Translate

WODA DO PICIA NA KORFU

Jak z pewnością już wiecie narody południowej Europy piją najwięcej wody.

Jest to związane z klimatem , ale i ze zwyczajem popijania wody przy każdym posiłku i czy nawet kawie.

Z pewnością spotkaliście się z tym zjawiskiem kiedy pijąc gdzieś w Grecji kawę do kawy zawsze podawana jest szklanka wody.
Grecy piją wodę w ciągu całego dnia. 

Bardzo często zobaczycie też w lecie na ulicach ludzi idących z butelką wody w ręku. To jest pewnego rodzaju zabezpieczenie organizmu przed upałem , odwodnieniem organizmu i przed porażeniem słonecznym.

  • To , że do wszystkiego podawana jest tutaj szklanka wody wielokrotnie Was dziwi bo takiego zwyczaju w Europie północnej nie ma. Z kolei Grecy jeżdżąc po Europie dziwią się jak to możliwe , że do posiłków nie jest podawana tam woda !!


 Co kraj to obyczaj.

To samo możecie zaobserwować na Korfu!!!

 Wodę pije się do kawy, przed posiłkami, w czasie posiłków  , czy nawet pomiędzy kolejnymi lampkami wina - by nie upić się nadmiarem alkoholu.

Jaką wodę piją Korfiacy ?

W okresie kiedy Korfu była wyspą rolnicza i nie miała w lecie tylu turystów  wyspa posiadała duże zasoby wspaniałej wody do picia. Obecnie sytuacja trochę się zmieniła.

Ta woda wypływa z wielu źródeł w górskiej części wyspy .  
Jest to woda posiadająca bardzo dużo minerałów i w okresie lata ze wzgledu na zwiększone na nią zapotrzebowanie i nadmierne jej pompowanie zawiera też dużo wapna co nie każdy organizm znosi. 

Dlatego pijąc taką wodę wielu z Was ma problemy z żołądnkiem.

Jeżdżąc po wyspie w wielu miejscach zobaczycie kraniki z wodą tuż przy drodze , często obok parkingu i nawet jakiś ławeczek gdzie można usiąść i coś przekąsić.

W większości tych miejsc macie tabliczkę informującą o tym , że woda nadaje się do picia ( tylko w nielicznych , że nie nadaje się ).

Woda na Korfu pochodzi z wielu żródeł znajdujących się na zboczach gór lub ze studni głębinowych , które znajdują się w górach. W północnej części wyspy , tej górzystej w wielu miejscach wywiercono studnie głębinowe by pompować słodką wodę. Jest ona używana przez mieszkańców okolicy jako dobra jakościowa woda do picia i woda do zaspokojenia wszelkich potrzeb w domu.

W wielu przypadkach takie studnie głębinowe są używane do zaspokojenia potrzeb w wodę wiosek i osad turystycznych znajdujacych się na wybrzeżach wyspy. Wtedy od takiej studni wodociągami często widocznymi na zboczach górkich dróg ta woda dostarczana jest na wybrzeża.

Jednak bardzo stara sieć wodociągowa i często nadziemne położenie takich rur powoduje , że ta woda docierając do ośrodków turystycznych nie nadaje się do picia. 

Dlatego osobiście proponuję Wam w hotelach w których mieszkacie pić tylko wodę butelkowaną . Sami zobaczycie , że myjąc się , czy myjąc włosy , szczególnie kobiety z długimi włosami , ta woda jest bardzo twarda i bez maseczki zmiękczającej włosy po myciu nie obejdzie się.

dlatego pijcie wodę butelkowaną . To po pierwsze odnosi się do wszystkich dzieci. Wy możecie eksperymentowa na sobie czy ta woda jest dla Was dobra czy nie , ale dla dzieci obowiązkowo kupujcie wodę butelkowaną. I to dotyczy wszystkich przypadków , nawet gdy w recepcji hotelu mówią Wam , że woda nadaje się do picia!

Mieszkańcy stolicy do dnia dzisiejszego piją wodę z dużego zbiornika wodnego znajdującego się pod górną częścia placu Spianada z charakterystyczną budową nazywaną budowlą Maitland'a . 
Tam schodami znajdującymi się w środkowej części budowli schodzi się do tego zbiornika by kontrolować poziom wody tam znajdującej się . To wejście jest oczywiście zamknięte.

Ta budowla nad zbiornikiem została wybudowana w 1816 roku  ku czci Sir Thomasa Maitland'a, który w czasie okupacji angielskiej nadzorował przez pewnien czas wyspą.  Słynny był z surowości i wręcz okrucieństa w stosunku do tutejszych mieszkańców.
Wielkie osiagniecie doprowadzenia do stolicy wody do picia należy do Sir Adamsa . On jako architekt chciał przyczynić się do czegoś pozytywnego na wyspie i dlatego zaprojektował i wybudował system wodociągowy dostarczający do tego podziemnego zbiornika wodnego pod głównym placem wodę z centralnej części wyspy ze znajdujących się tam źródeł.  z tego zbiornika wybudowanymi wodociagami dostarczano wode do 5 studzienek znajdujacych się wewnątrz starówki.
 Niektóre z nich do dzisiaj możecie tutaj zobaczyć.


Na temat Sir Adamsa czytajcie więcej informacji w moim artykule tutaj 

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/search?q=Sir+Adams

Było to wielkie osianięcie , które polepszyło życie mieszkańców stolicy , ale jednocześnie miało wielkie znaczenie strategiczne.

Otoczone murami obronnymi miasto posiadalo wodę do picia w przypadku jakiegokolwiek napadu nieprzyjaciela .

W dniu dzisiejszym poza siecią wodociągową dostarczającą wodę do domów w stolicy jest zorganizowany system publicznych studzienek z których mieszkańcy stolicy mogą za zakupione bilety pobierać bardzo dobrą jakościow wodę górską. 
Znajdują się one w różnych miejscach stolicy , miedzy innymi przy zatoce Garitsa w pasie znajdującej się tam zieleni.

Możecie to zobaczyć na jednym z moich filmików znajdujacych sie na mojej stronie w FB tutaj

https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/2029967307245028/

lub nawet na jednym z moich obrazów 
Korfiacy , którzy mają samochody bardzo często jeżdżą w góry by nabierać do dużych pojemników wodę ze znajdujacych się tam studzienek . Jest ona potrzebna szczególnie do gotowania roślin strączkowych , których na Korfu dużo jemy .

To samo możecie zrobić i Wy o ile jeździcie po górskiej części wyspy by ja zwiedzić!

W zwiazku z wzrastającą liczba turystów na wyspie od wielu lat dyskutuje sie tutaj na temat problemu z wodą na wyspie.

Przed laty tuż przed rozpoczęćiem się wielkiego kryzysu w Grecji mówiło się wręcz o wybudowaniu zapory wodnej w górach połnocnej cześci wyspy pomiędzy miejscowościami Chroepistpi i Valanio. Bardzo dobre ukształtowanie tamtego terenu , bardzo głęboka dolina pomiędzy górami ,  jest idealnym miejscem na duży zbiornik wodny , który mógłby zaspokoić potrzeby całej wyspy na wodę do picia.

 Tym bardziej , że na Korfu mamy wiele deszczów w okresie zimy . W ten sposób ta woda mogłaby  być zatrzymana do użytku tutejszej lodności.

Niestety przyszedł kryzys i te projekty  i plany zostały zatrzymane . Mam nadzieję , że powoli zacznie się ponownie dyskutować na  ten temat i w tym kierunku działać.5 komentarzy: