Translate

KOSZT ŻYCIA NA KORFU

 Wielu z Was po pierwszym lub ponownym odwiedzeniu Korfu zastanawiacie się nad tym by tutaj znaleźć dom i po prostu przenieść się tutaj i żyć na Korfu na stałe.

Na ten temat macie kilka artykułów na moim blogu. 

Taką decyzją nie podejmujemy pochopnie. Trzeba to przemyśleć i po pierwsze poznać Korfu nie tylko latem. 

Korfu latem i zimą to dwie różne wyspy!

Wielokrotnie pytacie się ile kosztuje życie na Korfu. 

Jest to jedna z najbardziej turystycznych wysp Grecji I niestety koszt życia dostosowany jest do cen turystycznych i kieszeni turystów.

O wiele taniej można przeżyć na lądzie greckim. Nawet duże miasta takie jak Ateny czy Saloniki mają większe możliwości do tańszego przeżycia.

Po pierwsze na Korfu mamy bardzo poważny problem mieszkaniowy. Bardzo trudno jest znaleźć mieszkanie do wynajęcia i ich ceny są astronomiczne.

Czytajcie o tym w artykule pod hasłem SYTUACJA MIESZKANIOWA NA KORFU.

Koszt życia na wyspie oczywiście zależy od trybu życia,  sytuacji ekonomicznej, sytuacji rodzinnej.

Inny koszt życia będzie miała osoba, która chce uczestniczyć w życiu towarzyskim lub nocnym na wyspie, osoba, która chce często jeść posiłki w tawernach. Inny koszt życia ma osobą żyjąca skromnie, gotującą swoje posiłki w domu i to nawet z warzyw z własnego ogródka. 

Ceny w tawernach są też zróżnicowane i koszt posiłku dla jednej osoby zaczyna od 20 euro i idzie w górę.

Cena kawy, zależy też od rodzaju kawy i miejsca gdzie ją pijemy i zaczyna się od 2 euro do 4-5 euro w centralnych kawiarniach.  Za podwójną kawę po grecku na Listonie płacę 4.20 euro.

Ceny w tutejszych różnych supermarketach są mniejszy więcej te same. W jednym środki czystościowe mogą być tańsze, w innym lepszej jakości mięso itp. To ile każda rodzina wydaje na żywność co miesiąc zależy od tego ile jest osób w rodzinie, w jakim wieku i jak wyglądają ich tygodniowe upodobania żywnościowe. 

By zorientować się ile samemu wydajemy miesięcznie na żywność trzeba osobiście sprawdzić ceny produktów, które jemy, czy to ryby, czy mięso czy makaron. 

Obserwujemy w ostatnim czasie wzrost cen na wszystko o 50%. 

Przykładowo ja z mężem (oboje w wieku emerytalnym) wydawaliśmy na supermarket  w tamtym roku co 10 dni około 50 euro. Obecnie w 2024 za te same zakupy płacimy około 80 euro. Nadmienię, że mamy dużo władnych produktów takich jak oliwą z oliwek, wszelkie warzywa (nawet ziemiaki) i właśnie wino.

Ceny warzyw na centralnym rynku w stolicy są o wiele wyższe od tych które zobaczycie w supermarketach. Oczywiście jakość jest też  inna. Ceny rynku na Korfu nie mają nic wspólnego z cenami na rynkach w Atenach. 

Jeśli chodzi o wydatki w domu. 

Elektryczność jest w Grecjj droga. Rachunek za elektryczność zależy od ilości zużywanej energii i od metrów kwadratowych domu od których zależy wysokość podatku dla burmistrza dodawany automatycznie do rachunku. Obecnie rachunki za elektryczność są wystawiane miesięcznie.

Przykładowo my mieszkając w górach w domu 170 metrów kwadratowych płacimy około 100 euro miesięcznie.

Opłaty za wodę są niskie i rachunki wystawiane są co 6 miesięcy i oczywiście zależą od tego czy macie ogródek i ile osób mieszka i korzysta z wody. My mając ogródek płacimy za 6 miesięcy 30-40 euro.

Oplaty za telefon w Grecji są bardzo wysokie. Jeśli chcecie zamieszkać tutaj i używać internet do pracy musicie zorientować sie czy w Waszym terenie internet dobrze działa. My w górach mamy szybki internet oparty o telefon stacjonarny za co płacimy 50 euro miesięcznie.

Opłaty za telefon komórkowy z możliwością ograniczonego w czasie używania wszędzie internetu zaczyna się od 50 euro miesięcznie. 

Do kosztu życia należy dołączyć też koszt przemieszczania się. Koszt benzyny na Korfu jest 30% wyższy od ceny na lądzie i obecnie dochodzi do 2 euro za litr benzyny.

Jeśli mieszkacie w obrębie działania komunikacji miejskiej za 1.50-2 euro możecie dojechać do stolicy. 

Dodatkowo autobusy pozamiejscie dojeżdżają na wyspie do najbardziej oddalonych wiosek , ale większość kursuje w ciągu tygodnia z wyjątkiem soboty i niedzieli. Ceny biletów są podobne.

Jeśli myślicie o zakupieniu starego domu który wymaga generalnego odnowienia bierzcie pod uwagę, że na wyspie trudno jest znaleźć elektryków, hydraulików, pracowników do budowy i ich dniówki są wysokie zaczynając od 50 euro za usługę. Jeśli zakupiony dom jest daleko od centrum to jest jeszcze trudniejsze. Czasami lepiej pomyśleć o specjalistach z Polski, którzy mogą przyjeżdżać od czasu do czasu i coś robić. 

Mieszkając w górach by znaleźć hydraulika czy eletrologa płacę więcej i czekam w kolejce wiele dni.

Wielokrotnie pisałam Wam, że na Korfu walczymy z wilgocią. Do tego dochodzą koszty ogrzewania domu. Temperatury w zimie nie spadają poniżej zera, ale bez ogrzewania nie da się tutaj żyć. Ta ten temat czytajcie moje artykuły pod hasłem JAK OGRZEWAMY DOMY NA KORFU  i drugi JAK WARCZYMY Z WILGOCIĄ NA KORFU.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania na ten temat piszcie do mnie w komentarzach pod tym artykułem.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz