Translate

LATO 2020 Z MASKĄ NA TWARZY

Wszyscy w Grecji cieszymy się, że od 4 maja będziemy mogli bez ograniczeń wychodzić z domu. Nie będą wymagane SMS ani specjalne kwestionariusze gdzie i o której godzinie idziemy.

Nadchodzące lato będzie jednak inne. Będzjiemy musieli nauczyć się żyć w towarzystwie istniejącego wirusa.

Mimo wolności poruszania się będzie istniało szereg zakazów i  ograniczeń w różnych miejscach. Liczba osób wchodzących do sklepów, salonów fryzjerskich i sal zamkniętych będzie określona w oparciu o metry kwadratowe pomieszczenia.
W restauracjach i kawiarniach będzie określona zmniejszona liczba stolików, itp.

Na szczęście zbliża się lato i więcej czasu będziemy spędzać na zewnątrz i o ile bedziemy uważać na wymagane odległości od innych osób będziemy mogli cieszyć się tym latem.

To co jest trudne do przeżycia to fakt, że wirus według specjalistów bardzo łatwo rozprzestrzenia się przez klimatyzację w zamknietych pomieszczeniach. W upalne dni letnie to będzie bardzo trudna sprawa. Będzie wymagane ograniczenie urządzeń klimatyzujących i dodatkowo bardzo częste ich czyszczenie. To jest jeszcze jeden powód wielkiego zagrożenia wirusem w zamkniętych pomieszczeniach.

To co jeszcze dobrze do nas wszystkich nie doszło to codzienna obecność maski na naszej twarzy w wielu miejscach w czasie lata 2020.

Po pierwsze wraz z wolnością poruszania się wszędzie podkreślane jest, że za brak maski na twarzy w określonych pomieszczeniach będzie płacona kara ... aż 150 euro!!!

Maskę muszą obowiazkowo nosić wchodzący do poniższych pomieszczeń i pracownicy w poniższych pomieszczeniach.

W okresie tego lata mamy obowiazek mieć maskę na twarzy w wielu miejscach:
- w super markecie muszą ją nosić pracownicy, a dla klientów jest to tylko polecane;
- we wszystkich małych sklepach;
- w salonach fryzjerskich muszą je nosić pracownicy;
- we wszelkich środkach publicznej komunikacji;
- w salonach estetyki muszą je nosić pracownicy;
- w salach gimnastycznych;
- w kościołach;
- w szpitalach i gabinetach lekarskich;
- w taksówkach ( gdzie poza kierowcą może siedzieć tylko na tylnym siedzeniu tylko jedna osoba);
- w urzedach państwowych ;
- w sądach;
- w biurach różnego typu, np. biurach turystycznych.

Maski które możemy używać to po pierwsze maski jednorazowego użytku zakupywane w aptece. Te są najlepsze i najbezpieczniejsze. Chronią one nas przed zakażeniem i chronią innych przed nami o ile jesteśmy zaziębieni i możliwe jest, że mamy wirusa.

Te maski jednak nie są rozdawane za darmo i wcale nie są tak tanie!!  Dodatkowo z chwilą rozpoczecia sie wirusa znikneły one z wielu aptek, a w innych sprzedawane sa za cenę " złota". Spotkałam sie z cena 1 euro za maskę, a nawet 1.5 euro za jedną taką maskę!!! Kiedy po każdorazowym użyciu maski i jej zdjęciu musimy ją wyrzucić to taka cena jest bardzo wysoka.

 O tym teraz dużo sie mówi ale niestety mało sie robi by kontrolować te ceny na rynku w Grecji. Sprawa ceny tych masek jest bardzo poważna bo z chwilą gdy wiekszość ludzi musi poruszać się nosząc maski muszą one być po pierwsze powszechnie dostępe i po drugie muszą być dostępne w logicznych cenach. 

Jedynym choć nie tak skutecznym według lekarzy wyjściem z sytuacji jest obecnie szycie lub kupno płóciennych masek, które niestety tylko częściowo chronią nas przed wirusem.  

Jedyna pewna wiadomość to to, że chronią nas przynajmniej przed zapłacenie kary za brak maski ! To już coś!
Możemy te maski uszyć łatwo sami w domu z jakiegokolwiek bawełnianego materiału, nie elastycznego.To nic trudnego i nawet bez maszyny do szycia możemy je sami wykonać o ile posiadamy w domu kawałek materiału, nici, nożyczki, gumkę lub jakikolwiek sznureczek.

Takie maski z materiału sa do wielokrotnego użytku. po prostu po każdym ich użyciu zdejmując ją wkładamy ją do jakiegoś plaskikowego woreczka i przynosimy do domu. Można je wyprać w pralce w temperaturze ponad 60C by je zdezynfekować lub prasować gorącym żelazkiem. Możemy też pogotować je kilka minut we wrzącej wodzie i później dodać do prania do pralki z innymi rzeczami do prania w niższych temperaturach.

Jeśli myślicie o wakacjach w Grecji latem 2020 to dobrze jest zaopatrzyć się w takie maski.  Możecie uszyć kilka takich masek nawet dobierając kolory materiałów pasujące do koloru Waszych ubrań. 

Niektóre słynne firmy np. Gucci zaczeły szyć takie maski z materiałów z ich znakiem firmowym. Oczywiście tak jak wyżej napisałam takie maski tylko w pewnym procencie chronią nas przed wirusem i stanowią tylko jeden obowiązkowy dodatek do naszego ubioru w czasie tegorocznego lata.

Jak dokładnie wykonać maskę z materiału pisze w innym artykule by krok po kroku pokazać Wam jak to się robi na dwa sposoby i to w czasie tylko 15 minut tutaj:
https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2020/04/jak-szyjemy-sami-maske-na-twarz-z.html

Maskę wszelkiego rodzaju będziemy w lecie mieli ze sobą w wielu miejscach nie zapominając jednocześnie o zachowaniu bezpiecznych odległości od innych, o częstym myciu lub dezynfekowanou rąk, o nie dotykaniu rękami twarzy, o zasłanianiu ust ramieniem w chwili kaszlu itd.  To będzie nowy sposób bycia tego lata - nie zapominajmy o tym dla naszego bezpieczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz