Translate

INNY SPOSÓB ORGANIZOWANIA WAKACJI NA KORFU

 Na temat sposobu organizowania wakacji na Korfu, gdzie się zatrzymać, czego się spodziewać, jak się poruszać po wyspie macie kilka artykułów na moim blogu w serii "WAKACJE NA KORFU".

Najczęściej w czasie wakacji chcecie  jednocześnie odpocząć i zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. A  ciekawych miejsc na wyspie jest bardzo dużo i by jak najwięcej zobaczyć trzeba to dobrze zorganizować.

W ciągu ostatnich lat wzrosła liczba Polaków przybywających na wakacje własnym samochodem lub posiadającymi w czasie swojego urlopu wypożyczony na wyspie samochód. W ten sposób gwarantują oni sobie wygodę w poruszaniu się po wyspie w określony tylko przez nich sposób i z dala od grup autokarów, które często jednocześnie pokazują się w różnych atrakcyjnych miejscach.

Bo opłaca się wypożyczyć samochód i samemu zwiedzać wyspę oczywiście o ile macie w Waszym gronie dobrego kierowcę. Zaobserwowałam, że ostatnio wielu młodych ludzi, grupki znajomych , czy zakochane pary tak wolą spędzać wakacje. W wycieczkach grupowych zorganizowanych przez biura na wyspie w większości uczestniczą ludzie starsi, często z wnukami, ludzie , którzy nie prowadzą lub boją się prowadzić na wyspie samochód oraz ci, którzy przyjechali by  po pierwsze odpocząć i  w ciągu jednego dnia chcą tylko coś zobaczyć, a później leżeć na plaży. 

Większość nastawionych na zwiedzanie wyspy urlopowiczów chce w czasie swojego urlopu codziennie zobaczyć coś innego, "zaliczyć" nowe atrakcyjne miejsce na wyspie. Tacy turyści przybywają tutaj z ograniczonym bagażem, który mogą szybko zapakować nawet zmieniając kwatery.

Ci których na wynajęcie samochodu nie stać korzystają z sieci komunikacyjnej , która na wyspie jest w miarę dobra, a którą opisuję w moim artykule tutaj:

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/komunikacja-na-korfu.html

Wszyscy pozostali jeżdżą samochodami i jak ostatnio obserwuję nie mieszkają w czasie swojego urlopu w jednym miejscu, ale po 3-4 dni w innym.

Tak się dzieje od kilku lat. Początkowo kiedy urlop był na standardowo na tydzień lub na dwa tygodnie często turyści dzielili go na dwie części i zmieniali zakwaterowanie by zobaczyć inną część wyspy. 

Obecnie obserwuję nowy sposób organizowania  wakacji na wyspie.

Opiera się ona na posiadaniu samochodu lub nawet skuterów tak by można było ciągle łatwo przemieszczać się. 

Ponieważ większość lotów czarter przylatujących na Korfu z Polski jest w nocnych godzinach bardzo trudno jest pojechać do miejsc zakwaterowania lub przyjechać do odlotu na czas korzystając z publicznej komunikacji. Tutaj najlepszym wyjściem jest wynajęcie samochodu lub posiadanie zakwaterowania na początku i na końcu wakacji właśnie w stolicy.

Stolica wyspy to czarujące miejsce, które warto zobaczyć o każdej porze dnia. Kilku godzinny, szybki spacer w czasie jednego dnia nie odda Wam atmosfery tego miejsca. Duża liczba kwater airbnb pozwala pozostać tutaj na kilka noclegów, a wierzcie mi warto.

Na temat wakacji w stolicy macie osobny artykuł tutaj:

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2019/02/wakacje-w-stolicy-korfu.html

W ciągu ostatnich lat spotkałam się z wieloma rodakami, którzy przyjeżdżając tutaj na wakacje wynajmowali kwatery najczęściej w trzech miejscowościach. Jedną obowiązkowo na północy, np. w Kassiopi, drugą na południu , np w Benitses i trzecią w stolicy wyspy. W ten sposób na spokojniej mogli zwiedzić każdą część wyspy bez codziennego jeżdżenia przez wiele godzin. Mniej czasu w samochodzie, mniej benzyny i więcej czasu na odpoczynek i zwiedzanie.

Jak patrzycie się na kształt wyspy widzicie że jest wydłużona -  nie jest tak duża , ale nie jest też mała. Ma 95 kilometrów długości i w najszerszym miejscu na północy 36 kilometrów. By zobaczyć całą wyspę trzeba wziąźć pod uwagę jej ukształtowanie, ilość i jakość dróg. Północna część wyspy jest górzysta z wąskimi, krętymi drogami. Główna droga na północy od stolicy wyspy jest na wybrzeżach wyspy na około w kształcie jakby trójkąta. Jest to bardzo ruchliwa wąska droga, często tuż nad stromymi zboczami przy morzu. Trzeba się tutaj dobrze gimnastykować by wymijać często pokazujące się przed nami autokary. Poza tym nie można tą drogą szybko jechać,bo to jest niebezpieczne.

Z drugiej strony południu od stolicy wyspy mamy ponownie jedną główną drogę z wieloma zakrętami , którą wszyscy jeżdżą by dojechać do stolicy. Dużo autokarów, dużo ciężarówek i ogólnie ruch na tej szosie też jest utrudniony, tym bardziej, że nie ma chodników i często spotkacie turystów chodzących po dwóch stronach szosy.

Pierwsze pytanie które mi zadajecie to gdzie się zatrzymać by było jak najbardziej wygodnie. Oczywiście wszyscy chcą zakwaterowanie przy plaży w cudownym miejscu by mieć możliwość łatwo dojeżdżać do ciekawych miejsc.

Najczęściej pytacie się czy lepiej zatrzymać się na północy czy na południu wyspy.Wszystko zależy od tego co Wam się najbardziej podoba w czasie wakacji. Na ten temat macie artykuł tutaj: 

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2019/05/ponoc-czy-poudnie-korfu.html

Ja osobiście wielu z Wam zaproponowałam, szczególnie na wiosnę i jesienią zakwaterowanie w stolicy wyspy, która jest w centralnej części wyspy, bo przy zmiennej pogodzie przynajmniej w stolicy jest zawsze coś ciekawego do robienia. Ze stolicy wszędzie szybciej dojedziecie i to nawet korzystając z komunikacji miejskiej czy poza miejskiej.

Ostatnio jednak spotkałam się z bardzo ciekawą wersją wakacji na Korfu kiedy przylatujecie tutaj na więcej niż tydzień i wypożyczacie na cały pobyt samochód.W tej wersji po pierwsze nastawiacie się na zwiedzanie i nie macie dużego bagażu by ciągłe pakowanie Was się nie męczyło.

Bardzo często rezerwujecie tylko pierwszą kwaterę na pierwsze noce, bo następne znajdujecie sami w czasie jazdy po wyspie by zatrzymać się tam gdzie chcecie i na ile chcecie. Często zdarza się, że te kwatery znalezione w ostatniej chwili są tańsze. Poza tym dokładnie widzicie co to jest i gdzie. Wiąże się to oczywiście z ryzykiem , szczególnie w pełnym sezonie, ale dla wielu z Was to też jest część wakacyjnej przygody i nawet jeden nocleg na plaży  nie przeszkadza Wam.

Często Wasza opinia o atrakcyjnych miejscach na wyspie  jest inna i wcale nie chcecie tam dłużej być. Spotkałam się nawet z taką opinią o cudownej miejscowości Paleokastritsa. Wielu z Was chce to miejsce zobaczyć,  dopłynąć do dzikich pięknych plaż takich jak Rajska Plaża, ale ze względu na zimną wodę w morzu nie chcecie tam dłużej mieszkać. I właśnie ten wariant wakacji tutaj pasuje, bo sami decydujecie na miejscu gdzie chcecie dłużej być.

Obecnie przy tak dobrym rozwoju internetu, rezerwowania kwater przez internet tego rodzaju wakacje to dla wielu z Was to coś prostego. Często siedząc na plaży w wybranym przez Was miejscu szukacie przez internet następnej kwatery, by tam pojechać i ją zobaczyć i ewentualnie zarezerwować.Nie ma grymaszenia , że to co zarezerwowaliście nie jest zgodne z  Waszymi wymaganiami, ani ,że nie jest w tak pięknym jak opisywano miejscu.

Bo jak mówi się często " do odważnych świat należy" i to bardzo pasuje właśnie do tej wersji wakacyjnej.

Myśle, że wielu z Wam dałam dużo do myślenia ??!!

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz