Translate

MOŻLIWOŚĆ STARZENIA SIĘ TO DZISIAJ PRZYWILEJ !!!

Wielu z Was tytuł artykułu zaskakuję. 

Jak to, przecież wszyscy walczymy z tym by nie zestarzeć się !!!
Tak to prawda. W dzisiejszym świecie reklamuje się osoby młode, czy lepiej mówiąc wiecznie młode, bez zmarszczek, bez siwych włosów i z energią 20-latka. 

Obecnie często ludzie starsi zostawiani są na uboczu, często zapomnieni przez znajomych czy nawet rodzinę, stanowią przeszkodę w dzisiejszym zaganianym świecie. 

W dzisiejszym świecie gonitwy za karierą, pieniądzem i dobrami materialnymi zapomina się o tym, że największym motorem do lepszej działalności człowieka jest jego zdrowa psychika i szczęście w życiu, które wcale od powyżej wymienionych czynników nie zależy. Choć może pomagają one w poczuciu szczęścia, ale nie są najistotniejsze.
Wiele filmów nakręciło się na ten temat.
Pamiętam jeden, w którym rodzice po wysłaniu córki na studia weszli w szał "odmładzania się" , nadmiernej gimnastyki, ciągłych plastycznych operacji. To spowodowało, że te dwie kochające się osoby po wielu latach szczęśliwego małżeństwa zmieniły się nie tylko wizualnie, ale zaczęły być sobie obce.
Po powrocie córki do domu na święta  po wielu śmiesznych i czasami trudnych sytuacjach ich życie wróciło do normy.  Po pierwszym szoku córki, która wyglądała starzej od swojej mamy i po kilku komicznych sytuacjach rodzinnych rodzice doszli do wniosku, że ten szał nie ma sensu i ich  życie było o wiele lepsze poprzednio. 

Bo dobrze jest gdy dobrze czujemy się w swoim ciele. Oczywiście należy dbać o swoją kondycję, o zdrowy sposób życia, bo to co zostawiamy za nami zostawia nas!

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, że w dniu obecnym możliwość powolnego starzenie się jest wielkim przywilejem !! 

Tak właśnie - przywilejem!

Kiedy sami z sobą dobrze się czujemy nie są potrzebne troski o kolejną zmarszczkę, czy siwiejące włosy.

Patrząc się codziennie rano w lusterko najważniejsze jest byśmy poznawali samego siebie i czuli się dobrze z naszym wyglądem. Czy wiecie o tym, że psycholodzy często zaczynają różne seanse z pacjentami ucząc ich kochać własne ciało i własny wygląd. 

Coś w tym jest !

Obecnie w wielu krajach kobiety przestają farbować swoje siwe włosy uważając, że to też ma swój czar o ile dbamy o swój wygląd, wagę, zdrowie fizyczne i psychiczne. Pokazują się reklamy z modelkami w wieku 60, 70 lata z siwymi włosami, ale o wspaniałej kondycji fizycznej.

Oczywiście decyzja należy do każdego z nas jak będziemy reagować na nasz proces starzenia się.

Najlepsze jest zachowanie równowagi i nie przekraczanie barier w jakimkolwiek kierunku. Zostawianie siebie i zupełne poddanie się biegnącym latom nie jest dobre, ale i staranie się za wszelką cenę robić to co się robiło w wieku studenckim często jest wręcz śmieszne.

Wielokrotnie ludzie młodzi czują się o wiele starsi i zmęczeni od tych w trzecim wieku, którzy mają wielką energię do życia.

Oczywiście na to ma wielki wpływ nasza psychika, sposób życia, zadowolenie z naszego życia, itp.

Kiedyś ktoś powiedział mi, że jak po 60-tce nic nie strzyka w kościach i nic nie boli to znaczy, że się umarło !!! 
 To racja  i tego zmienić  nie można. Jedynie przez odpowiednie dbanie o siebie możemy opóźnić proces starzenia się.

Poza tym nie zawsze to od nas zależy. Są często sytuacje podbramkowe, tragedie życiowe, czy jakaś ciężka choroba, które mimo naszej woli to zmieniają. Ale i wtedy siła charakteru może zrobić wiele. Znam osoby, które przeszły choroby raka i walcząc z nim zwyciężyły. Znam człowieka, który w wypadku samochodowym stracił nogi i po wielu operacjach ma teraz techniczne i biega, trenuje i cieszy się życiem.

Nie zapominajmy też o tym, że wiele ludzi odeszło przedwcześnie z tego świata i nie miało okazji  poznać piękno życia, pokochać, założyć rodzinę, zobaczyć uśmiech swojego dziecka czy wnuka, 

Dlatego dalej mówię i wierzę w to, że możliwość starzenia się to jest przywilej !

Po przyjeździe na Korfu przed ponad 37 laty na wyspie poznałam wiele osób wartościowych i między nim kilka wiernych, wypróbowanych koleżanek.

Niestety w ciągu ostatnich kilku lat te cztery moje koleżanki przegrały walkę z rakiem i odeszły. Mimo wieku w którym mogły zacząć cieszyć się wnukami, spokojnym życiem po wielu latach pracy już ich na tym świecie nie ma. 

Doceniajmy ten dar możliwości starzenia i cieszenia się życiem.

Z pewnością i obok Was kogoś brakuje, kto nie ma już przywileju starzenia się wraz z Wami.

Dlatego cieszmy się dniem codziennym i nawet przemijaniem dni i lat w naszym życiu bo to wielki przywilej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz