Translate

PRZYGOTOWUJEMY PREZENTY POD CHOINKĘ.

 W wielu krajach Europy już od września zaczynają się przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i bardzo wcześnie ulice i sklepy są dekorowane świątecznymi dekoracjami.

To jeszcze jeden tryk by wprowadzić ludzi w atmosferę świąteczną i obudzenie w nich ochoty do robienia świątecznych zakupów.W telewizji w różnych reklamach zaczyna się liczenie odwrotne dni dzielących nas od nadchodzących świąt. To szczególnie u dzieci powoduje wielką radość i okazję do napisania długiego listu do Świętego Mikołaja z prośbą o prezenty pod choinkę. Te święta wszyscy kojarzymy z dziećmi i wszędzie gdzie w domach są małe dzieci święta wyglądają inaczej.
To często powoduje stresowe sytuacje u rodziców którzy nie mają możliwości spełnić życzeń swoich dzieci. W dniach obecnych wiele rodzin ma problemy finansowe, ktoś z rodziny jest bezrobotny, trzeba po pierwsze płacić jakieś rachunki, itp. W takich sytuacjach można dać wiele radości swoim dzieciom przeznaczając im więcej czasu, idąc razem na spacer, dekorując wspólnie dom na święta czy nawet wspólnie zrobić ciekawe dekoracje domu z prostych, tanich elementów takich jak szyszki, suche gałęzie, kolorowy papier. Tak wspólnie spędzony z dziećmi czas będzie przez nie bardziej doceniony niż jeszcze jeden zakupiony prezent. Pamiętajmy o tym, że dzieci po pierwsze chcą spędzać święta wspólnie z rodzicami. Nadgodziny w pracy w celu zakupienia droższego prezentu wcale nie będzie przez nie lepiej doceniony. To co sami pamiętamy z okresu naszych świąt w dzieciństwie to czas spędzony z rodziną w świątecznie udekorowanym domu, przy świątecznym stole z pysznymi daniami czy w czasie wspólnych przygotowań do świąt. To pozostaje w pamięci z tego okresu, a nie liczne prezenty. Pamiętamy te najbardziej istotne dla nas prezenty takie jak pierwszy rower, czy pierwszy magnetofon, tak jak to było w dawnych czasów. 

Żyjemy w świecie nastawionym na konsumpcję bez względu na to czy coś jest nam potrzebne czy nie. Zmieniająca się ciągle moda powoduje ciągłą chęć kupowania nowej odzieży mimo tego, że  nasze szafy są pełne ubrań. Zmieniamy meble by kupić nowsze choć te które mamy wcale nie są zniszczone. Kupujemy masę nowych zabawek dzieciom, które nie będą się nawet taką ilością zabawek bawić. Powinniśmy o tym pamiętać w okresie świąt. Prezent w święta to okazja do pokazania komuś, że o nim myślimy i chcemy mu sprawić radość.

Szaleństwo obrzucania ludzi wieloma prezentami zaczyna być męczące. Bo tutaj chodzi o jakość, a nie o ilość. Dobrze jest ograniczyć prezenty do tych najbardziej pożądanych tak by radość była większa. 

Bardzo często w święta kupujemy dzieciom masę prezentów  i cześć z nich jest przez nie niedocenianych. Po prostu jest tego wszystkiego za dużo w tym samym czasie. Dobrze jest przed świętami spytać się ich co pragną dostać pod choinkę. Wybieramy jednak prezenty pożyteczne, pouczające, zabawki odpowiednie do ich wieku. Prezenty w postaci ubrań dzieci nie cieszą, bo w dniu dzisiejszym wszystkie dzieci mają w co się ubrać. 

Najpiękniejsze prezenty to te, które sami kupujemy dla kogoś czy jeszcze lepiej sami je robimy. Wkładając w to naszą pracę i czas prezent ma większą wartość. 

Może to być upleciony przez nas na drutach  sweter, czapka, czy szalik lub przygotowany przez nas drobiazg który wiemy, że jest potrzebny innej osobie. Możemy poświęcić więcej czasu na ładne, pomysłowe opakowanie naszych prezentów, bo to też ma znaczenie.  

Dobrze jest dużo wcześniej przed świętami pomyśleć o zakupie prezentów by nie zostawić tego na ostatnie dni. Wtedy sklepy i ulice są pełne ludzi, wszędzie jest tłoczno i robione w takiej atmosferze zakupy często nie są przemyślane. Nie ma sensu niepotrzebnie wydawać pieniądze. 

Osobiście bardzo często już w lecie myślę o świątecznych prezentach, bo wtedy można je spokojnie wybrać i kupić. 

W święta po pierwsze myślimy o prezentach dla naszych dzieci, czy naszych wnuków. Nie zapominajmy nikogo z bliskiej rodziny czy osób nam bliskich. Bo w tym czasie wszyscy stajemy się dziećmi i każdy czeka na jakiś prezent , choćby symboliczny. Dzieci czekają na prezenty od rodziców często zapominając o tym , że i rodzice też czekają na jakiś prezent od nich. 

Nie zapominajmy też o osobach samotnych i to nie tylko z rodziny. Bardzo często obok nas mieszka ktoś, który potrzebuje trochę radości w okresie świąt. Podarowany takiej osobie drobny , symboliczny prezent sprawi tym osobom wielką radość - pomyślmy o tym.

Możemy też pomóc różnym organizacjom pomagającym ludziom bezdomnym, dzieciom czy rodzicom biednych rodzin. Kupując od nich na różnych stoiskach drobne, świąteczne prezenty oferujemy komuś radość. A w te dni właśnie o to chodzi. 

Obrzucając własne dziecko wieloma prezentami w czasie świąt nie zapominajmy o dzieciach biednego sąsiada, bo i te dzieci czekają na jakiś prezent. Taki gest wiele nie kosztuje, ale wiele znaczy i daje nam wiele radości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz