Translate

MUZYCZNE TRADYCJE NA KORFU

W całej Grecji i nie tylko powszechnie jest znane to, że Korfu to miejsce o największych tradycjach muzycznych w całej Grecji.

Możecie to zaobserwować w czasie całego roku na tej wyspie. Szczególnie w okresie świąt politycznych czy religijnych. Wielokrotnie na wyspie w różnych miejscach  możecie obserwować i uczestniczyć w koncertach muzycznych i pokazach liczących aż 19 filarmonik działających obecnie na wyspie!!!

To właśnie one reklamują muzyczną działalność na wyspie na terenie całej Europy i nawet na innych kontynentach.
Nie zapominam też o licznych chórach, które mamy na wyspie w różnych częściach wyspy składających się z mieszkańców każdej z okolic wyspy. 

Z pewnością jednak zastanawiacie się skąd ta tak głęboka tradycja muzyczna na tej wyspie. 

W okresie 400 lat okupacji weneckiej wyspy zamożni mieszkańcy wyspy wielokrotnie kształcili swoje dzieci w różnych miastach dzisiejszych Włoch. Inni sprowadzając często nauczycieli muzyki od sąsiadów uczyli swoje dzieci gry na różnych instrumentach i śpiewu. Każda dziewczyna do wzięcia z tutejszej zamożnej rodziny musiała umieć choćby świetnie grać na pianinie. To należało do podstawowych elementów jej wykształcenia.

Jednak tak to wyglądało wśród tutejszej arystokracji. Wieśniacy i średnia warstwa mieszkańców wyspy uczyła się śpiewać i tańczyć na różnych odpustach, które były miejscem spotkań, czasem do zabawy, okazją do znalezienia panny do wzięcia czy kawalera.

W tym czasie powstało wiele piosenek śpiewanych przez wieśniaków w czasie pracy przy zbieraniu oliwek, przy winobraniu  czy przygotowywaniu posiłków, które do dzisiaj są tutaj śpiewane. 

Bo mieszkańcy tej wyspy w DNA mają muzykę i miłość do śpiewu i tańca.

Wielka tradycja muzyczna rozpoczęła się jednak 12 września 1840 roku kiedy grupa zamożnych mieszkańców wyspy postanowiło założyć pierwszą w całej Grecji firmę zajmującą się powszechną nauką muzyki wśród mieszkańców wyspy bez względu na ich pochodzenie i zamożność.
Najważniejsze było to, że w powstającej filarmoniki mogli uczestniczyć wszyscy ci którzy chcieli uczyć się muzyki, czy gry na jakimś instrumencie pod okiem doświadczonych nauczycieli. 

I to wszystko bezpłatnie!!!

To było najważniejsze w całym tym przedsięwzięciu, że kto chciał mógł pobierać lekcje i kształcić się muzycznie.

Tak powstała pierwsza filarmonki na Korfu nazywana dzisiaj potocznie STARĄ - niebieską. Później z biegiem lat powstały następne w różnych częściach wyspy gromadząc muzycznie utalentowaną ludność wyspy od 6 roku życia do wieku starczego.

To co mnie osobiście fascynuje to duża liczba rodzin mieszkających na wyspie w których dziadek, dzieci i wnuki należą do tej samej orkiestry. To stało się tradycją na wyspie i stanowi wielką "armię" Korfiatów, którzy mają muzyczne wykształcenie.

Wielu sponsorów z całego świata pomaga do dnia dzisiejszego w sprawnym działaniu wszystkiego. Oni opłacają nauczycieli, koszt konserwacji mundurów, zakup nowych instrumentów, konserwacje posiadanych pomieszczeń i instrumentów, itp. Ich liczba z roku na rok wzrasta bo dochodzą nowi sponsorzy, najczęściej Korfiacy, którzy gdzieś na świecie pracują na odpowiedzialnych stanowiskach i nie tracą kontaktu z miejscem ich urodzenia.

Charakterystyczne mundury członków filarmoniki są uszyte na wzór mundurów żołnierzy z okresu napoleońskiego z wieloma złotymi guzikami na mundurze i paskami w innym kolorze na bokach spodni. Do tego wszystkiego obowiązkowo wszyscy na głowie noszą hełm ( czy po polsku kask?) z piórami w różnych kolorach dla każdej filarmoniki lub czapkę w kolorach munduru.

I tak mamy mundury niebieskie, czerwone,  w lecie białe, z paskami i ozdobami na mundurach w  kolorach  zgodnie z kolorami mundurów filarmoniki.
Każda z filarmonik na swój kolor munduru. 
W czasie różnych uroczystości na wyspie wszystkie te orkiestry wychodzą na ulice stolicy. Każda z tych orkiestr liczy sobie ponad 100 osób. Dlatego członkowie tych orkiest podzieleni są na grupy w zależności od wieku i umiejętności. 
W okresie świąt Wielkanocnych możecie podziwiać wszystkie te orkiestry jednocześnie na ulicy Liston. W czasie całego grudnia i w okresie świąt Bożego Narodzenia wiele z tych orkiestr organizuje koncerty w tutejszym teatrze. Wielokrotnie jest to okazja do pierwszego występu najmłodszych członków tych orkiestr.Dla wielu dzieci z wyspy uczestniczenie w jakiejś filarmoniki to honor i bardzo dobra możliwość bezpłatnego nauczenia się gry na jakimś instrumencie. W ten sposób wiele dzieci na wyspie zamiast siedzieć w kawiarniach czy przed komputerem chodzi na lekcje muzyki i na próby gdzie poza muzyką ucza się współpracy, punktualności, rygoru i szacunku dla starszych osób. 

To jest dokładnie ich szkoła życia. 

Te tradycje muzycznie były też powodem założenia szkoly muzycznej na Korfu. Mamy na wyspie gimnazjum muzyczne i wydział muzyczny na tutejszym uniwersytecie. Wielu Korfiatów po takim muzycznym wykształceniu należy do orkiestr instrumentalnych na całym świecie. Często w czasie świąt przyjeżdżają oni na wyspę i ponownie uczestniczą w koncertach z wielkim sentymentem. 

Wszyscy Korfiacy są z tego dumni.

Poza tym na Korfu w wielu wioskach istnieją grupy muzyczne zajmujące się tradycyjną muzyką i śpiewem korfiańskim.
Te grupy muzyczne śpiewają,  tańczą i rozpowszechniają tradycyjne korfiańskie melodie w okresie całego roku na terenie Grecji i nie tylko. Dla ich członków jest to okazja do spotkań by mile spędzić czas. Ma to jednak dodatkowo szalone znaczenie w zachowaniu dawnych piosenek i melodii korfiańskich. 
W okresie całego lata na terenie całej wyspy są organizowane koncerty i festiwale z udziałem tych grup muzycznych. 
To jest też ważna tradycja na tej wyspie. Miejmy nadzieję,  że będzie ona kontynuowana przez młodszą generację z równie wielką miłością i oddaniem. Czas to pokaże...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz