Translate

DLACZEGO WYSPY JOŃSKIE RÓŻNIĄ SIĘ OD POZOSTAŁEJ GRECJI.

 Wielu z Was odwiedza często Grecję kochając jej klimat i atmosferę tutejszego życia. 

Często jednak zastanawiacie się nad tym dlaczego Wyspy Jońskie tak różnią się od lądu greckiego i od wysp południowo - zachodniej Grecji.


Zasadniczą odpowiedź na to pytanie znajdziecie w historii tych terenów Grecji. Wyspy Jońskie NIGDY nie były pod panowaniem tureckim!!

Cała pozostała Grecja przez ponad 400 lat była okupowana przez Turkow i to zadecydowało o kulturze, architekturze tej części Grecji i wpłynęło w znaczny sposób na mentalność tam mieszkającej ludności greckiej.

I tak na lądzie greckim zobaczycie zupełnie inną architekturę tamtejszych wiosek opartą o dużą ilość szarobrązowych kamieni stosowanych nawet do pokrywania dachów. 

W wioskach centralnej Grecji spotkanie wiele starszych kobiet ubranych na czarno, bo po śmierci mężów, czy rodziców nie używają ubrań o innym kolorze. Tego na Korfu nie ma. Poza tym ludzie są życzliwi,  ale bardziej zamknięci w sobie.

Bardziej zaostrzone są też tradycje rodzinne i ograniczenia życia towarzyskiego niezależnych dziewcząt. 

Widoczne też są naleciałości kuchni tureckiej w przygotowywanych tam daniach. Nadmienię też te bardzo słodkie tureckie,  nasycone syropem ciastka, które w całej Grecji możecie kupić i posmakować.

Poza tym myśląc o Grecji Wasz obraz kojarzy się z błękitem morza i nieba greckiego połączony z białymi domami i niebieskimi okiennicami. To typowy krajobraz wysp południowo- zachodniej wysp Grecji tak różny od tych które zobaczycie na Wyspach Jońskich. Pasuje on do tych skalistych, często wysuszonych słońcem wysp.
Wyspy Jońskie są zupełnie inne, mają inny klimat który wpływa na to, że są bardzo zielone.

Na Korfu i na innych Wyspach Jońskich  zaobserwujecie duży wpływ kultur włoskich, angielskich i francuskich. 

W większości zwiedzającym te wyspy skojarzą się z Włochami. Nic dziwnego ! Wyspy Jońskie przez ponad 400 lat były pod panowaniem Wenecji, wtedy kiedy na lądzie Greckim ludność była okupowana przez Turcję.

Na Korfu które było stolicą Państwa Jońskiego te włoskie wpływy są bardzo widoczne. Wystarczy pospacerować po starówce korfiańskiej by poczuć się jak w Wenecji. Wąskie uliczki, zielone okiennice,  bielizna rozwieszona na sznurkach to potwierdza.
Kolory domów też tutaj są tutaj inne. Domy w wiekszości są koloru piaskowego z zielonymi okiennicami tak chramonizujacymi z tutejszą bujna zielenią. Pałac protektorów wyspy znajdujacy się w stolicy Korfu został wybudowany z piaskowca przywożonego specjalnie w tym celu z Malty. To zadecydowało o kolorze tutejszych budynków,  bo mieszkańcy miasta chcieli upodobnić kolorystykę swoich domów do koloru pałacu.  

Okupacja wenecka przez ponad 400 lat wpłynęła tutaj również na stosowaną tutaj kuchnię. Wiele dań przypomina dania włoskie,  dużo sosów pomidorowych I oczywiście wielką miłość do wszelkiego rodzaju makaronu. Stąd też  w Grecji mieszkańców Wysp Jońskich nazywają często MAKARONIARZAMI.

Macie na ten teamat osobny artykuł pod tytułem "Dlaczego Korfiatów w Grecji nazywają makaroniarzami."

Wyspy Jońskie mają bardziej europejski charakter. 

Widać to w kulturze tych wysp, mentalności tutejszej ludności, w trybie życia mieszkańców tych wysp, gdzie rozpoczęła się też turystyka w Grecji. 

Na Korfu możecie zaobserwować duże wpływy angielskie. Wyspy Jońskie były pod okupacją angielską przez 50 lat (od upadku Napoleona w  1814 do 1864 roku). Dodatkowo do dnia dzisiejszego Anglicy stanowią zdecydowaną większość turystów odwiedzających tą wyspę w lecie. Czytajcie o tym w artykule pod tytułem " Co pozostało na Korfu po okupacji angielskiej".

Ta wieloletnia okupacja wyspy przez  Włochów,  Francuzów, czy Anglików sprawia, że wszyscy Europejczycy czują się tutaj dobrze i często wielokrotnie przyjeżdżają tutaj na wakacje.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz