Translate

POLACY MIESZKAJĄCY NA STAŁE NA KORFU

Kiedy w 1981 roku przyjechałam na Korfu by zamieszkać tu na stałe z moim mężem Korfiatem na policji poinformowano mnie, że na wyspie mieszkają na stałe jeszcze dwie Polki.
Jedna o imieniu Ola poznała swojego męża Greka-żeglarza w Gdańsku i później po ślubie wrócili na Korfu i mieszkają nadal na Korfu na stałe. 

Druga o imieniu Anna, to była Polka, która studiując stomatologię w Polsce we Wrocławiu poznała tam swojego późniejszego mężą-Greka studjującego też we Wrocławiu. Niestety po kilku latach wyjechała do Aten by tam zamieszkać na stałe.

Ja byłam trzecią Polką, która oficjalnie i prawnie osiadła tutaj na stałe po studiach i wyjściu za mąż za Korfiata. Więcej na temat mojego życia na wyspie czytajcie tutaj

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/czy-pani-jest-greczynka.html

Ile w tym okresie czasu Polek mieszkało "na kocią łapę" na wyspie nie wiem, bo nie miałam z nimi kontaktu. Był to okres kiedy Polacy przyjeżdżali niby na wakacje do Grecji i po prostu tutaj pozostawali. Słyszałam o tym, że na wyspie gdzieś w wioskach mieszkały i pracowały jakieś Polki, ale ile i gdzie dokładnie nie  wiadomo.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej granice otworzyły się i na wyspę zaczęło przyjeżdżać więcej Polaków, a dokładniej mówiąc Polek, bo o mężczyznach Polakach mieszkających na Korfu na stałe nic nie wiadomo.

Jeśli chodzi o Polaków przybywających i mieszkających na Korfu przez pewien czas też dużo nie wiadomo. Nie ma takiej statystyki. Najczęściej jednak są to osoby pracujące w zawodach związanych z turystyką w sezonie turystycznym, w hotelach, tawernach, sklepach turystycznych czy biurach turystycznych.
To osoby młode, które przyjeżdżają tutaj tylko z myślą o sezonowym, kilkuletnim zarobku. To, że często to może zamienić się w chęć pozostania na wyspie to inna sprawa mająca związek z losem  każdej z nich.
Drugą grupę stanowiły kobiety w średnim wieku (55-60), które były tutaj przysyłane przez ateńskie biura zatrudnienia i te osoby pracowały prywatnie jako pomoc domowa czy pomoc dla starszych osób w korfiańskich domach. Polki w tego rodzaju zawodach są tutaj cenione.
 Część z tych pań po zakończeniu umowy o pracy wróciła do kraju, inne mieszkają na wyspie do dnia dzisiejszego często znajdując stałą pracę w ciągu całego roku co na wyspie wcale nie jest takie łatwe. Inne w ciągu ostatnich 30 lat założyły tutaj rodzinę, mają dzieci, nawet wnuki i  pracują w turystyce na wyspie, bardzo często w firmach rodzinnych ich mężów.
Kolejna grupa Polek mieszkających na wyspie to dziewczyny  w wieku 25-40. które  przyjechały na wyspę w okresie lata na wakację na Korfu, poznały jakiegoś Korfiata, zakochały się, wyszły za niego za mąż i założyły na Korfu rodzinę tak jak ja  przed wieloma laty. Ta grupa ciągle się powiększa, bo jak w innym artykule mówię Polki wśród Greków są cenione jako "dobry materiał na żonę i matkę ich dzieci".

W okresie gdy na wyspie pojawiła się większa liczba turystów z Polski wzrosła też liczba Polek mieszkających na wyspie. Mówimy tutaj o latach od 2006 do dnia dzisiejszego. 
Obecnie nie mam oficjalnych danych o liczbie Polaków mieszkających na wyspie. Z tego co się słyszę ta liczba przekracza 50, dochodzi do 80. 
Największy procent to właśnie dziewczyny w wieku 25-40, większość z nich wyszła za mąż za Korfiatów , założyła tutaj rodzinę i posiada dzieci. Druga grupa to Polki w średnim wieku mieszkające najczęściej w dużych ośrodkach turystycznych na wyspie tj. Moraitika, Benitses,itp.

Od kilku lat mamy też nową grupę Polaków, którzy mieszkają na wyspie w okresie kilku miesięcy letnich. Są to Polacy, którzy zakupili tutaj domy i zdecydowali się spędzić resztę swojego życia lub letnie miesiące na Korfu. Do tej grupy należą Polscy w starszym wieku, najczęściej emeryci.

Powoli  grupa Polek mieszkających na stałe na wyspie zaczyna organizować się. Nawet na FACEBOOK-u powstała strona POLACY NA KORFU gdzie powoli liczba członków grupy zwiększa się.  Jestem jednak przekonana, że na Korfu mieszka na stałe coraz więcej Polek. Po prostu są to ich pierwsze lata na wyspie kiedy gonią w zorganizowaniu sobie tutaj życia, poszukują pracy by ułożyć sobie tutaj życie  i nie mają czasu na dyskusje na FB. 

Ku mojej wielkiej radości doszło do  pierwszego spotkania Polek mieszkających na stałe na Korfu! To oczywiście początki, ale miejmy nadzieje, że to się dalej rozwinie. 

Wszystkie mają mniej więcej te same problemy: przystosowanie się do innej kultury, szybkie nauczenie się języka greckiego, poznanie mentalności i innych relacji rodzinnych w rodzinie greckiej, innego sposobu wychowania dzieci itp. Zaznaczę jednak , że więcej problemów mają te, które mieszkają blisko lub razem w tym samym domu z teściami! Bo oczywiste jest, że młodzi zakochani ludzie mogą się łatwiej porozumieć i nie ma tej zawsze istniejącej bariery nowego ze starym.  To pisze jako ważna rada dla tych, które myślą obecnie o przyjechaniu na wyspę i wyjściu za mąż za Korfiata.
Wszystkim z nas poza najbliższą polską rodziną brak jest ukochanych dań z polskiej kuchni. Wszystkie mówiłyśmy o polskich przysmakach takich jak: ogórki kiszone, kapusta kiszona, polskie gołąbki w sosie pomidorowym, grzyby z polskich lasów, żurek, barszcz itp. Wszystkie zgadzamy się z tym, że dzisiejsza możliwość kontaktu przez internet ze światem, z rodziną w Polsce, ze znajomymi pomaga w pewien sposób w tęsknocie za pozostawioną w kraju rodziną i znajomymi. 
Słuchając relacji wielu z nich przypomniałam sobie wiele moich trosk i problemów z moich pierwszych lat na wyspie przed ponad 40 laty. To były inne czasy, ale problemy jak widzę są te same.

Czy Polki mieszkające na wyspie są zadowolone z tego wyboru?

To zależy od indywidualnych sytuacji każdej z nich. Jak żyją szczęśliwie z ich prywatnym związku są zadowolone, jak mają trudności w dostosowaniu się do nowych warunków w życiu lub ich wybór partnera w życiu nie jest zgodny z tym czego oczekiwały, tęsknią za krajem i tam zostawioną rodziną. 
Wydaje mi się, że tak się dzieje w każdej z takich sytuacji na całym świecie. Ludzie obecnie przemieszczają się bardzo łatwo i bardzo szybko . To powoduje wielkie "wymieszanie" różnych kultur. 
Od indywidualnego charakteru każdej z tych osób zależy czy mogą łatwo czy nie przystosować się do wielkich zmian w ich życiu. Jak zawsze i wszędzie duża rolę spełnia też szczęście gdzie los nas rzuci i do jakiej grupy ludzi, bo wszędzie w każdym kącie świata są ludzie i ludziska.

Na początku roku 2023 doszło do następnego spotkania Polaków mieszkających na Korfu. Grupa była większa choć wiele osób brakowało bo w okresie poza sezonem wiele podróżujemy.
Wiele z tych osób pracuje na wyspie w branży turystycznej. Jeśli potrzebny jest Wam dobry transfer z lotniska polecam i nie tylko ja Gosię Pagoni ( kontakt na FB).
 Mamy też  na wyspie dyplomowaną przewodniczkę -  Polkę. To Paulina Leń-Rari,  której namiary znajdziecie też na Facebooku i którą serdecznie polecam.


Działa na wyspie również biuro prowadzące wycieczki po wyspie po polsku o nazwie SAŁATKA PO GRECKU. 
Wszystko to oczywiście pomaga w zorganizowanych niezapomnianych wakacji na Korfu !!

W ostatnich latach wzrasta też liczba Polaków mieszkających na wyspie. Wiele osób z kraju interesuje się  zamieszkaniem tutaj i pracą zdalną przez internet. Jest też wzrastająca liczba Polaków zakupujących domy na wyspie. Najczęściej są to stare domy do odrestaurowania w wioskach z dala od stolicy, bo ceny nieruchomości blisko stolicy są znacznie wyższe. Polacy to naród z wieloma zdolnościami w budownictwie, majsterkowaniu i pracach konstrukcji w mieszkaniach. To pomaga w realizacji marzenia o fajnym domu na Korfu.
 
Na Facebooku macie też stronę POLACY NA KORFU gdzie znajdziecie wiele informacji o działalności rodaków  na wyspie. 

Na wyspie mieszka też na stałe wielu obcokrajowców : Anglików, Niemców, Włochów itd. 
Przykładowo Anglicy mieszkający na stałe na Korfu są bardzo dobrze zorganizowani i często spotykają się tutaj w różnych miejscach lub nawet pomagają sobie w różnych pracach domowych czy nawet  w znalezieniu stałej pracy.

 Zwiększająca się liczba Polaków na wyspie też mogłaby to robić.


4 komentarze:

 1. Doskonały pomysł z tym spotkaniem.Kspotkaniem.Kibicuje Wam Aniu��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby doszło do następnych takich spotkań. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Pani Aniu! Ja nazywam sie Jolanta Kaczmarska-Waltos, mieszkanie od 30 lat w Chicago. Wraz z moja rodzina z Polski wyjezdzamy na Korfu w sierpniu. Chcemy wynajac domek. Penetrujac na internecie Korfu wyskoczyl mi Pani blog. Jesli zechciala by Pani odpowiedziec mi Czy to miejsce ktore chcemy wynajac jest ok. bylabym wdzieczna. Moj adres emailowy: yolakwaltos@yahoo.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam zasadę nie udzielać informacji o cenach , wynajęcia domów, samochodów itp. Mój blog to zbiór ogólnych informacji o wyspie, które warto wiedzieć przed przyjazdem tutaj na wakacje. Działalnością turystyczną po przejściu na emeryturę już nie zajmuję się. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń