienia zastosowanie na airbnb. Ceny wszelkiego zakwaterowania w pełni sezonu szalenie wzrastają i często nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi cenami.

Jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia na stałe to tutaj ceny też są wręcz absurdalne za mieszkania bez ogrzewania, w starych budynkach, nie odnawianych od 20, 30 lat. Koszt starych , małych mieszkań, nieodnowionych, bez centralnego ogrzewania i w fatalnym stanie dochodzi do 450 nawet 500 euro?!!

Wszystkie "ludzkie" pomieszczenia możliwe do wynajęcia w systemie airbnb są do tego wykorzystywane. 

Czy wiecie, że na Korfu mamy rekordową liczbę kwater airbnb? Jest ich tutaj ponad 7500, kiedy przykładowo na Rodos jest ich około 2500 ?!

Czy to jest normalne by wyspa nastawiała się wyłącznie na turystykę? Lekarzom, nauczycielom proponowana jest praca na wyspie i z powodu braku mieszkania zatrudniają się gdzie indziej. Nawet studenci wybierają inne uniwersytety, nie ten korfianski bo ceny kwater, jeśli się taką znajdzie, są tutaj szalone !

Wielu mieszkańców wyspy, która ma taką możliwość ucieka ze stolicy by zamieszkać z dala od tłumów turystów w okresie lata. Do takich i my z mężem należymy. Wyprowadziliśmy się ze stolicy w 2006 roku na stałe w góry i wcale tego nie żałujemy.

W okresie sezonu nasze wizyty w stolicy ograniczają się  do tych najbardziej koniecznych, bo problem z parkingiem jest tutaj bardzo widoczny. Samochody mieszkańców wyspy mają w stolicy problem z parkingiem przez cały rok.  Co mówić więc o okresie lata kiedy dochodzą wynajęte przez turystów auta. Szczególne tych który wynajmują apartamenty airbnb w stolicy. Liczba samochodów na wyspie w sezonie powiększa się o wiecej niż 100%. Nie mówię tu o dojeżdżających dodatkowo swoim samochodem turystach ?!

Nadmienię też problem z wodą. Ciągnące się susze i ograniczone ilości wody na wyspie prowadzą do zamykania wody w różnych okolicach na kilka godzin czy nawet na dzień. Wyobraźcie sobie upalne lato bez wody??!

 Oczywiście wielkie kompleksy hotelowe takiego problemu nie mają, woda jest ograniczana w terenach mniej turystycznych , tam gdzie mieszkają tubylcy... 

W szczycie sezonu dodatkowy, wielki problem stanowią "góry" śmieci,  które codziennie gromadzą się i wielokrotnie nie jest możliwe dostatecznie szybkie zebranie ich i oddalenie od turystycznych  i nie tylko miejsc. To z pewnością nie jest przyjemny widok ani dla turystów, ani też dla mieszkańców wyspy.

Do czego to doprowadzi?

 Niezadowolenie tubylców z nadmiernego wzrostu ilości turystów w szczycie sezonu wzrasta.

Monopol turystyki zaczyna grozić mieszkańcom w takich turystycznie atrakcyjnych miejscowościach.

Dzisiaj czytałam o tym , że  w Santoryni , która ma ponad 15000 stałych mieszkańców w sezonie odwiedza wyspę statkami rejsowymi DZIENNIE ponad 17000 turystów! Wspaniała liczba, ale agenci turystycznie proszą tubylców o zmniejszenie poruszania się po wyspie w tym czasie by ułatwić ich pracę??!!!  Czyżby to początek pojawienia się i tutaj protestów mieszkańców z transparentami " TURIST GO HOME" ??!!!

Bo wszystko ma swoje granice. 

Czy wiecie też, że w Wenecji pilotowo narzucono haracz każdemu odwiedzającemu Wenecję w wysokości 5 euro ? Tak mieli nadzieję zmniejszyć liczbę owiedzajacych to miejsce turystów. To jednak nie zadziałało,  turystów z roku na rok jest więcej,  ale haracz pozostał. Właściciele znajdujących się tam sklepów protestują,  ale jak do tej pory bez rezultatu.

Naświetlam Wam sprawę monopolu turystyki od strony mieszkańców tych cudownych miejsc. Myślę, że podobne spostrzeżenia mają  mieszkańcy np. SOPOTU, ZAKOPANEGO czy innych bardzo turystycznych miejsc w kraju. 

Ciekawa jestem jakie są Wasze zdania na ten temat. Szczególnie czekam na komentarze osób z Polski, którzy mieszkają w takich bardzo turystycznych miejscowościach.


PRZEDŁUŻAJĄCE SIĘ UPAŁY ZMIENIAJĄ TRYB ŻYCIA MIESZKAŃCÓW KORFU

 Jesteśmy w środku lata na Korfu.

Wszyscy czekaliśmy na lato , na możliwość fajnych kąpieli w morzu, cudownych wieczorów i nocy na werandzie czy balkonie.

Świąt się jednak zmienia, klimat też i co roku mamy nowe niespodzianki "pogodowe" , niestety co roku gorsze. 

Nie dbamy o naszą planetę i niestety takie są rezultaty.

Korfiańskie lato to zawsze  była przeplatanka dni ciepłych z kilkudniowymi upałami, które można  było przeżyć bo przynajmniej nocą temperatura znacznie spadała.


Obecnie wszystko się zmienia. W tym roku mamy przedłużające się upały z wysokimi temperaturami zarówno w dzień jak i w nocy.

Nie jesteśmy tutaj przyzwyczajeni do temperatur ponad 40C przez ponad tydzień i nocami z temperaturami około 30C! 

To tutaj coś zupełnie nowego i wszystkich nas, mieszkających na stałe na tej wyspie szokuje. 

Dodatkowo prognozy straszą nas o wielu następnych gorących dniach i nocach. 

Klimat się zmienia I wszystko wskazuje na to, że klimat w Grecji powoli będzie przypominał klimat północnej Afryki i co za tym idzie będziemy musieli dostosować się do tego.

Jak to wpływa na nasze życie?

Po pierwsze coraz więcej domów i mieszkań posiada klimatyzację,  bo bez niej nie da się żyć. 

Po drugie w wielu zawodach których praca jest na zewnątrz w okresie południa od 11.00 do 17.00 istnieje obowiązkowa przerwa. To dotyczy też  dobrze Wam znanych młodych ludzi na skuterkach dostarczających żywność do Waszych apartamentów. 

Współczuję wszystkim tym, którzy przy tych temperaturach muszą na zewnątrz pracować. Przypominam sobie z własnego doświadczenia moje wycieczki kiedy w autokarze mieliśmy 25C a na zewnątrz oprowadzając turystów około 40C! To jest trudne dla przewodnika i dla turystów też. 

Przy tak wysokich temperaturach w południe trudno jest funkcjonować i tak dla tych którzy mogą powraca okres siesty i godziny pracy przedłużane są  do późnych godzin nocnych. Na ten temat czytajcie osobny artykuł pod hasłem SIESTA.

Te ciągnące się tak wiele dni wpływają też na zmianę naszych letnich przyzwyczajeń. 

Kiedy już od samego rana jest tak ciepło nie mamy wielkiej ochoty na siedzenie na werandzie. Lepiej spędzamy czas w ochłodzonych klimatyzacją domach. Z tego powodu rano nie widać ludzi siedzących na balkonach!

Ja też mimo tego, że mieszkamy w górach gdzie jest trochę chłodniej zrezygnowałam z naszych porannych śniadan na werandzie. To samo dotyczy wieczorów. Wieczorem nadal jest upalnie i siedzenie na werandzie nie należy do przyjemności.  Znacznie zmniejszyła się  liczba osób siedzących wieczorami na balkonach i na werandach. Jest o wiele mniej towarzyskich spotkań wieczornych nawet na werandach domów na wsiach, bo jest za gorąco. Wszyscy czekamy na jakieś ochłodzenie i trochę uroczego wiaterku, ale jak do dzisiaj nic z tego.

Zmieniamy też rytm naszego życia by dostosować go do tych upałów.  My, będący na emeryturze możemy to zrobić. Zdaje sobie jednak sprawę z tego , że dla wielu osób jest to niemożliwe. 

Wstajemy znacznie wcześniej by wszelkie prace domowe wykonać wcześniej i pojechać o wiele wcześniej na plaże, nawet o 8.00 rano. 


Staramy się przed 10.00 być już w domu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Siesta też wróciła do codziennych naszych zwyczajów. Tylko po 21.00 do późnych godzin nocnych można żyć bo wtedy zaczyna być  chłodniej. Tylko w tych godzinach możliwe są spotkania ze znajomymi najczęściej w jakiś tawernach tuż nad morzem gdzie wieje przyjemny wiaterek.

Tak to odczuwamy my, mieszkający tutaj na stałe.

Dla turystów wielokrotnie to radość spędzenia wakacji ze słońcem,  bez jednej chmurki na niebie i nawet skwar lejący się z nieba im nie przeszkadza. Bo nareszcie mają ukochane słońce za którym tęsknili przez całą zimę w swoich krajach.

Są jednak turyści, którzy tych upałów nie znoszą. Wiele osób pisze do mnie zaskoczone tymi temperaturami. My też jesteśmy nimi zaskoczeni - to coś nowego dla nas. 

Mówi się, że tak teraz będzie co roku, nawet cieplej.

Wcale nie zdziwię się kiedy zaczniecie mi mówić o dużych plantacjach bananów czy o dużych plantaciach winogron nawet w Polsce. Tam też  klimat się zmienia I jest coraz cieplej. 

Będziemy wszyscy to obserwować w nadchodzących latach. Czy chcemy czy nie będziemy musieli się do tego dostosować. 

Pożyjemy ... zobaczymy...