Translate

JAK SCHUDNĄĆ BEZ DIETY

 

Bardzo często po bardzo mile spędzonych dniach w czasie wakacji, czy w czasie świąt różnego rodzaju wracając do codziennego trybu naszego życia czujemy, że spodnie czy spódnica ciśnie nas za bardzo w pasie. Wtedy wchodząc na wagę upewniamy się, że przybyło nam kilka kilogramów, które chcemy jak najszybciej stracić, ale bez szalonych diet i ograniczeń w naszym codziennym odżywianiu się. 


Oczywiście chcemy by pozostały wspaniałe wspomnienia wieczornych posiłków w dużym gronie, tylko chcemy pozbyć się tych dodatkowych kilogramów nadwagi! 

Niestety w większości przypadków takie rozkosze wakacyjne łączą się z przybyciem na wadze. Jednak zawsze mamy coś za coś i nie warto z tych rozkoszy wakacyjnych czy świątecznych rezygnować bo właśnie takie sytuacje pozostają zapisane w naszej pamięci jako piękne chwile naszego życia spędzone w gronie znajomych czy ukochanych osób. Jeśli jeszcze dodatkowo spędzacie wakacje na południu Europy z kuszącymi, pysznymi przysmakami kuchni greckiej, włoskiej czy hiszpańskiej rozumie, że trudno się temu oprzeć! Stracenie kilku kilogramów wymaga pewnej innej organizacji w naszym życiu, ale nie chcemy czy nie mamy siły na wielkie poświęcenia. 

Jest jednak prosty sposób na stracenie tych kilku kilogramów nadwagi w sposób prosty, nie bolesny, bez żadnych diet i wielkich wyrzeczeń!

Musimy po prostu wprowadzić do naszego życia pewne, małe, często nowe zwyczaje, które nie tylko pozwolą nam to zrealizować, ale poprawią nasza kondycję i stan naszego zdrowia.

Po pierwsze musimy zostawić kanapę i siedzenie godzinami przed telewizorem czy komputerem. Potrzebny jest na ruch. I nie mówię tutaj o szalonej gimnastyce, ćwiczeniach w salach gimnastycznych czego wiele osób nie znosi, nie ma na to czasu, ani pieniędzy, ani nie chce gimnastykować się w dużym gronie ludzi. 

Można to zrobić w bardziej przyjemny dla nas sposób. Można chodzić na potańcówki i szaleć na parkiecie przez kilka godzin tygodniowo. Można rozpocząć generalne porządki w domu przy zmianie pory roku. Mycie szyb, sprzątanie domu czy sprawdzanie i zmiana naszej garderoby na nowy sezon to też pewnego rodzaju gmnastyka.

Ja osobiście jestem zwolenniczką spacerów. To najzdrowszy, prosty sposób powrotu do naszej normalnej wagi i kondycji. Wystarczy wprowadzić do naszego codziennego życia godzinny spacer. Nie musi to być jednorazowo cała godzina rytmicznego spaceru przy zachowaniu poprawnej postawy , czyli prostych pleców z wyprostowanymi ramionami i wciągniętym brzuchem. Można ten spacer zaliczyć spacerując rano i wieczorem lub 3 razy dziennie po 20 minut. Może to być poranny i wieczorny spacer z psem lub z naszymi dziećmi czy wnukami. Jeśli Wasz dzień jest bardzo wypełniony zajęciami możecie po prostu wysiąść z autobusu dwa przystanki wcześniej jadąc do pracy i przejść tą trasę. Możecie, o ile to jest możliwe zrezygnować z jazdy samochodem do pobliskich miejsc i zamiast tego przejść tam na piechotę.

Nadmienię, że takie spacery pomagają nam lepiej dotlenić się. Jeśli jeszcze spacerujemy przed snem śpimy o wiele lepiej co jest też bardzo ważne.

To drugi bardzo ważny element, który musimy brać pod uwagę kiedy chcemy schudnąć - dobry sen. Nie zawsze jest to proste, ale warto spróbować. Wprowadzamy pewne zmiany, jemy ostatni posiłek przynajmniej 3 godziny przed snem, śpimy w pokoju zaciemnionym z dala od komputera i telewizji, dobrze wywietrzonym  i w ciszy na przynajmniej 6 do 8 godzin. Bo każdy organizm by poprawnie działał musi mieć czas na dobry jakościowo odpoczynek, a ilość potrzebnych nam godzin snu zależy od każdego z nas. Jedni śpiąc tylko 6 godzin i są zadowoleni i pełni energii do działania następnego dnia, inni potrzebują na to 8 godzin.

 Trzeci zmiana w okresie w którym chcemy schudnąć to pozbycie się z domu, z lodówki wszelkich przekąsek, które nam towarzyszą kiedy siedzimy na kanapie i czytamy lub oglądamy telewizję. Wszelkie orzeszki, wafelki itp muszą zniknąć by nas nie kusiły i byśmy automatycznie z przyzwyczajenia nie sięgali po nie. To jest proste do zrealizowania.

Czwarta zmiana to ustalenie godzin i ilości posiłków nam odpowiadających. Te godziny w zależności od stylu życia naszej rodziny i godzin naszej pracy są różne. Ważne jest jedynie to by nie podjadać pomiędzy posiłkami różnego rodzaju "śmieci", Trzeba skoncentrować się na kilku kolorowych posiłkach, które możemy zjeść powoli, spokojnie bez względu gdzie i z kim. Kolorowe posiłki mają zawsze więcej witamin. Możemy je zjeść w domu (co jest najlepsze), a jeśli jest to niemożliwe nawet z przygotowanego przez nas pojemniczka w parku na ławce, czy w pracy robiąc małą przerwę. Ważne jest by jeść kilka podstawowych posiłków 3 lub 5 , nie więcej, w ciągu dnia bez głodzenia się, bez szalonych diet. Bo nie ma nic gorszego od głodzenia się przez cały dzień i jedzenia jednego wielkiego posiłku tuż przed snem!!!

Posiłek musi być przyjemnością a nie koniecznością. I jeśli chcemy od czasu do czasu zjeść coś słodkiego to to też jest dozwolone, ale z umiarem. Możemy mieć w lodówce czarną czekoladę czy jakieś ciastka bez kremu i nadmiernej ilości cukru by kiedy mamy szaloną ochotę na coś słodkiego sięgnąć po to. Dobrze jest ustalić jeden dzień w tygodniu kiedy do naszej kawy czy herbaty w miłym otoczeniu czy towarzystwie dodamy jakieś ciastko. To daje nam poczucie, że nic nam nie jest zabronione. Bo jak sami wiecie kiedy wiemy, że czegoś nie wolno .... to diabeł kusi!W tym pomaga nam picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. 

To piąta rzecz, o której nie możemy zapominać by osiągnąć nasz cel. Codziennie musimy dostarczyć naszemu organizmowi 1.5 litra wody. I ważne jest by nie pić tej wody w czasie posiłków, ale pomiędzy nimi. Chodzi o dobre nawodnienie organizmu, pomoc w usunięciu toksycznych składników z naszego ciała i zwiększenie poczucia sytości  by nie czuć się głodnym.

Szósty, bardzo ważny element pomagający osiągnąć nasz cel to zmniejszenie stresu w naszym życiu. Stres dezorganizuje poprawne działanie naszego organizmu i pogarsza metabolizm. Wiem, że nie jest to dla wielu z Was proste, ale od prostych, małych zmian w naszym życiu można to osiągnąć:

- wstając rano , nawet wcześnie starajmy się pomyśleć o czymś pozytywnym;

- od czasu do czasu róbmy sobie przyjemności nie czekając na to by ktoś inny nam to zrobił;

- jeśli poranne czynności w domu stresują nas to lepiej jest wstać trochę wcześniej by wykonać je bez pośpiechu;

- spokojnie zjedzone śniadanie to początek spokojniejszego dnia;

- zadbanie o nasz zewnętrzny obraz poprawia nam samopoczucie;

- przebywamy z ludźmi, którzy pomagają nam w osiągnięciu naszego celu , a nie utrudniają to.

To tylko kilka małych zmian, które możemy wprowadzić w naszym życiu by ulubiona sukienka znów nam pasowała. Nie potrzeba na to ani dodatkowych pieniędzy, ani specjalnie określonego czasu i godzin. Każdy może to dostosować do swojego rytmu życia.

A efekt będzie szybko widoczny nie tylko w Waszej sylwetce,czy na wadze, ale również w Waszym lepszym nastroju. 

Życzę Wam cudownego kolejnego dnia!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz