Translate

WIOSENNE PORZĄDKI I PRACE NA KORFU

Nagle zrobiło się bardzo ciepło!!Wszędzie jest zielono, kolorowo i nagle mamy wysokie temperatury dochodzące do 20C. Klimat się wszędzie zmienia i właściwie nie ma już wiosny czy jesieni , ale bezpośrednio z zimy przechodzimy do gorącego lata. To samo dzieje się na Korfu z ta różnicą , że tutaj nie ma zimy ze śniegiem i lata są bardziej upalne.
To oczywiście nie pomaga w wykonaniu na spokojnie planowanych porządków i prac wiosennych , których jest bardzo dużo w domu i poza domem.

Ta krótka na Korfu wiosna to okres bardzo intensywny tutaj dla wszystkich.

Ci , którzy pracują w turystyce przygotowują ostatnie sprawy do rozpoczęcia sezonu.
W normalnych warunkach sklepy już są odmalowane są wykańczane i wypełniane towarami. 
W hotelach w większości pokoje są już gotowe do powitania pierwszych turystów. Jedynie prace na około hotelu, ogrody i kwiaty i baseny są czyszczone lub wykańczane. Większość hoteli i sklepików otwierane są na początku maja , bo sezon tutaj trwa od maja do połowy października. Na ten okres zatrudniani są pracownicy sezonowi. Tylko nieliczne hotele są otwierane wcześniej i dlatego turyści przyjeżdżający na wcześniejsze wakacje często skarżą się , że w ich okolicy jest głucho i pusto.

 Plaże są grabione, sprzątane z tego co w ciągu całej zimy wyrzuciło morze. Wszystko to co zniszczyły deszcze i zimowe wiatry trzeba w miarę możliwości i czasu zreperować. Co roku jest tego wiele bo silne wiatry, burze , opady deszczowe są od wielu lat bardziej intensywne. 
Najgorsze problemy są na drogach. Nie zawsze wystarcza czasu i pieniędzy na zreperowanie wszystkiego , bo w wielu miejscach zniszczenia spowodowane w zimie na drogach są bardzo poważne. Potrzebna jest praca przez kilka miesięcy by to naprawić. Niestety przed wiele lat nie przeprowadzono na Korfu w tej dziedzinie poważnych prac odnowienia sieci drogowej i to pogarsza tą sytuację.

Wszyscy Korfiacy posiadający gaje oliwne kończą obecnie zbieranie oliwek i zwijanie siatek , bo wielu z nich rozpoczyna pierwszego  maja pracę sezonową w zawodach związanych z turystyką na wyspie.
Tutejsze gospodynie też mają pracy moc.

Po pierwsze trzeba szybko wyjąć z szaf wszystkie letnie rzeczy , bo z zimowego ubrania raptownie przechodzimy w letnie. 
Wszystkie zimowe ubrania są prane, składane i odkładane na następną zimę. Czasami staramy się robić to stopniowo , ale jak nagle są upały po prostu ze sweterków i zamkniętych butów wskakujemy w letnie sukienki i odkryte sandały.

To samo dotyczy domu.

Zdejmowane są dywany, które należy wyprać samemu lub oddać do pralni , jak ktoś mieszka w mieście i nie ma miejsca przed domem by to samemu zrobić.
Grubsze koce, kołdry znikają z sypialni i są zastąpione letnim okryciem . To też wymaga uprania i odpowiedniego zapakowania i ochrony przed molami przy pomocy lawendy.

Jest na ten temat artykuł tutaj:
https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/domowy-sposob-na-mole-w-szafach.html

Wszystkie werandy, okna , okiennice wymagają mycia , szczególnie po okresach gdy wieje w Grecji wiatr przynoszący pył z Afryki.

Doniczki z kwiatkami wymagają zmiany ziemi i umycia, a kwiatki rozsadzenia .
Okres lata to okres kiedy większość rodzin spędza więcej czasu na balkonie, czy na werandzie. Jak tylko robi się cieplej wszyscy starają się przekształcić swoje balkony i werandy w swój prywatny Raj. To też wymaga pracy.

To jednak nie wszystko !!!

Rozpoczyna się przygotowywanie naszych ogrodów. 

Trzeba je dobrze zorganizować, zasadzić to co potrzeba tak by nie było dużo pracy w ciągu całego lata i by można było bez problemu posiedzieć więcej na plaży.

My dodatkowo mamy winnice , która w okresie wiosny wymaga bardzo dużo pracy. Ale o tym pisze w innych artykułach. Szukajcie pod hasłem Winnica.
Wszystko to musi być wykonane w krótkim okresie czasu i to właściwie jednocześnie, bo tak szybka zmiana temperatur tego wymaga. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz