Translate

INNE ŚWĘTA WIELKANOCNE 2020

Przed nami Wielki Tydzień i święta Wielkanocne. W tym roku będą one zupełnie inne i to nie z naszego wyboru, ale ze względu na ten paskudny wirus z którym obecnie cały świat walczy.W Polsce obecnie trwa Wielki Tydzień, w Grecji będzie za tydzień, bo tylko raz na 4 lata święta Wielkanocne katolików i ortodoksów są w tym samym terminie.
Jesteśmy już kolejny tydzień na kwarantannie, która z tego co widać potrwa jeszcze kilka dobrych tygodni.

W tym roku, pamiętajcie 2020, święta spędzimy sami w domu!!!

Mieszkam na Korfu od 40 lat i święta Wielkanocne na tej wyspie to dla wszystkich mieszkańców Korfu i nie tylko okres bardzo szczególny - wyjątkowy.

Sposób obchodzenia świąt Wielkanocnych na Korfu jest znany na całym świecie i wiele osób marzy o tym by choć raz znaleźć się tutaj w Wielki Tydzień i samemu to zobaczyć i przeżyć.

Święta Wielkanocne na Korfu to spotkanie z samym sobą w cudownej atmosferze wielu koncertów, psalmów w kościołach, wielokrotnych procesji i spotkań z wieloma znajomymi osobami w centralnym miejscu wyspy, w stolicy Korfu.
 W te dni najczęściej odnajdujemy dawnych znajomych, tych, którzy przyjeżdżają do rodzinnego domu na wyspie by tutaj spędzić święta z rodziną. To ogólnie wielkie spotkanie wszystkich Korfiatów i wspólne świętowanie.
Bardzo często Korfiacy spotykają się od wielu lat tradycyjnie ze swoimi znajomymi którzy mieszkają poza wyspą w wyznaczonym dniu Wielkiego Tygodnia w wyznaczonym miejscu. To jest bardzo miłe i sami to żyjemy od wielu lat spotykając się w wyznaczonych miejscach z naszymi znajomymi z Aten, Salonik czy z innych części świata.

W tym roku jednak będzie inaczej.

 Od teraz rząd grecki ustala różnego rodzaju zakazy by uniknąć tradycje spotykania się rodzin greckich w tym okresie czasu. Zdrowy rozsądek też tak nakazuje by uchronić starsze osoby, które mamy w rodzinie od zarażenia się wirusem. Tutaj mamy często do czynienia ze sprawą życia i śmierci, to zupełnie nowe sytuacje, które nasze pokolenie jeszcze do tej pory nie znało i nie przeżyło. 

Po pierwsze zabronione jest wyjeżdżanie z miast na wieś do rodziny o ile w dowodzie osobistym mamy stałe miejsce zamieszkania w mieście. Po drugie od początku zakazów w samochodzie  może siedzieć tylko dwie osoby. W Wielki Tydzień będą zamknięte przejazdy po dużych autostradach i tylko w szczególnych przypadkach będzie można po nich jeździć. Dodatkowo wszystkie równoległe, mniejsze drogi też będą kontrolowane. Rząd zastanawia się nad zwiększeniem kar za nieprzestrzeganie wszelkich zakazów na okres Wielkiego Tygodnia. 

Jeśli chodzi o tradycje pieczenia baranka też pojawiają się zakazy. Tylko ci którzy mają zamknięte ogródki lub specjalne miejsce na to na balkonie będą mogli to robić i to tylko dla domowników. Wszyscy pozostali upieką coś w piekarniku. 
Za pieczenie barana w publicznym miejscu będzie kara 1000 euro ! Zobaczymy jak to będzie wyglądało, szczególnie w Atenach. Z pewnością zapach piekącego baranka rozniesie się ze wszystkich balkonów, bo jak wiecie większość domów w Atenach posiada duże balkony. 

U mnie w domu będzie wszystko to co normalnie w święta robię tak by wczuć się w tą świąteczną atmosferę. Jaja pomaluję, ciasto drożdżowe upiekę, zrobię magiritsę ( choćby z samej wątróbki) na Wielką Sobotę i wieczorem wraz z mężem będę oglądała w telewizji transmisję mszy. W Wielkanoc sami siądziemy przy naszym  dużym stole by zjeść pieczonego baranka, ale jednocześnie wszystkie nam bliskie osoby zobaczymy przez internet. Nawet będziemy tak na odległość siedzieć razem przy świątecznym stole. Taka jest rzeczywistość i musimy się do niej dostosować. Wielokrotnie coś podobnego robiliśmy bo rodzina rozjechała się po świecie i trudno często w świąteczne dni być razem.

Ten okres minie, za to w następnym roku jeszcze bardziej docenimy to co będziemy obchodzić. Najważniejsze jest byśmy byli zdrowi i by ten okres przeżyły wszystkie nam bliskie osoby.

Nie chcemy by w następnym roku kogoś zabrakło!

Dlatego zostajemy w domu i czekamy na lepsze czasy ciesząc się tym, że jesteśmy i możemy to przeżyć w sposób jaki najlepszy.

Nie zapominajmy o wielu osobach służby zdrowia i nie tylko, które obecnie codziennie walczą o to byśmy my byli zdrowi. 

To jak na Korfu obchodzimy tradycyjnie święta Wielkanocne opisałam Wam w wielu artykułach na moim blogu. Znajdziecie je pod hasłem WIELKANOC, czy WIELKI TYDZIEŃ. 

W tym roku będzie inaczej, ale od następnego roku wszystko wróci do normy. Zdaję sobie sprawę z tego, że po zakończeniu się epidemii świat będzie inny, wiele się zmieni pod względem ekonomicznym, społecznym itp. 
Tradycje jednak nie zaginęły po okresie wielu tragedii, wojen i  epidemii. To jest siła przetrwania wielu narodów.

I tak - głowa do góry ! Przeżyjmy to ciesząc się każdą pozytywną stroną nawet takiej sytuacji, bo i takie są. 

ŻYCZĘ WSZYSTKIM CZYTELNIKOM MOJEGO BLOGU WESOŁYCH I PO PIERWSZE ZDROWYCH ŚWIĄT !!!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz