Translate

JAK SZYJEMY SAMI MASKĘ NA TWARZ Z MATERIAŁU .

Przed nami lato 2020 w czasie którego musimy nauczyć się żyć w towarzystwie wirusa. O ile nie mamy możliwości zakupić i używać dużej ilości masek jednorazowych i nie chcemy płacić kary 150euro za  jej brak w zamkniętych pomieszczeniach musimy pomyśleć o kupnie lub uszyciu masek z materiału. Same ceny masek jednorazowych nakłaniają nas do tego.

Uszycie maski z materiału, która będzie nam niezbędna w okresie całego lata 2020 jest bardzo proste i możemy to zrobić dosłownie w ciągu 15 minut. Poprawna maska zakrywa noc i brodę i tym należy się kierować wybierając wielkość materiału z którego będzie wykonana.
By ją wykonać trzeba tylko chcieć i mieć kilka niezbędnych rzeczy. W tym artykule wyjaśnię Wam jak można uszyć samemu maski z materiału, które możecie używać przez całe lato piorąc je po każdym użyciu w temperaturach wyższych niż 60C lub pracując bardzo gorącym żelazkiem. To jest niezbędne by maskę oczyścić z ewentualnych kropli wirusa. 

W internecie pokazują obecnie bardzo dużo prostych sposobów na zrobienie maski bez szycia z różnych kolorowych i fajnych ubrań, nawet ze skarpetek!!  Wiele osób mówi o tym, że zamiast maski można wchodząc gdziekolwiek przykrywać twarz apaszką, czy szalikiem. To też jest możliwe, ale takie apaszki po wyjściu z  zamkniętego pomieszczenia musimy natychmiast usuwąć z twarzy i uprać. Jak są wykonane z materiałów nie bawełnianych pranie ich w temperaturze wyższej niż 60 C, ani pracowanie gorący żelazkiem nie jest możliwe. Bo tylko w ten sposób dochodzi do poprawnej, bezpiecznej dla nas dezynfekcji tych materiałów.

Na każdą maskę wielokrotnego użycia potrzebujemy kawałek materiału bawełnianego, nie elastycznego wielkości papieru A4 i dwa kawałki gumki lub sznureczka by ją umocować na uszach, nici, igłę i nożyczki. Wielkość sznurka dopasowywujemy do szerokości twarzy.

Możemy zawsze znaleźć w domu różnorodne kawałki materiału, które nie są nam potrzebne. Oczywiście po otwarciu sklepów można zakupić piękne bawełniane kawałki materiałów jak chcemy by maski były ładniejsze. Ale mogą one być wykonane ze starych   ubrań bawełnianych nie elastycznych, ściereczek kuchennych (które są delikatne), czy kilku jednokolorowych serwetek do stołu (takie początkowo sama użyłam by mieć białe jednolite maseczki).  Nie musimy wydawać niepotrzebnie pieniądzy by zakupić mayeriał! Tutaj się liczy Wasza fantazja i Wasz pomysł.  Z pewnością w domu mamy wiele odpowiednich kawałków materiału do uszycia takich masek. Tylko zróbcie przegląd letnich rzeczy i natychmiast coś się znajdzie. Mężczyźni najlepiej czują się w maskach w jednolitym ciemnym kolorze. Kobiety wolą różnokolorowe maski w kolorach pasujących do ich ubioru. Dzieciaki wybierają maski w kwiatuszki, w gwiazdeczki itp. Tutaj możemy poszaleć by nam było weselej je nosić!
Powtarzam jednak , że przy wyborze materiału nie zapominajmy o tym, że materiał musi być odpowiedni by można go było prać w temperaturze wyższej niż 60C lub uprasowac goracym żeazkiem by dobrze po użytku zdezynfekować maskę.

 Nie musicie mieć maszyny do szycia, można ją uszyć ręcznie.

Takie maski z podwójnym materiałem by nas lepiej chroniły  możemy dodatkowo w zakładce od wewnętrznej strony wypełnić kawałkiem papieru kuchennego, kawałkiem filtru do kawy, czy filtru który zakupuje się do odkurzacza, co zdecydowanie zwiększa skuteczność ochrony.


Dodam jednak, że jak mówią epidemiolodzy takie maski z materiału nie chronią nas w pełni przed wirusem, są tylko pewnego rodzaju zabezpieczeniem. 

Myśląc o wakacjach i lecie w Grecji w tym roku możemy je sami w domu tak by nawet dostosować  ich kolor do naszych letnich ubiorów. Te maski, niestety, w tym roku będą niezbędnym dodatkiem do naszych letnich kreacji. I tutaj jeszcze raz podkreślam, że bawełniane materiały na te maski są najlepsze bo w upalne letnie dni tylko takie wytrzymamy mieć na twarzy.

Możemy je uszyć na kilka sposobów.

Pierwszy jest bardzo prosty i bardzo szybki.
 Przygotowujemy materiał bawełniany wielkości paperu A4 lub nawet mniejszy, dwa kawałki gumki lub sznureczka ( mogą być nawet kawałki sznurowadeł) i zaczynamy szycie.
Krótsze części materiału obrębiamy. Składamy materiał tak by krótsze cześci materiału przylegały do siebie i zszywamy dwa pozostałe brzegi zostawiając jedynie na samym końcu malutką dziurkę by przesnuć gumkę czy sznurek. Tak mamy jakby "kieszonkę" z jednej strony złożona , z dwóch innych zszytą i z czwartej strony otwartą. Możemy ją też uzyskać jak mamy jeden długi prostokątny kawałek materiału okolo 60cm na 15cm, ale w tym przypadku zszywamy jedną długa część i jedną krótką.
Odwracamy całość na prawą stronę i przez dziurki na rogach wkładamy gumkę i związujemy ją by powstały uchwyty, które będziemy zakładać na uszy. Długość gumki regulujemy w zależności od szerokości naszej twarzy.
Dla większego naszego bezpieczeńtwa w  tak powstałą kieszonkę też możemy włożyć dodatkowo kawałek papieru kuchennego vzy filtru do kawy.Drugi sposób jest trochę trudniejszy, ale też szybki.Materiał wielkości paperu A4 obrębiamy z dwóch krótszych stron.
Następnie w centralnej części materiału układamy 3 zakładki.
Zakładamy je z dwóch stron krótszą częścią materialu tak jak na zdjęciah  poniżej.
Zszywamy boki wkładając jednocześnie sznureczki maski z końcami na rogach tak powstałej jakby koperty i uszami sznurków wewnątrz. Odwracamy całość na prawą stronę i maska jest gotowa!


I nie muszą one być białe co często odstrasza dzieciaki. Moje pierwsze uszyte są białe, następne będą wesołe i kolorowe!
Dla naszego wiekszego bezpieczeństwa używając maskę możemy i tutaj wewnątrz koperty od wewnętrznej strony włożyć kawałek papieru kuchennego zwiększając ochronne warstwy.

Trzeci sposób uszycia maski z kawałka podkoszulki.

Z pewnością mamy w domu stare letnie podkoszulki, których już nie używamy lub które są za małe lub sprane. Możemy je wykorzystać do zdrobienia masek na twarz.

Układamy podkoszulkę odwróconą na lewą stronę i odcinamy dolny zaobrębiony pasek. Następnie odcinamy następny szerokości 1 centymetra. Ten drugi naciągnięty będzie się wydłużał i będzie stanowił nasze sznureczki do maski.Następnie orientacyjnie przykładamy do pozostałej części papier A4. To daje nam trochę mniej niż połowę jednej części materiału. W zależności od wielkości twarzy potrzebujemy materiał 18cm x 25cm tak by uszyta maska zakrywała nos i podbrodzie.

Krojąc w ten sposób uzyskamy cztery kawałki na maski.
Składamy tak ucięty materiał lewą stroną jakby na kopertę i zszywamy boki, ale na końcu z dołu i góry zostawiamy małą dziurkę by przeciągnąć nasz sznureczek.Po zszyciu odwracamy to na prawą stronę i przeciągamy sznurki przez dziurki. Ściągamy sznureczki i zawiązujemy ich końce na długości dostosowanej do szerokości naszej twarzy.W otwór powstały od wewnętrznej stronie maski za każdym razem gdy ją uzywamy wkładamy kawałek papieru kuchennego czy filtru do kawy. 

I tak nasza maska jest gotowa.Czwarty sposób uszycia maski.
Z podkoszulka z krotkim rękawem udcinamy rękaw z 1 cm zapasu na zaobrębienie.


Dolna zaobrębiona maszynowo część rękawka bedzie stanowić górę naszej maski. O ile umiemy szyć sami zaobrębiamy dolną część ktora pójdzie pod brodę. Jeśli jednak nie umiemy szyć możemy po prostu uciąc to zaobrębienie i ono samo się zwinie.

Złożona maska z kilkoma warstwami papieru kuchennego wygląda tak.


Sznureczki uzyskujemy z kawałków uciętych wszerz koszulki tak by były eleastyczne. 

Efekt końcowy wygląda tak.


Jak sami rozumiecie z jednej wiekszej bawełnianej podkoszulki możemy w ten sposób uzyskać aż 6 maseczek!!! Cztery z głównej części koszulki i dwa z rękawów. Jeśli jeszcze podkoszulka jest męska i większa mamy możliwość z głównej części podkoszulka wyciąć 8 części na maski (  z przodu i  z tyłu ). A jak jeszcze dodatkowo podkoszulka ma długie rękawy to z każdego rękawa możecie uzyskać po 2 maski. Aż tyle masek z jednej starej podkoszulki!!!

Jeszcze raz podkreślam, że maseczki z materiału po każdym, jednorazowymich użyciu wymagają prania w temperaturze ponad 60C. Jeśli chcemy je wyprać w pralce z innymi rzeczami w niższych temperaturach uprzednio trzeba je dla dezynfekcji wygotować przez kilka minut w bardzo ciepłej wodzie (ponad 60C) lub uprasować bardzo ciepłym żelazkiem.

Nosząc taką maseczkę nie zapominajmy jednocześnie o innych potrzebnych zwyczajach: częstym myciu rąk, nie dotykaniu rękami twarzy, kaszleniu w podniesione ramie, o zachowaniu odpowiedniej odleglości od innych ludzi. Tylko zachowanie tych wszystkich zasad daje nam wieksze bezpieczeństwo - sama maska nie wystarczy!

Jak zrobić maskę na twarz z materiału , ale bez szycia w dosłownie 5 minut piszę w innym artykule tutaj :
https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2020/05/jak-zrobic-maske-bez-szycia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz