Translate

JEŚLI MYŚLICIE O KUPNIE DOMU NA KORFU TO....

 Pierwsza , podstawowa sprawa , którę chcę podkreślić na początku tego artykułu to to, że nie posiadam, ani nie pracuje w biurze sprzedaży domów na Korfu. Wiadomości , które tutaj Wam przekażę pochodzą  z tego co wiem o tym, są to wiadomości ogólne. Nie podam Wam cen, nie podam ofert sprzedaży, bo tym tematem osobiście nigdy nie zajmowałam się  mając od początku na Korfu własne, rodzinne mieszkanie czy dom. Mieszkając na Korfu ponad 40 lat postaram się jedynie naświetlić Wam pewne aspekty na, które trzeba zwrócić uwagę. W okresie lata, kiedy za oknem grzeje piękne słońce i wszyscy myślą o wakacjach mam na moim blogu masę listów z pytaniami dotyczącymi kupna domu na Korfu. Prosicie wręcz o pomoc w tej sprawie. Nadmieniam więc, że osobiście nie mam ochoty i nie zajmuję się tą sprawą. Nie robię tego nawet dla bliskich znajomych.

Przyjeżdżając tutaj na wakacje wielu z Was jest zachwycone tą wyspą, gościnnością tutejszych ludzi i sposobem życia mieszkańców tej wyspy. Wielu z Was zaczyna na poważnie myśleć o ewentualności zakupienia domu na Korfu by przenieść się tutaj po przejściu na emeryturę lub mieszkać tutaj w okresie 6 miesięcy letnich.

To fakt , że wielu obcokrajowców już coś takiego zrealizowało i mieszka na Korfu. Jest tutaj dość duża liczba Anglików, Niemców itp. Obecnie powiększa się liczba mieszkających tutaj ludzi (najczęściej starszych) z innych krajów Europy, nawet z Polski.

Myśląc o kupnie domu na Korfu macie wiele pytań dotyczących tego tematu.

Po pierwsze , oczywiście pytacie się o ceny

Ceny są bardzo różne na różne domy w różnych miejscach, z ogródkiem lub bez, z gajem oliwnym lub bez itd. Najwięcej ofert sprzedaży domów znajdziecie na stronach biur REAL ESTATE zajmującymi się tą działalnością. Musicie wiedzieć , że ceny domów na wyspach są wysokie, wyższe od domów na lądzie greckim.

Macie wiele biur na Korfu, najczęściej w języku angielskim,które tym się zajmują. Szukajcie ich pod hasłami Corfu , Corfu real estate, Buy corfu home. Jest przykładowo, duża strona z ofertami domów do sprzedaży pod adresem :

 https://www.spiti24.gr/en/for-sale/property/prefecture-corfu 

Na tych stronach znajdziecie też ceny. Jeśli jednak szukacie okazji , tych tańszych musicie sami pojeździć po wyspie i ich poszukać rozmawiając z mieszkańcami różnych okolic wyspy. Bardzo często można znaleźć okazyjną ofertę na domy mieszkańców wyspy, którzy mając jakieś długi czy różne problemy starają się sprzedać swoje domy na wsiach. Takie wielkie okazje trzeba jednak poszukać jeżdżąc po wyspie samemu!

Gdzie najlepiej szukać domów na sprzedaż?

Wszystko zależy od tego czego szukacie. Jeśli chcecie małe domki by po prostu mieć bazę noclegową na wyspie w okresie lata. Jeżdżąc po wyspie znajdziecie wiele starych , opuszczonych domów z tablicami DOM NA SPRZEDAŻ. Wy zdecydujecie w której części wyspy najbardziej Wam się podoba i jak sami wyobrażacie sobie tutejsze Wasze życie. Chcecie być blisko stolicy, gdzie ceny na domy są znacznie wyższe? A może chcecie być gdzieś daleko od osad turystycznych i morza,w domu wszytym w zieleń gajów oliwnych. Jest też dużo małych jednopiętrowych starych domów w wioskach. Te domy najczęściej są przylepione jeden do drugiego i nie mają ani parkingu, ani ogródka. Te najczęściej wybierają i kupują Anglicy - emeryci, którzy przyjeżdżają tutaj na starośc by wszywając się w atmosferę życia małej wioski chcą tutaj spędzić ostatnie lata swojego życia. W takich przypadkach najczęściej znajdziecie lepsze ceny i okazje.

W jakim stanie chcecie by był ten dom?

To jest inna, bardzo istotna kwestia. Bardzo wiele osób myślących o zakupie domu na Korfu myśli o zakupieniu go w stanie gotowym by po niewielkich przeróbkach można było się tam wprowadzić. 

Inni, którzy znają się na tym i potrafią sami lub z pomocą kolegów wykonać wiele prac przy remoncie domu myślą o kupnie domu tańszego gdzie pracując samemu po kilku latach dom będzie idealny do zamieszkania. Tutaj wchodzi w rachubę praca przy tym domu wynajmując jakieś lokum w pobliżu lub w ciekawszym przypadku gdy w takim domu do kupienia jest jednak, choćby mała część domu gdzie można choćby prowizorycznie zamieszkać.

Osobiście odradzam remontowanie takiego domu na odległość dając taką pracę komuś na wyspie. Trzeba przy tym być i samemu to nadzorować bo dobrych fachowców na wyspie nie ma dużo  i jak nie ma w pracy dobrego nadzorcy to różnie to bywa. W takich przypadkach taki remont kosztuje drożej i zawsze trwa o wiele dłużej.

Każdy przypadek jest inny, każda oferta inna, ciekawsza lub  mniej ciekawa dla każdego z nas. Jedna osoba marzy o domu z ogródkiem, inna o domu z pięknym widokiem z okien sypialni,  jeszcze inna z dużą werandą czy prywatnym parkingiem na swój samochód.

W przypadku domu w wioskach o parkingu czy ogródku obok domu ciężko, bo najczęściej  tam samochody stoją poza wioską. To samo dotyczy ogródków, które są w pewnej odległości od głównej drogi wioski gdzie domy są przylepione do siebie.

Jak wyglądają typowe domy na Korfu opisuje Wam w moim artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/tradycyjny-dom-na-wsi-na-korfu.html
Na terenach otwartych poza wioskami macie więcej możliwości znaleźć domy z ogrodem i miejscem na parking. Te domy są jednak najczęściej sprzedawane z kawałkiem ziemi, z jakimś gajem oliwnym i tak cena ich idzie do góry. O ile nie interesuje Was uprawa Waszych oliwek to nie będzie dla Was ciekawa oferta.

Jeśli myślicie o zakupieniu niewykończonego domu, dawniej wybudowanego musicie brać pod uwagę stopien zniszczenia spowodowany czasem. Dodatkowo w samotnie stojących domach, z dala od wiosek macie dodatkowe koszty doprowadzenia wody, prądu czy nawet doprowadzenia drogi do domu na Wasz koszt.

Nadmienię, że prąd w Grecji jest drogi. Wysokość rachunku za prąd w części zależy od powierzchni domu m2 , ale 50% rachunku to opłaty dodatkowe tj.podatki dla burmistrza, dla greckiej telewizji itp.   

Na temat elektryczności na wyspie piszę w artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2018/04/elektycznosc-na-korfu.html

Jakie miejsca są najlepsze na zamieszkanie na Korfu?

To też zależy od tego czego szukacie. Chcecie spokoju i życie w naturze , czy chcecie mieszkać przy szosie z bardzo łatwym dojazdem do tętniącego życiem przez cały rok stolicy, gdzie ceny domów są też wyższe?

Jeśli chcecie mieszkać poza stolicą bez własnego samochodu musicie wybierać tereny do których dojeżdża miejska komunikacja działająca codziennie od 7 rano do 22.30 wieczorem. O komunikacji na wyspie czytajcie tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/komunikacja-na-korfu.html 

W przypadku gdy prowadzicie sami samochód macie więcej możliwości wiedząc jednak, że dojazd do stolicy, plaży, czy supermarketu potrwa kilkanaście minut i będziecie mieli do czynienia z krętymi drogami.

Do wszystkiego można jednak się przyzwyczaić tym bardziej, że wyspa jest na tyle mała, że wszędzie jest blisko. Macie coś za coś. Wszystkiego jednocześnie nie możemy mieć!

Ja od 16 lat przeniosłam się ze stolicy i mieszkam w górach 30 km od stolicy i wcale tego nie żałuję. Jak wygląda nasze życie w górach na Korfu opisuję w moim artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/jak-na-korfu-zyje-sie-w-gorach.html

Ważne jest to w jakim miejscu jest dom. Trzeba brać pod uwagę dużą wilgotność na wyspie i różnice poziomowe. Najlepsze domy są wybudowane od południowej strony wzniesień i raczej na wzniesieniu. Domy budowane na północnych zboczach z małą ilością słońca, szczególnie w zimie, mają większe problemy z wilgocią. Poza tym mamy dość znaczną różnicę temperatur na wyspie. W górach temperatura jest zawsze niższa o 4-5C i jak zawsze w górach jest mniej wilgoci. Domy znajdujące się tuż nad morzem mają najwięcej problemów z wilgocią. dobrze jest też obejżeć te domy w zimie by zobaczyć ile mają słońca w zimowe dni, bo w zimie słońce świeci pod innym kątem i część domów, nawet tych na południowych zboczach nie ma w zimie słońca. A to jest ważne by dom nie miał w zimie dużo wilgoci.

Wybierając położenie kupowanego domu musicie brać też pod uwagę jak będziecie tam mieszkać. Czy będzie to Wasze stałe miejsce zamieszkania , czy tylko dom na okres wakacyjny. W przypadku gdy myślicie o przeniesieniu się na Korfu na stałe musicie brać pod uwagę Wasz wiek i stan Waszego zdrowia. O ile macie jakiekolwiek problemy zdrowotne wymagające częstych wizyt u lekarza lepiej jest wybierać domy przy głównych lepszych drogach, czy nawet w miejscach gdzie macie codzienną komunikację. 

Jeżeli myślicie o domu tylko na okres letni to dobrze jest by był on w jakiejś wsi lub choćby blisko jakiś sąsiadów, którzy w okresie Waszej nieobecności mogą od czasu do czasu sprawdzać czy tam jest wszystko OK. Może coś się tam stanie i potrzebna jest obecność kogoś. Samotne, niezamieszkałe w zimie domy są też łatwiej okradane. dodatkowo , ze względu na dużą wilgotność na wyspie dobrze jest od czasu do czasu te domy wietrzyć w słoneczne dni. Szczególnie gdy te domy nie mają bardzo dobrej izolacji, podwójnych szyb w oknach itd. Takie zamknięte całą zimę domy często wymagają ponownego malowania i wiele rzeczy tam znajdujących się niszczy wilgoć.

Ta wilgotność na Korfu zaskoczyła mnie osobiście w pierwszych latach mieszkania na tej wyspie. Nawet teraz, kiedy nasz dom w górach ma dobrą izolację, centralne ogrzewanie, podwójne szyby po naszych podróżach trwających ponad 10 dni przez kolejny tydzień muszę wiele miejsc w domu odświeżyć i wietrzyć dom przez wiele godzin w słoneczne południa przez wiele dni. 

Wielu z Was pyta się też o stan internetu na wyspie. W ostatnich latach ta sprawa znacznie poprawiła się. Do wielu wiosek , nawet w górach doprowadzono linie i mamy tutaj szybki internet. Trzeba jednak zawsze sprawdzać tą sytuację w różnych miejscach, bo są jeszcze miejsca na wyspie gdzie praktycznie nie działa.

Jak wygląda sprawa usług , lekarzy czy szpitala na Korfu?

O to też często się pytacie. Centrum usługowe na wyspie znajduje się w stolicy lub na przedmieściach stolicy. większe supermarkety też są poza miastem a gdzie opisuję w moim artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/super-markety-na-korfu.html

Poza tym jest wiele osad na wybrzeżach wyspy, które żyją swoim życiem poza sezonem i tam też znajdziecie sklepy, usługi czy lekarza. Do takich należy przykładowo wioska Lefkimi, Acharavi, Kassiopi. 

Na Korfu mamy jeden duży szpital w centralnej części wyspy w Kontokali. Jest też kilka prywatnych, małch klinik. Mieszkańcy wyspy korzystają z nich jedynie w nagłych przypadkach , bo w przypadku czegoś poważniejszego wszyscy jeżdża na ląd grecki do Jannina  lub lecą do Aten czy Salonik. Niestety nie mamy na prowincji  wystarczającej liczby dobrych lekarzy i nowoczesnego sprzętu lekarskiego. To dotyczy wszystkich wysp greckich  i nie tylko - niestety.

Według  mnie decyzja kupna domu musi być podejmowana po kilkukrotnym odwiedzeniu wyspy na pewien czas. Chodzi o poznanie wyspy, różnych jej okolic i rytmu jej życia latem i zimą. Korfu latem i zima to zupełnie inna wyspa!! Piszę o tym w moim artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2019/03/dwa-oblicza-wyspy-korfu.html

 Musicie sami zdecydować czy Wam to odpowiada, bo każdy patrzy na to z innej strony i ma inne sposób wartościowania niektórych spraw. 

Bardzo ważna jest też kwestia formalności dotyczących zakupu domu ,o ile się już na to zdecydujecie. W tym przypadku musicie mieć dużo cierpliwości !!! Grecja od lat walczy z biurokracją,ale niestety, do dnia dzisiejszego sprawy papierkowe powodują, że wiele chętnych na zakup domu w Grecji rezygnuje z tego. W Grecji mimo ciągłych zmian w celu usprawnienia wielu urzędów biurokracja nadal króluje i wiele spraw, które mogłyby być załatwione od ręki leżą w szufladach urzędników. Niestety taka jest prawda i musicie być na to przygotowani. Czyli cierpliwości i branie pod uwagę faktu, że sprawy papierkowe mogą Wam zająć dużo czasu.

Jeśli macie jeszcze inne pytania dotyczące tej kwestii piszcie do mnie pod tym artykułem na mojej stronie na FACEBOOK-u o tej samej nazwie. Postaram się na nie odpowiedzieć i nawet dopisać to do tego artykułu  dla wszystkich innych.
1 komentarz:

  1. Bardzo często kupowane są stare domy w połowie zniszczone. trzeba jednak brać pod uwagę koszt ich odremontowania. Pozdrwiam

    OdpowiedzUsuń