Translate

ELEKTYCZNOŚĆ NA KORFU.

Korfu jak bardzo dobrze rozwinieta wyspa od dawna należała do pierwszych miejsc w Grecji , które miały elektryczność , początkowo tylko w stolicy. 
Przed opisaniem jak to wygląda dzisiaj chcę Wam powiedzieć historię elektryczności na tej wyspie.

Nawet młodzi mieszkańcy wyspy nie wiedza wielokrotnie o tym jak to wcześniej tutaj wyglądało i jak ludzie oświetlali dawniej swoje mieszkania. 

W początkach 18-tym wieku były to lampy z oliwą z knotem, świece i latarnie . 

Pod koniec 18-tego wieku nastąpiła wielka zmiana , bo wprowadzono lampy na gaz . 

Pierwsza fabryka produkująca światło w oparciu o gaz na Korfu znajdowała się w dzielnicy Mandouki w stolicy i należała , oczywiście, do angielskiej firmy jako że w tym czasie wyspa była pod okupacja angielską. 

Po pewnym czasie oświetlenie gazem zostało zastąpione oświetleniem elektrycznym.

Właśnie na Korfu nastąpiło pierwsze oświetlenie budynku nie tylko na terenie Korfu , ale pierwsze w całej Grecji !!!

Było to oświetlenie budynku banku na Placu Św. Spiridona.

Drugi budynek , który został oświetlony na wyspie to był budynek hotelu Bella Venezia w stolicy. Każdy z tych budynków miał własne źródło energii. 

Cała wyspa czekała aż do 1931 roku by otrzymać , przynajmniej w stolicy światło. Założono prywatną firmę LEK, która miała fabrykę tworzenia energii ze spalania węgla używając specjalną gienitrię (akumulator ?? ). Znajdowała się ona pod starszą fortecą , przy moście prowadzącym na fortecę po prawej stronie .

W 1940 sprowadzono na Korfu dwie dodatkowe gienitrię produkujące elektryczność i umieszczono tą jedną w Lefkimi , drugą w Korakiana na północy. Dawały one elektryczność wioskom znajdującym się wokoło.

Początkowo wydajność energii była tak mała , że wystarczała jedynie na oświetlanie pomieszczeń. Różne urządzenia elektryczne były rzadkością. Pierwsze powszechnie używane to było elektryczne żelazko.

Poza tym te urządzenia były drogie i wielu nie było na nie stać.

Kiedy w Grecji w 1950 roku powstała państwowa firma produkcji elektryczności DEI , która stopniowo wykupywała wszystkie do tej pory pracujące w Grecji prywatne firmy.

Tak stało się też na Korfu i sieć energetyczna wyspy przeszła w ręce państwa, które stopniowo zaczęło oświetlać całą wyspę.


Przeprowadzono wówczas podwodny kabel dostarczający większą ilość energii z lądu greckiego na wyspę w okolicach Lefkimi. Po kilku latach dodano jeszcze dwa podobne kable bo  bardzo szybko rosło zapotrzebowanie na energię na wyspie .

Ta pierwsza prywatna elektrownia działająca na Korfu została zamknięta w 1972 i jej budynki zostały zrównane z ziemią w 1991 roku . 

Obecnie nic tam już nie ma .
Pytacie się często czy na wyspie stosujemy inne źródła energii.

Przed około 10 laty była wielka moda na zakładanie na całych polach i równinach fotowoltaika zamieniające światło słoneczne w energię. Były bardzo kuszące propozycje pożyczek z banków w tym celu. 


Wielu mieszkańców ziemi zrealizowało to. Niestety po kilku latach państwo widząc duże zainteresowanie takimi inwestycjami nałożyło bardzo wysokie podatki na właścicieli takich inwestycji. To oczywiście spowodowało, że część z nich została zamknięta , tylko długi w bankach pozostały do spłacenia....

Jeśli chodzi o wiatraki energetyczne , które są bardzo popularne na górzystych terenach z dużą ilością wiatru w całej Europie takich na Korfu jeszcze nie mamy. 

Przed kilkoma laty były propozycje wybudowania szeregu takich wiatraków przez firmy niemieckie na zboczu gór północnej części wyspy . Do realizacji tego planu jednak nie doszło .

Po pierwsze Korfiacy nie zgodzili się z oszpeceniem tej tak turystycznej wyspy . Po drugie większość z tak produkowanej energii miała być wysyłana poza wyspę i to głównie spowodowało, że propozycja została tylko w papierkach.

W dniu dzisiejszym bardzo często w okresie wietrznych czy deszczowych dni zimowych mamy problemy z prądem w górskiej części wyspy. Niestety sieć elektryczna na wyspie jest stara i nie jest dostatecznie odnawiana.

W czasie przesilenia energetycznego w sezonie  czasami nie mamy prądu.  Na szczęście nie tak często.

Często pytacie się też dlaczego w Grecji prąd jest tak drogi
Rachunek za elektryczność jest uzależniony od m2 domu do którego jest doprowadzany. Poza tym 50% wysokości rachunku to niestety opłaty dodatkowe tj. opłaty regionalne dla burmistrza, opłaty dla greckiej telewizji itp. W związku z tym w wielu domach ludzie zakładają liczniki na nocny prąd by wiele prac domowych np. pranie, przeprowadzają nocą kiedy prąd jest tańszy. 

6 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujący artykuł.... A ja właśnie teraz też zastanawiam się nad tym - gdzie składać wniosek o tańszy prąd do mojej firmy, ponieważ zależy mi oszczędności. Może macie wiedzę w tym zakresie???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich informacji trzeba szukać w internecie dając hasła: tańszy prąd, elektryczność w Grecji itp.

   Usuń
 3. O ile mi wiadomo, fotowoltaika to świetny sposób na generowanie energii i obniżanie jej kosztów. Jest to przyjazny dla środowiska sposób wytwarzania energii elektrycznej, a nawet może być wykorzystywany do jej magazynowania. Finansowanie systemów fotowoltaicznych może sprawić, że przejście na energię słoneczną będzie znacznie łatwiejsze https://fiberlink.pl/fotowoltaika/finansowanie-dla-klientow-indywidualnych/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tym. W Grecji z tak dużą ilością słońca w ciągu całego roku to jest bardzo opłacalne. Ostatnio wiele domów wykłada dachy takimi płytami by mieć ciepłą wodę i tańsze ogrzewanie w zimie. Oczywiście to jest dość kosztowna inwestycja , mówię o początkowym niezbędnym kapitale.

   Usuń