Translate

CO ROBIĆ BY PRZETRWAĆ TRUDNE OKRESY W NASZYM ŻYCIU

 Życie każdego z nas nie jest usłane różami. A jeśli nawet to zawsze te różne  mają kolce. Codziennie spotykamy się z mniejszymi czy większymi trudnościami w naszym życiu.

To jest urok życia, że nigdy nie stoimy w jednym miejscu, bo wszystko się ciągle zmienia. Wielokrotnie nie możemy sobie dać rady z problemami, które spotykamy na naszej drodze. Nie mamy siły ani pomysłów jak je rozwiązać i to często prowadzi do depresji.

W takich sytuacjach najlepiej jest popatrzeć się na istniejący problem z pewnej perspektywy i z czystym umysłem. Tego dobrze jest nauczyć się w życiu bo to bardzo pomaga nam iść do przodu i pozytywnie patrzeć na przyszłość. Nie należy szukać rozwiązania u innych, po pierwsze sami musimy dobrze zrozumieć nową, trudną sytuację w jakiej się znajdujemy. Później możemy prosić o radę czy pomoc innej osoby.Trzebają jednak bardzo ostrożnie ją wybrać.

W tym artykule postaram się opisać kilka sposobów jak można to osiągnąć i przetrwać trudne okresy w naszym życiu.

Takie trudne okresy w naszym życiu mogą być spowodowane, problemami ze zdrowiem, problemami w pracy, problemami w rodzinie, problemami ekonomicznymi, śmiercią lub chorobą osoby ukochanej, itp. Wszyscy w pewnym momencie naszego życia spotykamy się z nimi.Tego nie da się uniknąć!

W takich sytuacjach wiele, głęboko wierzących osób modli się i prosi o pomoc Boga. Wielokrotnie w czasie mszy świętej uzyskują oni ukojenie i nawet znajdują sposób w jaki mogą rozwiązać istniejący problem. To często się zdarza. 

 W dniu dzisiejszym, kiedy świat stoi do góry nogami w związku z pandemią, kiedy w wielu miejscach na planecie mamy szalone pożary, powodzie, trzęsienia ziemi czy nawet wojny nie tak daleko od nas wszyscy jesteśmy tym zestresowani i obawiamy się o przyszłość naszą, naszych dzieci czy wnuków. Niestety taka jest rzeczywistość w której obecnie żyjemy i to co przedtem działo się daleko od nas może dotyczyć nas bezpośrednio.

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Zawsze można znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Trzeba tylko dobrze o tym pomyśleć i trzeba działać.

Zamartwianie się czy chowanie głowy w piasek nie przyniesie dobrych rezultatów!!  Chowanie się w łóżku i spanie 24 godziny na dobę też nie oddali od nas tych problemów. Jak wstaniemy one znów będą koło nas.

By zachować nasze zdrowie fizyczne i psychiczne w trudnych sytuacjach musimy działać.

Po pierwsze trzeba się wyciszyć, uspokoić, odpocząć by określić plan działania.

Jeśli czujecie się bardzo zmęczeni, nieprzespanymi nocami dobrze jest wyspać się by organizm odpoczął i był gotowy do działania.

Następnie dobrze jest się wyciszyć, zwolnić tempo życia.

Najlepiej osiąga się to zajmując się samą sobą. Są na to różne sposoby. Można pójść na długi spacer, można przygotować sobie ciepłą kąpiel z aromatami, można ponownie poukładać swoje rzeczy w szafie. Wielu paniom to bardzo pomaga uspokoić się.

Dla mnie najlepszy sposób to długi spacer i później przygotowanie sobie dobrej kawusi z dodatkami i pomyślenie przy kawie, czy jak wolicie  przy herbacie.


Robimy to wtedy kiedy nigdzie nie musimy gonić, gdy nic nam nie rozprasza naszej uwagi, bo tylko w tej sposób możemy dokładnie ocenić jakąś trudną sytuację i w spokoju rozwiązać jakiś problem czy popatrzeć na niego z innej strony. Dobrze jest gdy jesteśmy sami w pomieszczeniu i możemy wygodnie usiąść i pomyśleć.

Jeśli nie jesteśmy do tego gotowi to nie należy się do tego zmuszać.
Zróbmy poprzednio coś co nam sprawia przyjemność. Może to być gimnastyka w wybrany przez nas sposób, spacer, słuchanie ulubionej muzyki, robota na drutach, oglądanie fajnej komedii w telewizji czy internecie.
Wiele pań najlepiej się uspokaja poświęcając pewien czas na dbanie o swoją urodę, na kąpiel w aromatyczną solą, maseczkę ciała i twarzy, pójście do fryzjera, pójście na zrobienie manicure czy pedicure, ubranie się w nową sukienkę czy ponowną organizację swojej garderoby .
Jeszcze inne osoby chodzą po sklepach i robią zakupy. To tak zwane shopping therapy! Oczywiście robimy to kiedy jest na to możliwość, czas i pieniądze.
Dobrze wpływa na nasze samopoczucie rozpoczęcie dnia dobrym śniadaniem i zadbaniem o swój wygląd. Każda kobeta lubi widzieć się w lustrze w formie. Mały makijaż, fajne ułożenie włosów, mile wyglądający ubiór sprawia nam wszystkim przyjemność i poprawia samopoczucie. Nie siedzimy w domu przez cały dzień w piżamie!! Możemy włożyć po prostu czystą formę, coś wygodnego na co dzień, ale fajnie wyglądającego. Robimy to dla nas samych , nawet jeśli przez cały dzień będziemy w domu sami.
Jeśli nie możemy często wychodzić z domu dobrze jest od czasu do czasu wyjść choćby na balkon, czy podejść do okna by popatrzeć się na zewnątrz. Zaobserwować to co się dzieje na dworze, jaka  jest pogoda, jaka jest pora roku, jaka jest pora dnia i co się zmienia za oknem itd. Patrzenie się w przestrzeń bardzo pomaga w uspokojeniu się. Dlatego ludzie często by odzyskać równowagę psychiczną chcą znajdować się nad morzem lub w górach gdzie mają przed sobą dużą przestrzeń.
By uniknąć monotonności dnia możemy też zadzwonić do kogoś i porozmawiać telefonicznie lub przez skype. Dowiedziono, że wiele osób uniknęło depresji  rozmawiając codziennie z osobami pozytywnymi, z przyjaciółmi czy członkami rodziny których im jest brak.
Jeśli macie jakieś osoby znajome o których myślicie , a nie możecie mieć z nimi bezpośredniego kontaktu , dobrze jest wysłać im jakąś miłą wiadomość. Samo DZIEŃ DOBRY - MYŚLĘ O TOBIE wystarczy.To z pewnością poprawi im i Wam samopoczucie.

W trudnych chwilach często dobrze jest wejść w nowy rytm życia i zacząć coś nowego. Może to być zapisanie się na gimnastykę zbiorową, nauka nowego obcego języka, nauka tańca, czy lekcje malowania lub śpiewu. W ten sposób odsuwamy od nas smutne myśli i naszą energię kierujemy w stronę czegoś co nam sprawia przyjemność i jest twórcze. Wiele osób relaksuje się w kuchni gotując nowe, smaczne potrawy.

Dobrze jest też pomyśleć o wykorzystaniu czasu na poszerzenie swojej wiedzy w różnych dziedzinach przez czytanie książek, czytanie różnych ciekawych artykułów w internecie. A jest co czytać!
Jeśli chcecie poprawić swoje samopoczucie możecie też przez internet oglądać różnego rodzaju filmy, możecie pośmiać się oglądając Wasze ulubione komedie.

Jeśli lubimy czytać książki to jest idealny sposób do wyciszenia się siedząc w wygodnym fotelu w domu, na ławce w parku, czy na plaży.

Słuchajcie muzyki którą lubicie, sami śpiewajcie przy robieniu różnych zajęć w domu. To bardzo pomaga poprawić nasz humor.

Po okresie samotnego uspokojenia się wiele osób lubi spędzać czas ze swoją rodziną. Zajmowanie się swoimi dziećmi czy wnukami bardzo pomaga w zachowaniu spokoju psychicznego choć często męczy fizycznie. 
Po uporządkowaniu własnych myśli możecie też różne sprawy przedyskutować z najbliższą osobą. Unikajcie w takich sytuacjach osób toksycznych, bo one nie pomogą Wam rozwiązać żadnej trudnej sytuacji. Przebywajcie z osobami pogodnymi, pozytywnymi z którymi możecie mile spędzić czas, pośmiać się i choćby na chwilę zapomnieć o swoich troskach.
W trudnych okresach naszego życia zawsze staramy się docenić wszystko to co pozytywne mamy w naszym życiu.
W dniach w których jesteśmy w dołku dobrze jest co kilka godzin pomyśleć o kimś , czy o czymś pozytywnym co mamy w naszym życiu. 
Wielokrotnie w takich okresach udzielanie pomocy innym, mającym jeszcze większe od nas problemy dodaje nam dużo siły by walczyć ze swoimi problemami.

W życiu każdego z nas spotykamy się z trudnymi okresami i problemami. Od nas samych zależy to  jak szybko i z jakim efektem je pokonamy by iść do przodu i cieszyć się pięknymi chwilami w naszym życiu. Te z pewnością wcześniej czy później nadejdą!!! 
Na tym polega piękno życia.2 komentarze:

  1. Mądre i cenne rady. Z przyjemnością przeczytałam cały artykuł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz I polecam wiele innych artykułów z serii CZEGO MNIE ŻYCIE NAUCZYŁO. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń