Translate

JAK KORFIACY SPĘDZAJĄ DESZCZOWE DNI POZA SEZONEM.

Pogoda na Korfu jest zmienna. Ostatnio w ciągu całego roku możemy spodziewać się burz i ulewnych deszczy.

Na szczęście w lecie są one lokalne i trwają najwyżej kilka dni. Poza sezonem w okresie jesienno - zimowo - wiosennym mamy o wiele więcej takich deszczowych dni. Wtedy często wyspa "opłukuje się" ogromną ilością wody i w takie dni trudno jest wręcz wychodzić z domu.Jak te dni spędzają na Korfu mieszkańcy wyspy?

Po pierwsze Korfiacy są przyzwyczajeni do deszczu.

Jeśli pada w okresie sezonu turystycznego to to bardzo utrudnia wszystkim pracę. Często mimo wielkich ich starań ze względu na pogodę turyści marudzą i trudno ich zadowolić. To normalne - wszyscy przyjeżdżają na wakacje po pierwsze po słońce.

A jak spędzają czas mieszkańcy wyspy w deszczowe dni po sezonie?

Korfiacy mieszkający poza stolicą w deszczowe dni najczęściej siedzą w domu, o ile w okresie zimy nie pracują. Bardzo często deszcze w tym okresie czasu trwają wiele dni i nawet poruszanie się po drogach może być niebezpieczne . Przy nagłych ulewach często mamy też mgłę. Mamy też strumienie wody na drogach. Jest ślisko i przy naszych drogach tak stromych i krętych jazda jest bardzo utrudniona.


Z tego względu jazdy po wyspie w takie dni ogranicza się tylko do tych koniecznych.

Wtedy wszyscy zajmujemy się w domu wszelkimi pracami na które nie było czasu w lecie i .... czekamy na kolejne słoneczne dni, a takich nawet w zimie mamy wiele.

Jak w takie deszczowe dni toczy się życie w stolicy?

Tutaj zawsze coś się dzieje!!!
Po pierwsze duża liczba studentów na Korfu powoduje, że o każdej pogodzie i o każdej porze dnia kawiarnie na starówce są pełne młodzieży.

W dni kiedy po południu są otwarte sklepy mimo deszczu jest też wiele osób, która chodzi i robi w te dni zakupy. Często są to rodzice dzieciaków, które mają w tym czasie po południu korepetycje w stolicy i by nie mokły na przystankach autobusowych rodzice zawożą je do miasta i zabierają do domu po zakończeniu tych popołudniowych zajęć.  Z tego właśnie względu wielokrotnie w takie deszczowe dni na ulicach stolicy widzicie dużą liczbę samochodów i korki.
 Znam takie sytuacje, bo to samo robiłam kiedy w ulewne dni córka musiała być na lekcjach angielskiego czy innych w stolicy i dojazd autobusem do domu na Kanoni był utrudniony.

Wielu mieszkańców wyspy po sezonie organizuje sobie dodatkowe zajęcia właśnie na takie deszczowe dni. W stolicy jest wiele kółek zainteresowań: fotograficznych, nauki obcego języka, kursów dokształcających, itp. które gromadzą dużą liczbę zainteresowanych.

Poza tym na terenie stolicy i na granicach miasta jest wiele sal gimnastycznych gdzie po sezonie wszyscy ci, którzy chcą się pogimnastykować, rozluźnić, rozciągnąć mogą brać udział. Mówimy tutaj o grupach w różnym wieku, dla mężczyzn, dla kobiet, dla dzieci, nawet dla kobiet w ciąży. W niektórych otwartych zimą hotelach działają też baseny z ogrzewaną wodą udostępnione dla wszystkich chętnych.

Bardzo popularne na Korfu są grupy taneczne. Szczególnie panie bardzo je lubią i przy tej okazji spotykają się by potańczyć, pośpiewać i później często pójść razem na kawusię.  Owocem takich zajęć grup tanecznych jest wiele grup pokazujących folklorystyczne tańce korfiańskie w czasie lata w różnych hotelach, tawernach czy na różnorodnych uroczystościach.Poza tańcami folklorystycznymi w ostatnich latach bardzo popularne są grupy taneczne tańców klasycznych tj. tango, czy latin. Tutej najczęściej tańczą młode pary, które w ten sposób wspólnie spędzają mile czas.

O ile nie leje jak z cebra jest też wiele osób chętnych do spacerów po uliczkach starówki. Wszyscy odpowiednio ubrani, z parasolami i w kaloszach spacerują tymi wąskimi uliczkami gdzie najczęściej nie wieje wiatr i można spokojnie sobie pochodzić. 
Do tych osób i ja należę!!!
Kiedy kilka razy w tygodniu mój mężuś ma wieczorami próby chórów jeździmy razem do stolicy i ja w tym czasie chodzę sobie po stolicy lub spotykam się z koleżankami na kawusie i pogaduszki.
Dodatkowo jak w korfiańskim kinie grają jakiś ciekawy film to jest to świetna okazja do pójścia do kina.
Często w sobotnie czy niedzielne wieczory można też pójść na jakiś koncert do teatru korfiańskiego. Nawet w deszczowe dni frekwencja na takich koncertach jest bardzo duża.

Jedno jest pewne, przy każdej pogodzie na Korfu nie nudzimy się.
Trzeba tylko chcieć i odpowiednio zorganizować sobie swój wolny czas.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz