Translate

PAŁAC ŚW. MICHAŁA I JERZEGO W STOLICY NA KORFU

Spacerując po starówce korfiańskiej wszyscy z Was dochodzicie do słynnej ulicy LISTON przy placu Spianada.

Tam na końcu tego dużego placu widzicie okazały pałac z kolumnami w piaskowym kolorze.Został on wybudowany przez Anglików , którzy okupowali tą wyspę przez 50 lat od 1814-1864 roku. W tym pałacu znajdowała się ich oficjalna siedziba .

Pałac został wybudowany z piaskowca przywożonego specjalnie w tym celu z Malty. 
Grecki charakter budowli podkreślają greckie kolumny znajdujące się na frontowej części  pałacu.Często ten pałac nazywany jest pałacem Św. Michała i Jerzego od nazwy dwóch charakterystycznych bram wkomponowanych w budynek pałacu.


Na szczycie pałacu , na specjalnym gzymsie zobaczycie herby 7 wysp Jońskich , które w okresie  1802 - 1807 zostały połączone w  zjednoczone  Państwo Jońskie dzięki staraniom greckiego dyplomaty Joannisa Kapodistria.
Nad tymi herbami obecnie widzicie obok greckiej flagi część łódeczki , która jest symbolem wyspy Korfu.

W okresie okupacji angielskiej w tym miejscu znajdowała się korona angielska.
Przed pałacem w środku tam znajdującej się fontanny umieszczony jest pomnik Anglika Sir Adamsa , który przez wiele lat był nadzorcą tej wyspy ze strony rządu angielskiego. 

Z wykształcenia był  on architektem i jego wielkim osiągnięciem było zaprojektowanie i wykonanie wodociągu doprowadzającego wodę pitną do stolicy do podziemnego zbiornika wodnego znajdującego się pod górną częścią placu Spianada.

Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Sztuki Azjatyckiej, jedno z najlepiej zorganizowanych na terenie Europy i warte odwiedzenia.

Nadmienię , że w ostatnich latach wiele młodych par po ślubie robi sobie zdjęcia do ślubnego albumu właśnie tutaj. Nie zdziwcie się więc jak zobaczycie tam tulącą się do kolumny parę młodą 😊


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz