Translate

DLACZEGO GRECKA KUCHNIA NALEŻY DO NAJLEPSZYCH ?

Kiedy mówimy Grecja, co  najczęściej przychodzi Wam na myśli ??

Słońce?
Lazurowo-błekitne morze i błekit nieba bez jednej chmurki?
Słony, letni wiatr od morza?
Cudowne plaże z morzem z błękitną wodą??
Ruiny starożytnej Grecji??
A może zapach i smak pysznych greckich dań ????
Mnie osobiście od razu przychodzi do głowy szalona , kolorowa mieszanina tego wszystkiego jednocześnie z dużą dawką greckiej muzyki!!

Grecka kuchnia należy do najlepszych na świecie i jednocześnie najzdrowszych na świecie.

DLACZEGO ??

Na to pytanie postaram się w tym artykule odpowiedzieć.

Jestem pewna , że za każdym razem kiedy pyjeżdżacie na wakacje do Grecji odkrywacie nowe , smaczne dania w lokalnych tawernach.

Grecka kuchnia jest szalenie bogata.

Najczęściej łaczymy ją myślami z wspaniałymi daniami z owocami morza, którymi tutaj się zajadamy najczęściej siedząc gdzieś nad morzem w upalne letnie dni tuż po kąpieli i plażowaniu.


Wielu z Was przyjeżdżajac do Grecji w pierwszy dzień idzie do tawerny by rozkoszować się souvlakaomi czy gyros...... aż slinka cieknie!Każdy w Grecji znajdzie dla siebie pyszne dania bo jest w czym wybierać!!

Wszystkie dania są kolorowe i zawierają różne produkty sprytnie ze sobą połączone.

Wspaniałe świeżutkie warzywa często nawet z ogrodu przy wiejskiej tawernie  i wielka gama dań z roślinami strączkowymi zachwyca tutaj wszystkich, a głównie vegeterianów.Na czym polega ten wspaniały smak tych dań ?

Po pierwsze to świeżość i biologiczny sposób rośnięcia warzyw. One mają zupełnie inny smak od tych "plastikowych" sprzedawanych w super marketach. Pomidor pokrojony wydaje wspaniały zapach , ma nie tylko cudowny kolor ale też smak i rozpływa się w ustach.
Ta swieżość i smak tutejszych warzyw wszystkich zachwyca.

Do tego dochodzą różnorodne przyprawy (wiele z nich prosto z ogródka), które dają tym greckim daniom wspaniały aromat.
To nie to damo co te same przyprawy suszone i sprzedawane w paczuszkach w super marketach!

Ja osobiście zachwycam się tutejszymi sałatkami. Uwielbiam sałatę z rokoli. Ta którą ja zbieram w górach na zboczach naszej winnicy w sklepach i nawet w tawernach nie znajdziecie. Ta moja ma zupełnie inny smach. Przypomina ostrą rzodkiewkę i ma bardzo intensywny zapach. Sama robię ta salatę na kolorowo z malymi pomidorkami, oliwkami, róznokolorową papryką i czasami nawet z andraklą ( to jeszcze jeden rodzaj dzikiej sałaty).

Grecka kuchnia oferuje wiele różnorodnych dań mięsnych z drobiem, baraniną, miesem z kozy , owieczki, wiepszowiny, wołowiny itd.
Najbardziej popularne tutaj souvlaki i gyros z pewnością wszyscy zwolennicy mięsnych dań spróbowali , jedli oblizując też palce i prosząc o powtórkę !!!

Jeśli dodatkowo mieliście okazje zjeść mięsne dania pieczone w dużych piecach ogrzewanych drewnem z drzew oliwkowych, na pewno zakochaliście się w greckiej kuchni.
Dodam tutaj też dania z domowego chowanego na wolno drobiu, np. koguta i Pastitsadę z niego ???!!!  To normalna rozpusta lub inaczej Raj w gębie!

Takie rozkoszowanie się w smaku różnych pyszności nie można powiedzieć, że jest NUDNE lub ZBĘDNE w naszym życiu ??!!
Przecież to jedna z najwiekszych przyjemności z której wielu z Greków nie  może zrezygnować!


Jeszcze jedną tajemnicą bardzo dobrego smaku dań greckich jest używanie grubej morskiej soli do tutejszych dań, dodawanie łyżeczki cukru do wszystkich dań (by zachować równowagę smaków)  i używanie dużej ilości oliwy z tutejszych wspaniałych oliwek pomieszanej z wieloma pachnacymi przyprawami.

Wielką zaletą wielu dań jest też ich prostota i bardzo szybki proces ich przygotowania.

Tylko nieliczne dania greckie wymagają wiecej czasu do ich przygotowania, tj. moussakas czy pastitsio itp.

Bardzo często te dania przygotowuje się tutaj w towarzystwie. To jest mile spedzony w kuchni czas pary , czy kilku kobiet, kiedy panowie siedzą w ogrodzie pijąc ouzaki i kosztując różne zakąski. Jedzenie w Grecji to w ich pojeciu mile spedzony czas, przyjemna część ich dnia a nie obowiazek by przeżyć !

Dla Greków posiłek to nie tylko to co jemy.
Grecy mają zupełnie inne podejście do sprawy jedzenia niż wielu z Europejczyków, którzy obecnie sprowadzili jedzenie tylko do potrzeby dostarczenia organizmu jakiegoś pokarmu.
Wiele  ludzi obecnie  uważa, że gotowanie i spokojne jedzenie posiłków to coś nudnego choć niezbednego, ale jednoczesnie to nawet strata czasu!

Grecy przywiązują dużą wagę do jedzenia najczęściej wolnogotowanych domowych dań , które spożywane są w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. To cała przyjemnośc w ciagu dnia by zasiąść do stołu i powoli jedząc delektować się winem czy piwem.
Niestety w dzisiejszym zagonionym świecie nie ma już tego. Często w domach likwiduje się miejsca na duży stól i zastąpia sie je krótkim blatem przy kuchni gdzie pośpiesznie i często samotnie kazdy z rodziny często w różnych godzinach coś je.

Na szczęście w Grecji jeszcze tego nie ma. Tutaj zobaczyci duże stoły w jadalni gdzie często zasiada duże towarzystwo i wielokrotnie poza posiłkiem nie brakuje muzyki greckiej.

Nie mogę tutaj zapomnieć też o atmosferze posiłków w tawetnach tuż nad morzem w piękne słoneczne dni. Tutaj wszystkie posiłki smakują lepiej.  Może to powiew wiaterku od morza, a morze po kapieli i opalaniu wszystko inaczej smakuje 🤔🤔🤔

A jakie greckie danie przypomina  Wam Grecję ??1 komentarz:

  1. Bakaliaros skordalia ....pyyyyyyycha !!!! A na Paxos niebo w gębie !

    OdpowiedzUsuń