Translate

KOMUNIKACJA NA KORFU
Korfu ma 2 główne systemy komunikacyjne , dzięki którym możecie poruszać się po wyspie .

Pierwszy system komunikacji to autobusy miejskie , niebieskie , które kursują wokoło miasta i dojeżdżają do miejscowości oddalonych od miasta co najwyżej 15 kilometrów. Te autobusy kursują co 20 minut , od 7 rano do 22.30 wieczorem. Wyjeżdżają z Placu San Rocco znajdującym się w centrum nowszej części miasta i docierają do wszystkich znajdujących się na około miasta miejscowości w kształcie pajęczyny.

 Dokładne godziny w których one kursują możecie znaleźć w internecie na stronie  tutaj:

https://www.astikoktelkerkyras.gr/itineraries-weg-40407.html

https://mng.greenbuses.gr/usersc/pdf-en.php


I tak o ile rezerwujecie hotel  w centralnej  części wyspy macie możliwość bez problemu poruszać się po centrum wyspy i co najważniejsze w przypadku "dziwnej" pogody możecie tanio ( 1.70 euro) i łatwo dojechać do stolicy wyspy - Korfu ( o tej samej nazwie jak cała wyspa ) by tam mile spędzić czas ,np. zwiedzając znajdujące się w mieście muzea, np. muzeum sztuki Azjatyckiej znajdujące się w pałacu przy Spianadzie , który widzicie na zdjęciu poniżej.


 Dodam , że na niektórych przystankach autobusów miejskich macie automaty sprzedaży biletów . Jeśli ich nie ma możecie zakupić bilet u kierowcy 0.20 cent droższy.

Poza tym stolica wyspy i jej starówka jest urocza wieczorem i warto to zobaczyć , pochodzić po tych wąskich weneckich uliczkach , fajnie oświetlonych , z dużą ilością spacerujących tutaj turystów, z bardzo dużą ilością tawern i kawiarenek wypełnionych do późnych godzin wieczornych . Tego nie można odczuć przyjeżdżając do miasta w godzinach rannych , kiedy grzeje niesamowicie słońce i wszyscy myślą tylko o tym by się schować w cieniu .

Drugi system komunikacji na wyspie - pozamiejski - to autobusy zielone , popularnie nazywane tutaj GREEN BUS. Tak też są oznaczone na zielono tablice przystanków autobusowych na terenie całej wyspy. W centrum stolicy na placu San Rocco w punkcie sprzedaży biletów możecie się poinformować jak się do niego dostać.

 Dworzec w kwietniu 2016 został przeniesiony z miejsca pod nową forteca w mieście do południowej części przedmieść miasta. Jeśli chcecie się do niego dostać ze stolicy najlepiej dojechać do niego autobusami miejskimi jadącymi na południe wyspy, np. do pałacu w Achillionie. Nowo wybudowany dworzec jest nowoczesny i posiada wszelkie potrzebne podróżującym wygody.

To co wielu z Was zainteresuje to to , że na tym dworcu macie też przechowalnie bagaży !!!!

 Możecie też dojechać tam linią nr 15 jadącą na linii lotnisko- dworzec-centrum miasta-port !!!
Te jeżdżące przez cały rok poza miejskie autobusy wyjeżdżają we wczesnych godzinach rannych (od 7-9 rano) z różnych miejscowości na wyspie znajdujących się na wybrzeżach wyspy lub w górach i jeżdżą do stolicy wyspy . Następnie w godzinach popołudniowych wyjeżdżają z miasta by odwieźć turystów i tubylców do miejsc ich zamieszkania czy zakwaterowania , a to zgodnie z rozkładem jazdy , który możecie otrzymać w punkcie informacyjnym na końcowym przystanku tych autobusów w mieście. 
W ten sposób nawet Ci którzy mieszkają dalej od stolicy mogą sami zorganizować sobie całodzienny pobyt w mieście, by spokojnie zwiedzić miasto lub ciekawe miejsca wokoło , jadąc do nich niebieskimi autobusami . Przykładowo tak można dojechać do Pałacu Sissi w Achilionie lub do uroczego miejsca Kanoni.

Ostatni te linie GREEN BUS rozwijają się i są bardzo popularne. Poza tradycyjnymi liniami , które działają w ciągu całego roku macie bardzo interesujące linie działające w czasie sezonu turystycznego z popularnych miejsc turystycznych do innych popularnym ośrodków turystycznycch. 

Dokładny rozkład jazdy wszystkich linii podzielonych na linie południowej części wyspy, północnej i te sezonowe letnie macie w internecie w języku angielskim tutaj


https://mng.greenbuses.gr/usersc/pdf-en.php


Te sezonowe letnie linie szczególnie Was zainteresują bo dzięki nim możecie pojechać z miejscowości w której jesteście zakwaterowani do tych pięknych miejsc i plaż na wyspie.

Macie też e-mail by spytać się o coś dodatkowego czy upewnić się czy jakąś linią dojedziecie tam gdzie chcecie.

Każda z tych tras jest oznaczona swoim numerem i wchodząc na nią możecie zobaczyć godziny jazdy, czas jazdy  i cenę biletu każdej trasy.

Do najbardziej popularnych należą trasy :
S5 SIDARI - KASSIOPI w cenie 3.40 euro
S6 NISSAKI - PALEOKASTRITSA w cenie  3.00 euro
S8 KASSIOPI - PALEOKASTRITSA w cenie 3.50 euro itd.

Do zwiedzania stolicy i jej okolic możecie też wykorzystać otwarte turystyczne autobusy kursujące na około miasta i okolic . Bilety na te autobusy różnych firm możecie zakupić w budce na palcu San Rocco w stolicy . Tam też możecie otrzymać mapkę z trasami , które możecie wybrać.
Dodatkowo co roku mamy coś nowego !

W tym roku przybyły dodatkowe ciekawe  trasy autobusów pozamiejskich łączące bardzo turystyczne miejsca . Na przykład macie autobusy z Benitses do Paleokastritsy, z Kassiopi do miejscowości Paleokastritsa itd.

Możecie też poruszać się autobusami miejskimi kupując bilet na cały dzień . W tym roku kosztował  5 euro od osoby. To też ciekawa oferta. W ten sposób możecie dojechać do wielu ciekawych miejsc na wyspie. Zobaczcie to na mapce. Numery oznaczają numery linii .
Bardzo popularna jest linia nr 15  która łączy lotnisko , dworzec autobusów pozamiejskich , centrum miasta i port . Tym autobusem możecie dojechać z lotniska na dworzec autobusowy lub do centrum stolicy gdzie z placu SAN ROCCO  macie wiele linii miejskich w różnych kierunkach. 
Podaję rozkład jazdy tej linii nr 15
Bardzo popularna linia łącząca stolicę z wieloma hotelami na północno - wschodnim wybrzeżu to linia nr 7. Tutaj podaje tegoroczny rozkład jazdy . Przeważnie godziny z roku na rok się nie zmieniają. 

Ważne jest to , że kursują co 20 minut , więc zamiast płacić za drogą taksówkę lepiej nawet trochę poczekać.

Poniżej podaję rozkłady jazdy najbardziej popularnych linii autobusów miejskich ( niebieskich )
Dobrze jednak ,  o ile możecie , przed przylotem na wakacje na Korfu potwierdzacie te godziny szukając je w internecie na stronie pod hasłem : Corfu city bus .

 Często pytacie się o to jak dostać się na lotnisko we wczesnych godzinach rannych , kiedy jeszcze autobusy nie kursują. Niestety w takim wypadku mamy tylko taksówkę.

O ile jesteście wcześnie rano na lotnisku na Korfu i nie macie dużej walizki możecie dojść do autobusu GREEN BUS na piechotę. 
To nie tak daleko , około 30 minut na piechotę.

Podaję poniżej mapkę jak tam dojść z lotniska ( punkt nr 1) do dworca autobusowego ( punkt nr 2).
Jeśli chodzi o taksówki na wyspie.

 Mamy ich tutaj dużo , głównie w centralnej części wyspy. W hotelach też możecie zamówić sobie taksówke w recepcji hotelu oczywiście płacąc odpowiednio więcej za tą usługę. Taksówki są drogie i trzeba uważać na dokładny sposób omówienia trasy i ceny przejazdu. Doradzam tak rozpoczynać jazdę taksówką. Pytacie się poprzednio czy może taksówkarz Was zabrać do dokładnie określonego miejsca i ILE BĘDZIE WAS TO KOSZTOWAŁO ! W ten sposób unikniecie nieporozumień związanych z ceną usługi. Niestety, istnieją taksówkarze którzy widząc obcokrajowców podwyższają cenę usługi. Dobrze jest pytać się kilku taksówkarzy o cenę dojazdu taksówką do waszego hotelu .

Jeśli jesteście dużą rodziną , z dużą ilością walizek możecie też wynająć przez internet większą taksówkę - minibus by nie jechać kilkoma taksówkami.
W ten sposób możecie też zamówić taksówkę na lotnisku byście byli pewni , że będzie na Was czekać. To dotyczy szczególnie pełnego sezonu kiedy jest bardzo duży ruch na lotnisku.

Przykładowe ceny na transport taksówką w różnych kierunkach też znajdziecie w takich programach w internecie. Najczęściej pytacie się o taksówki do Acharavi ( 60-70 euro w jedną stronę ), Sidari (60-70 euro) , Benitses ( 50 euro).

Dodatkowo weźcie pod uwagę fakt , że od tego roku lotnisko na Korfu zakupione przez Niemców będzie w nocy od 22.00 do 6.00 rano zamknięte , o ile nie będzie lotów nocnych. To oczywiście odnosi się do początku sezonu , czy końca sezonu . Mówię o miesiącach kwiecień, maj, październik.

I tak jeśli chcecie przeczekać na lotnisku po Waszym nocnym locie czarterowym do czasu kiedy dworzec autobusowy będzie otwarty mogą być z tym trudności. Mogę jedynie nadmienić , że Grecja to jeszcze kraj bezpieczny i można spokojnie poczekać na jakiś ławeczkach w różnych punktach, nawet blisko lotniska .

Z tego względu wielu z Was ostatni dzień rezerwuje hotel w stolicy by mieć czas na zwiedzenie miasta i by spokojnie dojechać lub dojść do lotniska w późnych lub bardzo wczesnych godzinach.

Jak do tej pory NA LOTNISKU NIE MA PRZECHOWALNI WALIZEK !!!!!

28 komentarzy:

 1. Czy przystanki są w jakikolwiek sposób oznaczone? - przeglądam street view na google maps w miejscu przystanków i nic.. Trzeba zatrzymywać autobus ręką?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W większości przypadków przy drodze stoi budka z informacją o godzinach przejazdu autobusu. Czasami jednak macie tylko słup z tablicą GREEN BUS.

   Usuń
 2. Cześć. Chciałabym zapytać o praktyczne porady odnośnie baz noclegowych najlepszych do zwiedznia korfu komunikacją miejską. Planujemy pobyt w na początku października na tydzień i w związku z przylotem kolo 19 pierwszy nocleg mamy w Peramie natomiast kolejne 6 w Paleokastritsa, ale nie jestem pewna czy jest to dobra baza na zwiedzanie. Lecimy z 4letnim synkiem i planujemy ok 4 wyjazdy w inne miejsca. Chcemy zobaczyć Korfu, Sidari i jakieś fajne piaszczyste plaże. Rzadko kiedy plażujemy stacjonarnie, raczej jeździmy przy okazji zaliczając nowe ciekawe miejsca. Punkt dla mnie obowiażkowy to Mysia wyspa. Kocham latać i samoloty, stąd nocleg blisko tego przejścia wodą :) będę wdzięczna za wskazówki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie informacje znajdziesz na moim blogu. czytaj po pierwsze wszystkie artykuły z serii WAKACJE NA KORFU

   Usuń
 3. Dziękuję za szczegółowe i ciekawe informacje na blogu! Czy wie Pani może, w jakich godzinach czynny jest dworzec autobusowy - chciałabym zostawić bagaż w przechowalni w oczekiwaniu na późny lot? Pozdrawiam! Marta

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękujemy za cenne informacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. cieszy mnie , że moje informacje Wam się przydają.

   Usuń
 5. Dzień dobry
  Poczytuje Pani blok na Fb od pół roku. Byłam na Korfu z rodziną w 2018 i dlatego tu bywam u Pani na Blogu. Jest tu tyle informacji o Korfu że zorganizowanie samodzielnego wyjazdu jest łatwe i przyjemne. mam do Pani pytanie o wypożyczenie auta w Grecji a mianowicie o konieczność stosowania fotelików dla dzieci. Czy prawo w Grecji dopuszcza zamiast fotelików pasy zwężające Smart bell? Przepraszam że do Pani bo nie wiem kogo zapytać... pozdrawiam Sylwia B.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tutaj foteliki są obowiązkowe dla małych dzieci, nie ma tak srogich obowiązków dla dzieci do 12 lat jak, np. w Anglii

  OdpowiedzUsuń
 7. proszę o poradę jak dostać się z agios stefanos avliotes do aquapark water park korzystając z komunikacji publicznej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba dojechać do miasta zielonym autobusem i później miejskim ( niebieskim do Aqua Land)

   Usuń
 8. Dzień dobry :),
  dziękuję za cenne informacje; mam pytanie: czy z Liapades są jakieś lokalne połączenia z Palaiokastritsą? Nie mogę nic znaleźć, a to tak blisko; i jeszcze jedno pytanie: czy na Porto Timoni można dojechać tylko autem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Z Liapades by dojechać do Paleokastritsy trzeba pojechać do stolicy i ze stolicy do Paleokastritsy, ale nie sądzę by było warto , bo to rzeczywiście bardzo blisko. Są chyba łodzie w Liapades którymi można tam popłynąć??! Do Porto Timoni też jest połączenie tylko przez stolice komunikacją . Skuter lub auto to najlepszy sposób.

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedź:)

   Usuń
 9. Dzień dobry. :) Podpowie mi Pani w jaki sposób mogę dojechać z lotniska do Gouvia w godzinach nocnych tj. ok. 01:00. Czy rozsądnym jest wypożyczenie auta na jeden dzień czy istnieje możliwość prostszego dotarcia na miejsce? Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejscowość Gouvia znajduje się około 6km od stolicy. Wynajęcie samochodu na jedną dobę będzie kosztować od 50-60 euro. Taksówka z lotniska do Gouvia będzie tańsza.Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź! :)

   Usuń
 10. Dzień dobry już przeczytałam na blogu ,że najtańsza opcja dojazdu do kavos to green bus i mam pytanie czy to linia B1 ? Poproszę o podpowiedź z góry serdecznie dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 11. A czy do Greenbuses można wsiąść z walizką?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - oczywiście! większe walizki idą do bagażnika, mniejsze koło siebie.

   Usuń
 12. Dzień Dobry, czy mógłbym prosić o pomoc w ustaleniu jak dotrzeć z hotelu Lido Corfu do wypożyczalni rowerów Cycle Corfu / S-Bikes(Acharavi) w sposób ekonomiczny??? A może znacie Państwo jakąś wypożyczalnie bliżej hotelu, zależy mi na rowerze szosowym(kolarka). Z góry dziękuję za wszelką pomoc:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lido Corfu jest na południu niżej od Benitses! Do Acharavi to kawał drogi. Trzeba skorzystać z greenbus do stolicy, a że stolicy jechać do Acharavi. Nie jestem pewna czy wyrobicie się w czasie w ciągu jednego dnia bo autobusy kursują rano i później po południu. Rower z Zcharawi dla Was w hotelu na południu to według mnie zły pomysł. Szukajcie czegoś w Benitses lub Moraitika. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za info, argument z "niewyrobieniem się" zadziałał!!!:))) Znalazłem wypożyczalnię w Kontokali!!! Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!!!

   Usuń
  3. Dzień dobry. Cieszy mnie, ze moje rady pomogły w dobrych decyzjach. Nie chcę byście w czasie wakacji męczyli się. Pozdrawiam i życzę wspaniałych wakacji!!

   Usuń
 13. Dzień dobry, moje pytanie brzmi czy konkretne przystanki mają jakieś nazwy? Szukam np. na stronie greenbus autobusu ze stolicy do Palaiokstritsy, nie chcę wysiadać na ostatnim przystanku, ale na szóstym przystanku od końca i co w takim wypadku? Bo chyba nie będę musiała od początku liczyć :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo często się nad tym zastanawiacie. Najczęściej prosimy kierowcę o to by się zatrzymał w konkretnym miejscu bo nie wiemy gdzie to jest. Oczywiście nie śpimy w autobusie i staramy się zorientować gdzie jesteśmy. Pozdrawiam.

   Usuń