Starówka korfiańska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na terenie całej Grecji.
W centralnej części starówki za piękną czerwoną boukawilią znajduje się kościół prawosławny patrona wyspy - Świętego Spirydona.
Znajdziecie ten kościół bardzo łatwo.
Po prostu będąc na ulicy Liston idziecie w dół ulicą przecinającą Liston na dwie części o nazwie Nikiforou Theotoki i po 200 metrach dochodzicie do placyku Świętego Spirydona.
Ten kościół prawosławny ma szczególne znaczenie dla mieszkańców wyspy ponieważ w jego wnętrzu znajdują się relikwia Świętego Spirydona.
Relikwia Świętego Spirydona po wielu przygodach zostały potajemnie przewiezione z Konstantynopolou na Korfu w 1456 roku i początkowo były własnością rodziny Voulgari. Dbając o ich bezpieczeństwo były one przenoszone do różnych korfiańskich kościołów prawosławnych by ostatecznie znaleźć się w dzisiejszym kościele Świętego Spirydona.
Kościół został wybudowany przez rodzinę Voulgari tuż koło ich rodzinnego domu na starówce i jego budowę zakończono w 1589 roku ale ostateczne zakończenie całości kościoła nastapiło w 1594.
Kościół bardzo prosty z zewnątrz posiada bardzo bogate wnętrze.
Barokowe ozdoby wnętrza są bardzo bogate zdobione srebrnymi elementami wykonanymi przez rzemieśników korfiańskich znanych z wspaniałej pracy wykonywania różnych wyrobów ze srebra i złota.
Warto jest zobaczyć sufit tego kościoła, który posiada w centrum trzy wielkie obrazy pokazujące życie i cuda Świętego Spiridona. Obrazy sufitu wykonane w 1727 roku, są dziełem korfiańskiego artysty Panagioti Doksara .Cały sufit dzieli się na 17 części , które otoczone sa pozłacanymi ramami , które autentyczne , zachowały się do dnia dzisiejszego.
Przy lewym wejściu do kościoła zobaczycie zawieszona miniaturkę łodzi , symbolu wyspy Korfu.Została ona podarowana przez generała historycznej walki o wyspę z Turkami 11 sierpnia 1716 roku. Generał Schulenburg sam powiedział , że tylko cud tego dnia mógł uratować wyspę przed Turkami. Ocalenie wyspy przed Turkami tego dnia jest zaliczane do jednego z największych cudów patrona wyspy.
Ikonostasio czyli ołtarz kościoła to drugi z kolei tam znajdujący się (pierwsze ikonostasio znajduje się obecnie w kościele Św. Jerzego na terenie starszej fortecy).
Przy ikonostasio po prawej stronie we wnęce znajdują się relikwia Św. Spiridona. Są one umieszczone w sarkofagu wykonanym z bardzo twardego drzewa i ze srebra w Wiedniu 1867 roku i satkofag waży ponad 400 kilogramów.
Sarkofag jest czasami otwierany , ale tylko dla wierzących.
Nie jest to atrakcja turystyczna i nie dziwcie się , że o ile ksiądz prawosławny zobaczy duża grupę turystów podchodzacych do sarkofagu może zamknąć górną część sarkofagu.
Relykwia partona wyspy cztery razy w roku są wyjmowane z tego sarkofagu i w czasie wielkich procesji ku jego czci są one przenoszone w pozycji pionowej ulicami miasta.
Kościół Św. Spirydona ma też wysoką wieżę, która jest widoczna z wielu miejsc starówki.
Jest to ulica, która prowadzi do kościoła dokładnie z końca ulicy Liston od strony pałacu.
O ile chcecie odwiedzić ten kościół w czasie odbywającego się wewnątrz nabożeństwa lepiej jest wejść do kościoła tylnymi drzwiami z prawej czy lewej strony kościoła by nie przeszkadzać wierzącym znajdującym się w kościele.
Nadmienię , że zabronione jest filmowanie i robienie zdjęć wewnątrz kościoła!!!
I oczywiście tak jak jest przyjęte we wszystkich kościołach prawosławnych w Grecji zabronione jest wchodzenie do kościoła w krótkich szortach i w bluzkach na ramiączkach.
Tak więc o ile planujecie wejść do tego kościoła weźcie ze sobą do torby jakąś chustę by się okryć .
W tym kościele bardzo często zobaczycie wielu Rosjan. Szczególnie Rosjanki się wyróżniają. Są zawsze ubrane w długie spódnice i mają okryte chustami głowy.
Rosjanie bardzo wierzą w moc Świętego Spirydona i w ciagu całego roku Korfu odwiedza wiele grup wierzących z Rosji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz