Translate

LOCKDOWN MA TEŻ DOBRE STRONY !

 Większość z Was otworzy szeroko oczy ze zdziwienia co ja tutaj piszę??!!!

Od roku żyjemy z obecnością wirusa COVID-19. Nasze życie jest dalekie od normalności. Wielokrotnie mamy uczucie strachu przed nieznanym, niepewności dnia następnego i co najważniejsze poczucie braku wolności.

Żyjemy wszyscy bez wyjątku coś zupełnie nowego. Nagle świat stanął do góry nogami i nie widzimy końca tej sytuacji. Wiele ludzi w szpitalach, wiele zgonów, nowe rodzaje zmieniającego się ciągle wirusa powodują, że psychicznie upadamy,czujemy się zmęczeni tą sytuacją. To jest bardzo trudna sytuacja dla nas wszystkich, ale musimy ją przetrwać.

I jak zawsze w trudnych sytuacjach osobiście staram się znaleźć pozytywne strony tej sytuacji bym mogła lepiej to przeżyć oczekując powrotu do normalności. Najważniejsze jest by tego okresu nie przespać, ale pozytywnie go wykorzystać!

Po pierwsze obecnie na okrągło, wszędzie mówi się o dbaniu o nasze zdrowie. To jest pierwsza broń naszej walki z tym paskudnym wirusem. I jak często mówimy W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH.  Musimy robić wszystko by dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Na ten temat piszę osobny artykuł tutaj:

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2020/03/zdrowie-to-najwiekszy-dar-w-naszym-zyciu.html

W czasie lockdown mamy więcej czasu by o to zadbać!  Możemy wprowadzić do naszego codziennego życia spacer, gimnastykę i zdrowszy sposób odżywiania się. Teraz nie ma wymówek, że nie mamy na to czasu. 

To wszystko pomoże nam przetrwać psychicznie ten okres. To, że nie możemy pójść gdzie chcemy, na ile chcemy i z kim chcemy pogłębia u wielu z nas depresję. Obecnie wiele się o tym mówi bo po 88 dniach lockdown w Grecji wiele osób  nie może sobie z tym poradzić.

Okres lockdown to jest jednak idealny okres do zwolnienia trybu życia.W tym okresie mamy czas na to na co nie mieliśmy czasu w normalnych warunkach.

Jest czas dla nas samych i dla naszych najbliższych, naszej rodziny mieszkającej w tym samym domu. Jest czas na zabawę z małymi dziećmi, o ile takie są w domu. Jest czas na porozmawianie bez pośpiechu z nastolatkami, które wielokrotnie same dorastają bez częstego przebywania z rodzicami, którzy w normalnych warunkach cały dzień pracują. Poza tym jest czas na miłe spędzenie czasu z mężem ( z żoną) przy kominku z lampką wina czy wspólnie oglądając wieczorem ciekawy film  kiedy dzieci (o ile są) już śpią. Lockdown to bardzo cenny okres w którym możemy nadrobić wiele zaległości związanych z kontaktami pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Mamy okazję ocieplić nasze małżeńskie stosunki, razem przygotować posiłek, razem pójść na spacer, porozmawiać na tematy,które nas nurtują, a które trudno było wcześniej poruszyć.

Będąc duży okres dnia w domu możemy posegregować nasze myśli, uporządkować nasze szafy, zorganizować naszą garderobę, posprzątać szafki w kuchni, posprzątać ponownie lodówkę, zgromadzić rzeczy nam niepotrzebne by je oddać tym, którzy tego potrzebują. Sama zgromadziłam w ten sposób 4 duże worki ubrań, które podarowałam biednym rodzinom mieszkającym w okolicy. U mnie zajmowały tylko miejsce , a teraz mają drugie życie i są pożyteczne innym ludziom.

Mamy dużo czasu na przemyślenie tego gdzie byliśmy, gdzie jesteśmy i co chcemy od życia. Mamy czas na docenienie tego co mamy nawet w tych trudnych chwilach.

Róbmy w domu to co nam sprawia przyjemność. Może to być czytanie książek, oglądanie telewizji, gotowanie pysznych dań, eksperymentowanie z przygotowaniu nowych dań,   pachnąca kąpiel i maseczka twarzy, robienie na drutach, czy wspólne picie kawy i rozmowa z najbliższymi osobami na którą wielu z nas w dniu codziennym nie ma czasu.


 
Obecnie o wiele więcej doceniamy te małe chwile naszego życia takie jak beztroski spacer w miejscach przez nas ulubionych, picie kawy ze znajomymi w ulubionej kawiarni, spotkanie z rodziną czy znajomymi przy stole na wspólny posiłek, pójście do kina, czy chodzenie beztroskie po sklepach by ewentualnie coś kupić. tu nie chodzi o to, że musimy coś kupić. Sam fakt chodzenia i oglądania wystaw i oglądania nowości w sklepach wielu z kobietom sprawiawielką przyjemność. Ja też do nich należę.

Osobiście bardzo brakuje mi napicia się dobrej kawy na Listonie. Bo picie kawy właśnie w tym miejscu ze znajomymi, siedząc tam przy stoliku i obserwując przechodzących  to nieodłączna część mojego życia na Korfu. To nie sama kawa , ale to wszystko razem! Teraz jeszcze bardziej to doceniam, bo bardzo mi tego brakuje.

Wszystkim z nas brakuje też uścisków i całusów osób bliskich.Mnie bardzo brakuje uścisków mojej córki i moich wnuków. Nie zapomnę mojego wnuka,który będąc w lecie na wakacjach na Korfu  skarżył się , że nie możemy się wyściskać,ani ucałować. Tego mi też bardzo brakuje. Doceniam jednak  fakt, że mam osoby z którymi chciałabym  wycałować się i wyściskać.

Mimo tego, że niczego nam w domu nie brakuje czujemy się jednak uwięzieni, bo w naszym życiu pokazały się zakazy. Doceńmy jednak to , że jesteśmy na szczęście zdrowi, mamy kochany dom, nie jesteśmy głodni, dogadzamy sobie codziennie różnymi pysznymi daniami, możemy chodzić codziennie na spacery wśród pięknej zieleni, mamy obok nas kochane osoby, a inne możemy widzieć przez internet. To takie ważne. Teraz to możemy bardziej docenić, tym bardziej , że zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób  tego nie ma.

Brakuje nam prostego posiłku w tawernie z grecką muzyczką w towarzystwie znajomych. Przy pierwszej okazji gdy będziemy mogli to zrealizować sprawi to nam wielkie szczęście! 

Nasze życie codzienne uległo zupełnej zmianie. Musieliśmy przystosować się do nowych warunków, nowej trudnej rzeczywistości . Nie było innego wyjścia. Jednak to pozwoliło nam ponownie docenić te nawet  krótkie codzienne chwile, których teraz nie mamy.

Brak kina zastąpiliśmy oglądaniem filmów przez internet. Często mamy możliwość oglądać filmy, na oglądanie których wcześniej nie mieliśmy czasu.

Jest też czas na to by posegregować Wasze albumy ze zdjęciami w komputerze, pooglądać Wasze filmiki z różnych uroczystości.

My z mężusiem z wielką przyjemnością oglądamy albumy ze zdjęciami z naszych podróży po Europie.  To są wspaniałe wspomnienia, których nikt, nigdy nam nie odbierze! Od ponad roku jesteśmy na wyspie bez możliwości podróżowania. Bardzo nam tego brakuje, ale przez wspominanie naszych poprzednich podróży choćby na chwilę w naszej wyobraźni  zmieniamy miejsce pobytu.

Jak wiecie z wielu moich artykułów życie na Korfu jest ściśle związane z muzyką. W różnych okolicznościach na wyspie uczestniczymy w koncertach, festiwalach, zabawach prywatnych w domu, itp. Tego teraz nie ma. Maż bardzo tęskni za próbami chórów  do których należy. Obecnie możemy tylko oglądać nagrane w komputerze koncerty i ich wystąpienia. To już jest coś! To też miłe wspomnienia i doceniamy, że je mamy.

W tej chwili za oknem pokazało się piękne słoneczko. Cieszę się , że mogę włożyć wygodne buty i pójść na kolejny codzienny spacer. Niby to nic szczególnego, ale jest to tak ważne do poprawienia naszego samopoczucia. Obecnie jeszcze bardziej to doceniam!

To potwierdza fakt, że zawsze po burzy wychodzi słońce! Przyjdą lepsze dni,wrócimy do normalności i będziemy to jeszcze bardziej doceniać!

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz