Translate

JAK UNIKAĆ TŁUMÓW W CZASIE WAKACJI NA KORFU

 Lato to zdecydowanie okres kiedy największa liczba ludzi jeździ na wakacje. 

Każdy szuka miejsc i okresu na swoje wakacje tak by być zadowolonym. Jedni chcą znaleźć się w cichych, czy egzotycznych miejscach , z dala od tłumów i szalonego ruchu wakacyjnego. Inni, najczęściej młodzi ludzie, wybierają miejsca i czas na wakacje tam gdzie będą mogli się wyszaleć, nocą pobawić, poznać wielu nowych ludzi itd.  W tym samym czasie i miejscu trudno jest jednocześnie dogodzić tym 2 grupom ludzi.

Wstępnie piszę o tym w moim artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/kiedy-i-gdzie-przyleciec-na-wakacje-na.html

Wiadomo , że w lipcu i w sierpniu wszędzie jest pełno turystów. dodatkowo ceny na zakwaterowanie sa w tych miesiącach o wiele wyższe. Wybierając jednak wakacje w tym terminie nie spodziewajcie się spędzić je w ciszy i spokoju. Miejsca najbardziej atrakcyjne są wypełnione po brzegi, autobusy są załadowane, drogi pełne aut i szybkiego ruchu, na polecanych plażach ludzie gromadzą się jak sardynki na kąpielowych ręcznikach, czy wielu leżakach  jeden przy drugim, stateczki na jednodniowe rejsy są przeładowane.

Jak jednak macie określony przez pracę czy wiek Waszych dzieci czas na urlop i musicie jechać na wakacje w lipcu czy w sierpniu trudno jest uniknąć tłoku , czy wręcz tłumów w różnych atrakcyjnych miejscowościach.

W tym artykule postaram się napisać kilka moich propozycji tak by Wasze wakacje na Korfu ( i nie tylko) w tym okresie czasu były mniej męczące.

O ile przyjeżdżacie na wakacje w tych miesiącach z małymi dziećmi trudno jest korzystać z grupowych całodziennych wycieczek, bo dzieci szybko się męczą, często zaczynają grymasić czy płakać i w ten sposób powodują zamieszanie w czasie takich wycieczek. To całkowicie zrozumiałe, bo w czasie upałów i my dorośli czasami o wiele wcześniej męczymy się. Jeśli jednak jesteście rodzicami z małymi dziećmi nie rezygnujcie z takich wycieczek , ale po prostu zapisujcie się na takie wycieczki osobno. Jednego dnia mama zostaje w hotelu z dziećmi przy basenie, drugiego dnia tato. Wiem, że chcecie wszystko zwiedzać razem, ale jak nie macie możliwości robić tego sami , indywidualnie wynajętym samochodem to to jest najlepsza opcja.Jeśli chcecie uniknąć tłumów na plaży, to wybierajcie miejsca gdzie nie ma tak dużo ludzi i przychodźcie na plaże w godzinach w których większość jest jeszcze lub już w hotelach. Wiadomo, że rano do 10.00 plaże są wręcz puste i woda czyściutka. Poza tym szczególnie w lipcu i sierpniu słońce opala ,ale nie praży. Można wtedy spokojnie popływać, pospacerować po plaży , a później usiąść w oddalonym od tłumów miejscu, czy nawet przy basenie w hotelu.

To samo jest po 16-17 kiedy wszyscy ci, którzy siedzieli od 10-17 na plaży są już zmęczeni i idą do hotelu, na kolację czy by przygotować się na kolację.  Te godziny to najlepszy i najbezpieczniejszy czas na spokojną kąpiel dla rodzin z dziećmi. Bo chodzi tutaj też o uniknięcie poparzenia słonecznego. Tyle się o tym mówi i piszę!

Poza tym w tych miesiącach szukajcie plaż mniej popularnych by tam spędzić swój dzień. Absolutnie nie polecam w sierpniu plaży głównej plaży w Paleokastritsy. W sierpniu przyjeżdża tam tłum, głośnych , młodych Włochów, którzy tam siedzą przez cały dzień. Jeśli jednak jesteście w tym czasie w Paleokastritsy wybierajcie te uboczne plaże, których jest tam dość dużo. Poza tym polecam w takie dni wynająć łódź i popływać po okolicy lub popłynąć na kilka godzin na plaże dostępne tylko od morza łodzią. Zamawiacie transport w dwie strony i po określonym czasie łódź zabiera Was z powrotem do bazy. W tym przypadku zawsze musicie mieć ze sobą wodę, telefon komórkowy (z naładowaną baterią) i numer komórki Waszego przewoźnika.

Dodatkowa rada na plażowanie w niedziele. Niedziela jest jedynym dniem tygodnia , kiedy wszystkie pracujące w ciągu całego tygodnia rodziny wyjeżdżają ze stolicy na całodzienne plażowanie. Polecam Wam ten dzień przeznaczyć na zwiedzanie! W niedziele szczególnie rano stolica Korfu  jest pusta. możecie wybrać się w góry, zobaczyć najwyższy szczyt Pantokrator, pozwiedzać ciekawe greckie wioski tj, Afionas, Chlomos, Sokraki, Stara Perithia. Na moim blogu macie artykuły na temat każdej z tych wiosek. Dodam, że jeśli planujecie na spokojnie odwiedzić stolicę to najlepiej to zrobić rano. Po południu i głównie wieczorami stolica jest bardzo urokliwa , ale w tym czasie są tutaj tłumy ludzi. W niedzielę omijajcie plaże w miejscowościach takich jak Barbati, Paleokastritsa, Kontogialo (koło Pelekas), Glyfada, Agios Georgios. Są to plaże na które w niedziele jeżdzi większośc mieszkańców stolicy.

Jeśli chcecie indywidualnie zwiedzić pałac w Achillionie to nie planujcie robić tego w porannych godzinach. Rano do tego miejsca przyjeżdża wiele autokarów z wycieczek objazdowych po wyspie. Dodatkowo o ile na korfu przypływa statek rejsowych, najczęściej w godzinach rannych wszyscy turyści z tego statku przyjeżdżają do pałacu by go zobaczyć. Po południu macie tutaj spokój i bez problemu zobaczycie to miejsce.

Jeśli nastawiacie się na zwiedzanie wyspy korzystając z komunikacji istniejącej na wyspie to w lipcu i w sierpniu będzie to bardzo trudne. Na Korfu mamy dość dobrze zorganizowaną komunikację miejską  (blue bus) i poza miejską (green bus). Piszę o tym w moim artykule tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/komunikacja-na-korfu.html

Jeśli macie zakwaterowanie w okolicach gdzie dojeżdża niebieski autokar miejski to możecie znaleźć połączenia tych tras z trasami pozamiejskich autokarów. Jednak w lipcu i w sierpniu te trasy są bardzo oblegane i często zielone autokary nie zatrzymują się na przelotnych stacjach bo są pełne turystów. Trzeba to niestety brać pod uwagę. Często zdarza się, że do ostatniego autokaru z atrakcyjnych miejscowości nie można się załapać i trzeba szukać innego sposobu powrotu do miejsca zakwaterowania. A w lipcu i w sierpniu trudno jest znaleźć  tą i tak droga na Korfu taksówkę.

Jeśli będąc na Korfu chcecie dodatkowo odwiedzić Albanię, miejscowość Parga na lądzie greckim, wyspy Paxos czy Antipaxos macie taką możliwość. W czasie wakacji na Korfu takie rejsy są bardzo atrakcyjne i poszukiwane przez wielu turystów. Jest wiele firm, które organizują tego rodzaju rejsy. wiele z nich współpracuje z biurami turystycznymi i nawet z hotelami by rezerwować bilety na te rejsy. Najczęściej łodzie, którymi te rejsy odbywają się mają miejsca siedzące wewnątrz i na  zewnątrz.  Maksymalnie dozwolona liczba turystów jest jednak  określoną liczbą wszystkich miejsc razem. To, szczególnie w pełni sezonu oznacza , że te statki są przepełnione i nie ma dużej możliwości poruszania się po nich w czasie kilku godzin płynięcia do celu i kilku godzin powrotu. To muszą brać pod uwagę szczególnie rodziny z małymi dziećmi. Takie rejsy są wspaniałe w maju, czerwcu , we wrześniu kiedy liczba chętnych jest znacznie mniejsza. W pełni sezonu lepiej zarezerwować sobie rejs na pływanie i na picnic na jakąś małą plażę na Korfu, która dostępna jest tylko od  strony morza. Można też wynająć sobie indywidualnie łódź by popływać po wybrzeżach Korfu samemu, bez tłumów. 

Jeśli dodatkowo jesteście po raz pierwszy na Korfu i przylatujecie tutaj tylko na jeden tydzień osobiście proponuję po pierwsze zwiedzić całą wyspę Korfu. A jest co zobaczyć i macie tutaj wiele możliwości cudownie spędzić czas i mile odpocząć. Wyspa jest na tyle mała , że wszędzie można dość szybko dojechać i na tyle duża , że jeśli chcemy być sami lub po prostu bez tłumów innych turystów trzeba tylko wybrać czas i miejsce gdzie  w danej chwili w danym dniu będziecie.

Życze Wam wspaniałych , niezapomnianych wakacji na Korfu !!

PS.Poniżej podaję mapę wyspy z zaznaczonymi miejscami do kąpieli dla osób niepełnosprawnych , bo o to mnie prosicie.2 komentarze:

  1. Niestety nie da się uniknąć tłumu na wakacjach. Chyba, że znajdziemy małe zatoczki i tam odpoczniemy. Na https://istria.pl/ znalazłam ciekawe informacje o regionie Chorwacji Istria. Wspaniałe miejsce i mnóstwo tam ustronnych miejsc, dla wszystkich poszukujących ciszy i spokoju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak szuka się takich spokojnych miejsc nawet na Korfu w sierpniu można je znaleźć. Pozdrawiam

      Usuń