Translate

TURYSTYKA NA KORFU I ZAKWATEROWANIE AIRBNB

Bardzo często po spędzeniu uroczych wakacji na Korfu w lecie zastanawiacie się by przyjechać tutaj ponownie i nawet w zimie.

Ostatnio często zadawane jest mi przez Was pytanie gdzie możecie zakwaterować się na wyspie tanio i przyjemnie by z bliska obserwować życie tej wyspy i jej mieszkańców.
W kilku artykułach na moim blogu podaję Wam wskazówki jak szukać zakwaterowania i na co głównie zwracać uwagę.
W ciągu ostatnich lat wielu z Was podróżuje indywidualnie i szuka zakwaterowania indywidualnie przez różne popularne w internecie strony tj. booking.com, trivago.com, tripadvisor.com . 

W ciągu ostatnich dwóch lat do tych stron dochodzi bardzo popularna strona airbnb.com.

Na tej stronie możecie znaleźć po pierwsze  duża liczbę mieszkań znajdujących się w stolicy, czy blisko stolicy, które są wynajmowane w ciągu całego roku za dość atrakcyjną cenę różniąca się od cen hotelowych. Za pieniądze płacone od osoby za tylko pokój w hotelu  możecie mieć do Waszej dyspozycji całe mieszkanie za niższą cenę. To oczywiście odnosi się do cen za za nocleg na kilka dni, tydzień , czy dwa tygodnie zakwaterowania. Nie mówię tutaj o wynajęciu mieszkania na dłuższą metę choć i te mieszkania w okresie poza sezonem ( od października do kwietnia) czasami oferowane są na miesięczną, logiczną opłatę - szczególnie te znajdujące się z dala od centrum wyspy.

Poza propozycjami tego typu zakwaterowania znajdziecie tutaj również pokoje w hotelach, pensjonatach i apartamentach, ale największa liczba ofert odnosi się do mieszkań w stolicy.
Jeśli należycie do osób , które chcą spędzać wakacje obserwując z bliska życie mieszkańców miejsca do którego przyjechaliście to najlepsza okazja. Najczęściej te mieszkania znajdują się na terenie starówki , czy w innych dzielnicach stolicy i tak macie możliwość mieszkać tuż obok mieszkańców Korfu. 

W wielu wypadkach to są stare mieszkania na korfiańskiej starówce , przez lat opuszczone i obecnie odnowione z myślą o otrzymaniu dodatkowego zysku z posiadanych posiadłości, które przez wiele lat stały zapomniane.
Ten fakt zmienia obraz turystyki na wyspie, ale i nie tylko na Korfu.

Na temat AIRBNB są różne zdania na plus i na minus. 

Po pierwsze o ile rezerwujecie przez tą stronę zakwaterowanie trzeba obowiązkowo czytać opinie poprzenio mieszkających tam turystów. Przekazane przez nich informacje bardzo pomogą Wam w wyborze odpowiedniego miejsca tak byście byli z niego zadowoleni i by nie spotkały Was niemiłe niespodzianki , np. w postaci brudnego mieszkania, czy bardzo starych mebli, itp.

Na szczęście takich przypadków jest mało, bo wszyscy właściciele takich mieszkań, zainteresowani tego rodzaju działalnością chcą do tego podejść zawodowo z myślą o bardzo dobrym zysku z tego osiąganym.

Często pytacie się mnie czy można w zimie, lub nawet w ciągu całego roku wynająć na Korfu mieszkanie by przyjechać i zamieszkać tutaj na dłuższą metę. Ten nowy sposób zakwaterowania AIRBNB  zmienia tutaj radykalnie sytuację. Po pierwsze wiele mieszkań poza stolicą , które są w dobrym stanie i są wynajmowane w ciągu lata nie mają centralnego ogrzewania , które tutaj w zimie jest niezbędna ze względu na szalona wilgoć w czasie zimy.

Po drugie o ile te umeblowane mieszkania są wynajmowane w sezonie właściciele tych lokali niechętnie wynajmują je na dłuższy okres w zimie bojąc się o ich zniszczenie i potrzebę renowacji na następny sezon, kiedy ceny za nocleg są wyższe.

W stolicy ta sytuacja podniosła też cenę domów wynajmowanych na stałe czy na dłuższą metę. Ceny kawalerek i to nie w najlepszym stanie, z 270 euro miesięcznie w wielu przypadkach podskoczyły do 400 euro.

Jaki jest tego rezultat?

Wielu studentów przybywających na studia na Korfu nie znajduje zakwaterowania w stolicy gdzie mają uczelnię i są zmuszeni wynajmować mieszkania poza stolicą w miejscach gdzie można codziennie dojechać niebieskim, miejskim autobusem.

Pracownicy państwowi , którzy zostali służbowo przeniesieni na Korfu często odmawiają i rezygnują z pracy na wyspie bo nie mogą znaleźć zakwaterowania w stolicy lub znajdują zakwaterowanie , które przekracza 50 % ich zarobków i to uniemożliwia ich utrzymanie się na wyspie. Bo jak często podkreślam koszt życia na Korfu, która jest wyspą turystyczną jest znacznie wyższy od kosztu życia na lądzie greckim i szczególnie w dużych miastach tj. Ateny czy Saloniki.

Z rozwojem zakwaterowania airbnb związana jest też obecna zmiana cen na kupno lub wynajęcie mieszkania na wyspie. 

Na terenie starówki korfiańskiej obecnie sprzedawane są obcokrajowcom mieszkania do odnowienia w cenach od 1500 do 3000 euro za metr kwadratowy. Zainteresowanie starymi mieszkaniami na starówce czy nawet w centrum nowszej części miasta w związku z airbnb w ciągu ostatnich lat bardzo wzrosło.
Stąd i ceny na te mieszkania rosną i nie mają nic wspólnego z cenami w innych częściach Grecji.
Ten nowy system szukania zakwaterowania jest różne widziany w całej Europie. W Madrycie zabroniono działalność airbnb i w wielu innych dużych miastach Europy prowadzi się na ten temat dyskusje.

Tutaj dochodzi kwestia opodatkowania tego tego rodzaju działalności obywateli każdego państwa, którzy wynajmują swoje mieszkania w ten sposób. Oficjalnie jest już narzucony na to podatek i są prowadzone pewne tego kontrole, ale jest to dopiero początek i nie sądzę, że jest to obecnie tak dobrze zorganizowane by uchwycić wszystkie takie przypadki.
Z tego rodzaju zakwaterowaniem możecie się spotkać też w Atenach, w centrum Aten i to nawet wśród mieszkających tam  na stałe Polaków, którzy przekształcili swoje małe mieszkanka w mieszkania do wynajęcia dla turystów i w ten sposób dorabiają sobie w stolicy Grecji. Często na stronie GREKOMANIA w Facebook-u spotykam się z  reklamami takich mieszkań.

Tutaj pokazałam Wam plusy i minusy tego nowego sposobu zakwaterowania , który dla Was jest jeszcze jedną ewentualnością znalezienia ciekawej propozycji spędzenia wakacji na Korfu czy w innych miejscach Europy.

To jest chyba do przemyślenia .....
2 komentarze: