Translate

GRECKIE ŻYCIE W STYLU "SIGA-SIGA"

 Dla wielu ludzi Grecja jest idealnym miejscem na spędzenie udanych letnich wakacji.

Często pytam się turystów co im się najbardziej podoba w Grecji. Odpowiedzi najczęściej są zróżnicowane wiekiem osób które o to pytam.

Młodzi ludzie po pierwsze kochają się w greckim słońcu, błękicie morza i nieba (bez chmurki) oraz w dobrym i smacznym jedzeniu. 

Starsi ludzie poza tymi wymienionymi walorami wakacji w Grecji zakochani są w pogodnych Grekach, trybie życia Greków w stylu siga-siga, co oznacza na powoli-powoli.

Na moim blogu macie szereg artykułów poświęconych mentalności Greków, trybie ich życia czy ich zwyczajów. Znajdziecie je w serii artykułów DZISIEJSZA GRECJA lub GRECY.

To co najbardziej i mnie z początku dziwiło to właśnie ich  tryb życia. 

Oczywiście trzeba rozróżnić życie w Grecji w dużych miastach takich jak Ateny czy Saloniki. Tutaj Grecy żyją w biegu, zestresowani od rana do nocy pracując dużo godzin dziennie i często nie tylko w jednym miejscu.

Zupełnie inaczej wygląda życie Greków na prowincji i oczywiście  na wyspach greckich. Tutaj w okresie sezonu turystycznego też wiele osób pracuje wiele godzin dziennie , ale mając dosłownie pod nosem morze i plaże może przy odpowiednim planowaniu dnia czy tygodnia znaleźć czas na osobisty relaks i chwilę letniego relaksu nad morzem. Bo Grecy mają umiejętność doceniania drobnych chwil szczęścia w codziennym ich życiu.To co bardzo cenię w Grekach to właśnie cieszenie się życiem i chwilami szczęścia na co dzień. Bo szczęście to nie jest stan ciągły, to zbiór szczęśliwych momentów w naszym życiu, które wspominamy i które czynią nas szczęśliwymi osobami.

To śniadanie z ukochaną osobą przed rozpoczęciem pracy, to wypad na szybka kąpiel po pracy na pobliską plażę, to spotkanie ze znajomymi w tawernie nad plażą w letnie wieczory. To jest wspólnie wypijanie kawy w różnych uroczych miejscach z fajnym widokiem. Dla Greka picie kawy to cały proces a nie tylko sam smak kawy, która przyznam w Grecji jest wyśmienita.

Ludzie z całej Europy przyjeżdżają tutaj na wakacje by choćby przez tydzień lub dwa pożyć w ten sposób. Przychodzi to im z trudnością bo poza odpoczynkiem chcą też wszystko zobaczyć i zwiedzić, a czasu na to ciągle brak.

Dla wielu turystów marzeniem jest to by po przejściu na emeryturę przenieść się choćby na 6 miesięcy letnich i żyć w tym wolnym rytmie w krajach południowej Europy, w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech.

Bo obecnie narzucony wszystkich codzienny rytm życia nie pozwala na cieszenie się życiem. Wszystko nastawione jest na wiele godzin pracy w celu osiągnięcia kariery czy większego domu, samochodu itp. W ten sposób wielu osobom życie, to prawdziwe, ucieka pomiędzy ich palcami. Bo wszystko w ciągu całego życia robią na szybko, nawet te letnie wakacje są na szybko , bo trzeba się jak najwięcej nimi nacieszyć!!! 

Dlatego wielu dziwi to, że Grek możena godzinę usiąść by napić się kawy!  Grek mieszkający na wyspach , o ile nie pracuje w zawodach turystycznych w lecie na czas na siestę! Grek nie je na stojąco, na szybko, ale chce usiąść z rodziną przy stole by wspólnie jedząc pośpiewać czy porozmawiać!

Najczęściej młodzi ludzie są zszokowani tym powolnym trybem życia. Często zastanawiają się nad tym jak można tak żyć??!!  Często bez internetu? Bez codziennych wieczornych spotkań ze znajomymi, bez luksusowego domu, samochodu, czy corocznych podróży??! Tutaj widzą wielu prostych, skromnie żyjących ludzi , którzy są w pełni szczęśliwi doceniając to co mają - po pierwsze zdrowie.Młodzi ludzie w ich codziennym życiu pełnym gonitwy, stresu i adrenaliny nie ma miejsca na takie życie. Są w trakcie gonienia za karierą, znalezienia swojego miejsca na tej planecie, meblowaniem swojego domu, kupnie swojego domu , czy planowaniem założenia rodziny i wszystkim tym co jest z tym związane. To dla nich okres działania, pracy i szybkich decyzji. To normalne w tym okresie życia każdego z nas. Pamiętamy o tym wszyscy z nas, którzy to wcześniej przeżyliśmy. I rozumiem ich zdziwienie kiedy widzą, szczególnie w lecie wielu Greków jakby w letargu siedzących godzinami w kawiarniach czy na brzegach wąskich ulic w tutejszych wioskach.

Przyznam, że poznałam też wielu młodych ludzi przyjeżdżających wielokrotnie na wakacje do Grecji , którzy są zakochani w tym trybie życia. Najczęściej nie są to ludzie z dużych miast gdzie urodzili się i żyją od zawsze. Są to młodzi ludzie, którzy lubią żyć , tak jak Grecy bliżej natury. Wolą spacery i gimnastykę w plenerze niż w sali gimnastycznej, doceniają żywność z własnego ogródka, cenią sobie wolny czas na swoje hobby nie związane z pracą, lubią zatrzymać się by podziwiać zachód słońca lub piękny krajobraz. To są rzeczy obce dla wielu mieszkańców dużych miast.

Za takim trybem życia tęsknią najczęściej ci, którzy są w średnimi starszym wieku. Po wielu latach takiej codziennej gonitwy za wszystkich marzą o tym by rankiem usiąść i na spokojnie, powoli, zjeść śniadanie bez myślenia o tym, że jak to zrobią świat się zawali.

Bo dorabiając się wielu rzeczy człowiek zaczyna pod innym pryzmatem patrzyć na świat i zaczyna doceniać to co zginęło z jego życia w tej gonitwie. Bo czas leci i nigdy nie cofa się.

Za takim życiem "na powoli" tęsknią wszyscy ci , którzy co roku powracają do Grecji choćby na krótkie wakacje. Niektórym udaje się zrealizować ich marzenia i choćby na okres lata zamieszkać w krajach południowej Europy. Przy obecnym rozwoju internetu i różnych sposobach i możliwościach pracy nawet praca na odległość z komputerem na plaży i nogami w uroczym , np.greckim morzu, jest możliwa.

Oczywiście za wszystko jest jakaś cena. Coś za coś! To należy do decyzji każdego z nas co jest dla nas ważniejsze. 

Jedna osoba chce w jak najszybszym tempie wspiąć się na szczyt swojej kariery zawodowej za wszelką cenę i przy codziennym wkładzie ciężkiej pracy i to na wiele godzin dziennie , inna woli to robić wolniej ciesząc się pięknymi chwilami dnia codziennego. 

Jedna osoba ceni sobie bardziej ciszę  i spokój codziennego życia bez większych luksusów w uroczym prosto urządzonym domu, z widokiem na piękne morze i wieloma słonecznymi dniami w ciągu roku. I to, że na około wiele rzeczy może nie być w pełni zadowalających to wcale tak bardzo jej nie przeszkadza, bo skupia się na tym co jest dla niej najbardziej istotne i co czyni ją szczęśliwym człowiekiem.

Inna osoba chce żyć w komfortowych pomieszczeniach nie zwracając dużej uwagi na to jaka pogoda jest na zewnątrz, bo i tak nie ma na to czasu by to widzieć. Dla niej ważne jest tylko to by można było przemieszczać się z miejsca na miejsca szybko i wygodnie: samochodem, statkiem czy samolotem.

 Dla nich zawsze czas to pieniądz.

Jedni zwracają większą uwagę na stosunki międzyludzkie, na rodzinne życie. Inni chcą żyć po prostu wygodnie i nawet nie przeszkadza im to, że często są sami i to z ich wyboru spędzając większośc ich życia w pracy.  W greckim trybie życia "na powoli" dużą rolę przykłada się do ludzi nas otaczających. Tutaj zwraca się uwagę na człowieka, jego psychiczny świat potrzeby i wartości , a nie  na to jaką ilość pieniędzy posiada w banku.

Często słyszę jak Grecy mówią , że w Grecji morze jest dla wszystkich - dla biednych i dla bogatych. 
To samo Grecy mówią o słońcu, że grzeje dla wszystkich !!! Dla tych, którzy tylko się opalają i kąpią w morzu.


I dla tych, którzy poza opalaniem i kąpielą mogą usiąść przy morzu i zjeść pyszny posiłek z takim widokiem.Takie myśli nadchodzą każdemu kto choćby na chwilę zatrzyma się w Grecji w czasie jego gonitwy za osiągnięciem sobie określonego celu. Bo często droga do tego celu jest ważniejsza od samego faktu osiągnięcia tego celu.

Dlatego wiele osób kocha Grecję i jej mieszkańców. Bo docenia  to, że w ich mentalności na głównym miejscu stawiany jest człowiek, a nie dobra materialne. Dlatego tutaj spotykacie się z tą wielka gościnnością, z bardzo ciepłymi i przeważnie uśmiechniętymi Grekami. To jest nieodłączny składnik stylu życia "na powoli  - powoli" w Grecji. 
4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Staram się pokazać WAm Grecję pod każdym kątem.

      Usuń
  2. Pięknie Pani ujeła grecką mentalność. Na Korfu byłam 2 razy i chętnie bym tam wróciła jeszcze nie jeden raz. Wspaniałe miejsce!

    OdpowiedzUsuń