Translate

AGRAFI - WIOSKA PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI WYSPY

Agrafi to jeszcze jedna ciekawa wioska korfiańska północnej części wyspy. Znajduje się na drodze z RODA do SIDARI. Kiedy podjeżdżając z Rody w górę po prawej stronie zobaczycie tłocznie oliwy z oliwek po 3 minutach macie skrzyżowanie .
Droga na prawo prowadzi do Sidari , droga na lewo w dół prowadzi do Korfu - stolicy i droga po środku idzie w górę do wioski Agrafi.

Na szczęście jest ona zachowana w dawnym stylu i nie jest  "zniszczona" przez rozwiniętą na Korfu turystykę. Takich miejsc na Korfu szukacie i do tej wioski warto wjechać , zostawić na początku wioski samochód i przejść się długą główną ulicą. 

Wzdłuż tej ulicy zobaczycie typowe korfiańskie domy z zielonymi okiennicami  w korfiańskich kolorach .


Wszystkie budynki wioski znajdują się wzdłuż tej głównej drogi z dwóch stron . Droga jest dość wąska i nie ma chodników , bo dawniej nie były potrzebne .W centralnej części wioski na szczycie góry znajduje się uroczy kościół ortodoksyjny , bardzo zadbany i o ciekawej architekturze .

Przed kościołem jest dość duży plac i tam też możecie zaparkować swój samochód. Jeśli nawet główna brama kościoła będzie zamknięta po lewej stronie możecie pójść na tył kościoła by zobaczyć tą wspaniałą architekturę tego budynku.Wnętrze jest cudowne i jeśli będziecie w okolicy w niedzielę warto tutaj przyjechać i to zobaczyć. Z kościoła droga między cyprysami obielonymi do połowy prowadzi do cmentarza wioski. Tak jak pisawałam w artykule o cmentarzach na Korfu  tutaj :
https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/cmentarze-na-korfu.html

Tutaj jest on położony w cudownym miejscu i warto tam podejść by podziwiać z tego miejsca piękne widoki.


W pewnym miejscu po prawej stronie na wzniesieniu zobaczycie też ruiny wspaniałej posiadłości jednego ze znanych dawnych artystokratów korfiańskich THEOTOKI . Niestety budynek jest opuszczony i w opłakanym stanie , ale jego wielkość i architektura potwierdza jego dawną dostojność.

Często przy głównej ulicy widzicie też babcie w korfiańskich strojach , które tam dziergają coś na szydełku , typowe dawne obrazki na tej wyspie....

Na końcu wioski macie możliwość zjechać z tej wioski na prawo w kierunku Sidari lub na lewo w kierunku stolicy.


Jest to jeszcze jedna ciekawa korfiańska wioska . Znajduje się tak blisko znanych dróg turystycznych, którymi przejeżdża tysiące turystów .

 Niewielu z nich jednak wie , że warto wjechać na górę i to miejsce zobaczyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz