Translate

WAKACJE NA KORFU TO WSPANIAŁE SPOTKANIE Z PRZYRODĄ

 Bardzo często Korfu w różnych turystycznych przewodnikach nazywane jest ZIELONĄ WYSPĄ.


Jest w tym wiele racji, bo to jedna z najbardziej zielonych wysp w Grecji. Klimat wyspiarski, duża wilgotność, deszcze na wiosnę i jesienią powodują, że tutejsza roślinność rośnie tutaj i bujnie rozwija się w ciągu całego roku.

W okresie wiosny lub jesieni na tą wyspę przybywa wiele grup studentów biologii z różnych uniwersytetów Europy czy po prostu miłośników przyrody by śledzić na tym jeszcze dziewiczym skrawku ziemi różne gatunki kwiatów czy roślin, które w innych miejscach wyginęły.

Świetnie było to pokazane na seryjnym filmie BBC o rodzinie Durrell, która spędziła na Korfu pewien okres swojego życia.

Poza wieloma gatunkami roślin i kwiatów w wielu miejscach na wyspie można bardzo łatwo pozbierać przyprawy kuchenne, które rosną tutaj wszędzie, nawet przy drogach. Najlepiej wybrać się na spacer górskimi ścieżkami by pozbierać je w miejscach gdzie nie jeżdżą samochody i nie ma spalin. Bardzo często sama obserwuje takie grupy turystów kiedy jesteśmy w górach w naszej winnicy lub kiedy sami spacerujemy po górskich szlakach. Bo piękne krajobrazy  na Korfu to magnes dla miłośników natury.


Poza naturą macie tutaj wiele gatunków zwierząt, gadów, ptaków, które też mieszkają tutaj z nami na tej wyspie. Nie zawsze takie "współlokatorstwo" jest miłe, ale z tego co wiem miłośnicy przyrody zachwycają się na Korfu różnymi gatunkami jaszczurek, żab, węży i innych boskich żyjątek.


Nadmienię też wiele gatunków ryb w morzu na około wyspy. Dla miłośników rybołówstwa to wielka frajda. Dla pozostałych to wielkie przeżycie kiedy można popływać w morzu w towarzystwie ryb, delfinów, czy nawet można spotkać na morzu pływające żółwie kareta-kareta.

Na Korfu można odpocząć od tłumów i cywilizacji i cementu, którym pokryte jest obecnie wiele miast. 

Oczywiście trzeba wybrać odpowiedni termin urlopu poza szczytem sezonu turystycznego i trzeba przebywać w miejscach mniej turystycznych. A takich na wyspie mamy bardzo dużo.

Tak jak pisał Durrell: GRECJA TO KRAJ W KTÓRYM MOŻESZ POZNAĆ SAMEGO SIEBIE. Oczywiście najlepiej robi się to mając bezpośredni kontakt z przyrodą. Pomaga temu tutejszy krajobraz kiedy wstając rano otwieramy tutaj okno.  W takie greckie poranki widzimy przed nami albo błękit nieba i morza greckiego, albo falujące wzgórza z gajami oliwnymi i błękit nieba greckiego. Każdy może wybrać to co mu bardziej odpowiada, to czego mu bardziej brakuje na co dzień w jego stałym  miejscu zamieszkania.

Taki widok nastawia nas od razu na relax, zamyślenie przy kawie o tym co było co jest i gdzie my się w danej chwili znajdujemy w naszym życiu.

Bardzo często obserwuje w różnych miejscach na wyspie zapatrzonych w przestrzeń turystów, którzy nasycają swoje oczy takimi widokami. Bo na Korfu mamy wiele przepięknych punktów widokowych gdzie czas po prostu zatrzymuje się i czujemy się jak w Raju. Nadmienię tylko kilka : widok na Paleokastritsę z Lakones, krajobraz ze szczytu Angielokastro w Krini, widok na klify w Peroulades, zatoka Drastis, widok ze starszej fortecy na zatokę Garitsy w stolicy. Mogłabym dodać tutaj wiele takich miejsc gdzie po prostu widok zapiera dech i czujemy się szczęśliwi, że możemy te cuda przyrody osobiście oglądać. 
Oczywiście poza przyrodą na Korfu macie wiele cudownych miejsc podkreślających wspaniałą historię tej wyspy. W każdej chwili możemy się znaleźć w takich miejscach, ale w czasie wakacji najczęściej chcemy zwolnić tempo życia, chcemy odpocząć i nabrać sił na następny rok. 

Jak to sami często do mnie piszecie do Grecji przyjeżdża się na wakacje by naładować swoje baterie na cały następny rok do następnego lata. To prawda i oczywiście najlepiej się to robi w otoczeniu cudownej przyrody i wspaniałych krajobrazów.

Takich na wyspie mamy wiele. Wyspa jest bardzo urozmaicona i mogę powiedzieć, że mamy tutaj wszystko co potrzebne jest człowiekowi do szczęścia: błękit nieba greckiego, morza greckiego, piękne różnorodne plaże, góry, masę różnorodnej zieleni i te wspaniałe wieloletnie gaje oliwne, które pokrywają całą wyspę.

Wszystko w jednym miejscu by niczego nam nie brakowało. 

Jesli jeszcze mamy obok nas ukochana osobę z która możemy się tymi widokami cieszyć to już mamy pełnię szczęścia.

Dlatego Korfu to idealne miejsce na wypoczynek dla romantyków, bo codziennie z różnych cudownych miejsc można tutaj obserwować magiczne zachody słońca, o których często w domu w czasie codziennej gonitwy zapominamy.Mogę śmiało powiedzieć, że Korfu to jeden wielki grecki park narodowy w którym każdy znajdzie swoje ulubione miejsce.2 komentarze:

  1. Opis bardzo obrazowy więc nie pozostaje nic innego jak samemu się o tym przekonać ,w drogę

    OdpowiedzUsuń