Translate

SYTUACJA MIESZKANIOWA NA KORFU

 

W ciągu ostatnich kilku lat obserwuję wielki wzrost zainteresowania kilkumiesięcznym zamieszkaniem na Korfu w okresie poza sezonem.

Korfu to jedna z najbardziej turystycznych wysp Grecji dlatego w  okresie sezonu turystycznego ceny na mieszkania do wynajęcia są wysokie i obliczane są za każdy dzień pobytu na tej wyspie.

W ostatnich latach w związku z kryzysem ekomonicznym, rozwojem możliwości pracy zdalnej dzięki internetowi wiele osób z północy Europy myśli o zamieszkania w cieplejszych krajach południowej Europy w okresie zimy. 

Wysoki koszt ogrzewania mieszkań w okresie zimy, brak słońca i bardzo długie noce powodują, że liczba osób myślących o takiej ewentualności ciągle wzrasta. Stąd wielka liczba pytań na ten temat, które od Was codziennie otrzymuję. 

Wiele osób z północy Europy myśli o takiej sezonowej zmianie miejsca zamieszkania po to by lepiej i taniej żyć. I właśnie dla tych osób chcę podać kilka informacji na temat sytuacji mieszkaniowej na Korfu.Zainteresuje to też tych z Was, którzy poważnie myślą o przeprowadzce do Grecji na stałe w okresie emerytalnym i kupnie domu np. na Korfu. Przed takim przedsięwzięciem dobrze jest przyjechać tutaj na kilka miesicy w zimie by zobaczyć inny obraz tej wyspy.

Dla tych osób polecam po pierwsze przeczytać moje dwa artykuły:

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2019/03/dwa-oblicza-wyspy-korfu.html

 https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2021/06/jesli-myslicie-o-kupnie-domu-na-korfu-to.html

Jeśli zastanawiacie się nad możliwością zamieszkania na Korfu w okresie zimy po pierwsze musicie zdecydować się w jakiej okolicy wyspy chcecie mieszkać. 

Możliwości jest dużo. W zależności od tego co chcecie w tym okresie robić wybieracie Wasze lokum. Jeśli w okresie tych zimowych miesięcy będziecie pracować zdalnie to po pierwsze musicie się upewnić, że w okolicy w której zamieszkacie dobrze działa internet. Na szczęście takich miejsc na Korfu z roku na rok jest więcej.

Jeśli jesteście emerytami lub po prostu chcecie mile spędzić ten czas na spacerach , medytacji czy żyjąc na spokojnie w miłym towarzystwie wybierajcie tereny górskie lub lokum nad morzem gdzie w okresie zimy jest cicho i pusto. Oczywiście to jest dobre jeśli macie własny samochód by mieć możliwość dojazdu do sklepów, lekarz itp. 

Może to być okolica w której szukacie ewentualnego domu do zakupienia. W ten sposób najlepiej poznacie te okolice, jej stałych mieszkańców i przez świetnie działającą tutaj "pocztę pantoflową", szczególnie w lokalnych małych kawiarenkach, możecie dowiedzieć się więcej o dobrych okazjach do zakupienia domu, często lepszych od tych , które znajdziecie w internecie. 

Jeśli jednak myślicie o wynajeciu mieszkania nie mając samochodu najlepiej szukajcie w okolicach gdzie cały tydzień kursuje autobus miejski. Na ten temat macie artykuł tutaj:

 https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/komunikacja-na-korfu.html 

Nadmienię jednak, że w centrum wyspy, na około stolicy ceny wynajęcia mieszkań są wyższe. To samo dotyczy wynajęcia mieszkań na kilka miesięcy w zimie. Jest wiele stron w internecie na których umieszczane są informacje o mieszkaniach (domach) do wynajęcia na Korfu. Są te w języku greckim, ale są też inne po angielsku. Szukajcie pod hasłem " find house to rent - Corfu" , spiti24.com, spitogatos.com. Tutaj najczęściej macie informacje sortując je w zależności od miejsca gdzie szukacie mieszkania, rodzaju zakwaterowania , Waszych wymagań itd.

Jedno jest od razu widoczne - mieszkania na Korfu są drogie! We wszystkich miastach w Grecji gdzie są uniwersytety większość mieszkań jest wynajmowanych przez studentów. Zapotrzebowanie jest duże i dlatego trudno jest znaleźć tanie lokum. Wiele umeblowanych mieszkań wynajmowanych jest wyłącznie jako airbnb w okresie sezonu lub w miesiącach od października do kwietnia tylko dla studentów, lekarzy lub nauczycieli. 

Ceny mieszkań do wynajęcia na Korfu są wysokie i wzrosły tak w ciągu ostatnich kilku lat z chwilą pojawienia się airbnb. Są one o wiele wyższe niż w Atenach, czy innych większych miastach Grecji. Dochodzi tutaj też wyższy koszt życia bo ceny na wszystko dostosowane są do potrzeb turystów. Taniej żyje się w Grecji w Atenach i w okolicach nie turystycznych.

W ostatnim okresie szukaliśmy z mężem umeblowanego lub nie mieszkania na Korfu dla kuzyna męża, który wraz żoną i dwojgiem dzieci przeprowadza się na wyspę. Ceny umeblowanych mieszkań z dwoma sypialniami i salonem znajdują się powyżej 800 euro miesięcznie i z trudnością można znaleźć mieszkania wynajmowane na cały rok. Większość mieszkań wynajmowane jest za miesięczną opłatą przez okres od października do maja. W sezonie te same mieszkania wynajmowane są jako airbnb co właścicielom bardziej się opłaca.

To samo dotyczy małych mieszkań,  kawalerek, nawet małych pokoi z aneksem i małą toaletą gdzie cena miesięcznego wynajęcia poza sezonem przekracza obecnie 400-450 euro. I tutaj w wielu przypadkach oferta dotyczy tylko miesięcy poza sezonem. W okresie sezonu wszyscy właściciele takich mieszkań nastawieni są na większe zyski wymajmując te mieszkania turystom na kilka dni, tydzień czy 2 tygodnie z opłatą za każdy dzień w zależności od tego czy to jest pełnia sezonu czy początek lub koniec sezonu.

To stanowi duży problem dla tych, którzy chca znaleźć mieszkanie umeblowane na cały rok. Tak sytuacja istnieje tutaj od kilku lat i nie sądzę by to zmieniło sie w najbliższych latach. 

Dodatkowo zmniejsza się, czy nawet znikają mieszkania do wynajęcia na długotrwałą umowę - te puste do których można się przeprowadzić posiadając własne meble. Właściciele takich mieszkań wolą je odremonować, prosto i tanio urządzić by mieć większy zysk wynajmując je jako airbnb. Wiekszość takich mieszkań o ile są tańsze wynagają remontu przed przeprowadzką. Często remontuje je za własne pieniądze wprowadzający się lokator i cena tego remontu później odliczana jest od komornego. Oczywiście by to zrobić trzeba mieć eksta gotówkę by ją początkowo zainwestować, a nie każdego na to stać. Znajdziecie też domy do wynajęcia, które są w opłakanym stanie, pełne wilgoci , z cementowymi podłogami, które nie są wcale tak tańsze od tych w ludzkich warunkach. W takich mieszkaniach najczęściej kuchnie są bardzo stare, łazienki również i nie ma ogrzewania, ani dobrych okien by izolować wnętrze od zimna czy upałów.  I tak tam komorne jest tańsze, ale koszt ogrzewania takiego mieszkania znacznie wyższy.

Nawet te stare opuszczone małe domy na wsiach są obecnie odnawiane przez tych którzy mają taką możliwość z myślą o wynajęciu ich na zasadzie airbnb. Mówimy o domach na uboczu, w górach z dala od szału turystycznego. Jak widać jest wiele osób, które w takich warunkach chcą spędzić wakacje i odpocząć w spokoju ciesząc się słońcem, pięknymi widokami czy szumem gajów oliwnych na około domu.


Takie zielone krajobrazy Korfu oferuje Wam przez cały rok! Więc jeśli jesteście zmęczeni szumem miast i cementem w mieście, jeśli szukacie miejsca ze słońcem , morzem i górami w jednym miejscu Korfu należy do takich miejsc.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz