Translate

POGODA NA KORFU JEST ZMIENNA

Kiedy zbliża się sezon i rozpoczynacie szykować się na wakacje na Korfu wielokrotnie pytacie się mnie jaka będzie pogoda na wyspie za tydzień , dwa , czy nawet za miesiąc.
Często pytacie się kiedy w 100% będzie na Korfu piękna słoneczna pogoda. Nikt na takie pytanie nie może odpowiedzieć !!!
Przed wieloma laty , kiedy warunki klimatyczne na Korfu i właściwie na całym świecie były zupełnie inne mogłam w dużym procencie poprawności  odpowiedzieć na to pytanie. Ale to był tylko pewien procent. 

W większości przypadków jednak prognozy pogody podawane są z wyprzedzeniem TYLKO o 10 dni. 

Teraz i to jest pod znakiem zapytania bo pogoda często się na Korfu zmienia i to raptownie i na krótko.

Od kilku lat , przyznam , że nawet w lecie mam zawsze w torebce składaną parasolkę .

Na temat wielu cech pogody na Korfu piszę w moich artykułach w serii POGODA NA KORFU 

Jeśli chodzi o deszcz na wyspie obecnie nie można powiedzieć z pewnością kiedy i w której części wyspy będzie padał. 
W dni ze zmienną pogodą na jednych terenach wyspy może być pięknie i słonecznie , a na innych może padać przelotny , ale ulewny deszcz.
Często obserwuję to z mężem , kiedy kilkakrotnie w tygodniu jedziemy z domu w górach do stolicy. Bardzo często zdarza się , że przejeżdżamy przez miejscowości gdzie leje i po kilku kilometrach jesteśmy w innych gdzie nie spada ani kropla deszczu.

Deszczowe dni w 100 procentach są tylko wtedy kiedy na całej wyspie pada deszcz i to przez kilka dni. Takich dni , na szczęście , w lecie nie mamy!!! Przynajmniej do tej pory ....

Dawniej, przed 20, czy 30 laty mogłam powiedzieć , że deszcze spodziewajcie się na Korfu tylko na wiosnę czy jesienią. 
Teraz tego powiedzieć nie mogę bo nawet w upalne lato zdarzają się tutaj przelotne, bardzo ulewne deszcze, nawet burze z piorunami.Ciekawe jest to , że w większości przypadków w ostatnich latach takie przelotne burze mają miejsce w nocy. Wtedy deszcz leje, drogi zamieniają się w strumienie , a następnego dnia o poranku wychodzi słońce i jakby nic takiego nie miało miejsca. Tylko piasek na plaży , kiedy idzie się na poranny spacer jest bardzo mokry.

Obecnie bardzo często mamy lokalne opady deszczu , krótkie , ale często bardzo intensywne. 

Są to te ulewy , które w krótkim czasie wypełniają uliczki starówki koriańskiej wodą , która sięga często kilkunastu centymetrów i dziwicie się , że widzicie takie zjawisko. Nawet dobrze zorganizowany system sieci kanalizacyjnej nie jest w stanie sprostać takim zjawiskom i w tak krótkim czasie pochłonąć tyle wody.Pamiętam jak w tamtym roku uśmiałam się z tego , że siedząc na plaży w Acharavi w jednym miejscu my mieliśmy słońce , a nasi znajomi siedzący dosłownie 500 metrów dalej uciekli z plaży przed nagłym deszczem. Obserwowaliśmy ten lokalny deszcz z małej , jedynej na niebie chmurki nad plażą w tak bliskiej odległości i bardzo dziwiło nas to zjawisko. Dlatego jak wybieracie się na wakacje na Korfu zabierzcie ze sobą krem ochronny na słońce , kapelusz , okulary słoneczne , ale i parasol oraz pelerynę. I nie zapominajcie o tym , że tutaj mamy wilgotny klimat , który rankiem i wieczorem przeszywa kości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz