Translate

GOTOWANIE TO WIELKA PRZYJEMNOŚĆ !!!

Kto nie zna powiedzenia, że przez żołądek to najkrótsza droga do serca?!!!
To prawda, której nie da się ukryć i potwierdzeniem tego są uśmiechnięte twarze smakoszów siedzących przy stole zastawionym przysmakami.
Greczynki przywiązują dużą rolę do dobrze ugotowanych, domowych posiłków. Bardzo wysoko w Grecji ceni się osoby umiejące dobrze gotować. Stąd często rozmowy towarzyskie między tutejszymi kobietami kończą się wymianą przepisów na jakiś ciekawy posiłek czy ciasto.
Zdrowe, pachnące, pyszne danie i możliwość jedzenia tego w spokoju i w dobrym towarzystwie to jest jedna z największych przyjemności życia na który wiele ludzi w dniu dzisiejszym nie ma czasu.
Z tego względu na całym świecie tak dobrze rozwija się gastronomia, powiększa się liczba restauracji, tawern w których zabiegani ludzie mogą zjeść codziennie posiłek. Wielokrotnie jednak mówi się o tym, że nie ma to jak dobre danie przygotowane w domu i przez dobrą kucharkę czy kucharza!

Wielu młodych ludzi zajmuje się obecnie przygotowywaniem własnych dań w domu tak by jeść dobrze, zdrowo i taniej.
By to osiągnąć wcale nie trzeba spędzać wiele czasu w kuchni. Potrzebne jest jedynie dobre zorganizowanie czasu i przygotowanie wszystkich potrzebnych do gotowania produktów. 

Jeśli ma się określony plan jedzenia w ciągu tygodnia : dwa dni z rybami, dwa dni z warzywami, dwa dni z roślinami strączkowymi i jeden dzień mięsny to można bardzo łatwo zakupić wszystko jednorazowo w supermarkecie. 

Dodatkowo jesli nie ma się dużo czasu na gotowanie to można w tym samym czasie przygotować kilka dań by mieć więcej wolnego czasu na odpoczynek, na własne hobby czy spacer z rodziną .

Wszystko od nas zależy!

Sama kiedy pracowałam wiele godzin dwa popołudnia w tygodniu poświęcałam na przygotowanie kilku dań jednocześnie by lodówka była pełna i bym w inne dni mogła robić coś innego. Dwa garnki, coś w piekarniku i wszystko może być przygotowane w tym samym czasie.  

Gotowanie to nie jest wcale konieczne zło, ale wielka przyjemność. 

Możemy nasze dania przygotowywać wspólnie z mężem by tak fajnie spędzać wspólnie deszczowe wieczory. W ten sposób nawet te wspólnie przygotowane dania smakują jeszcze lepiej.
Możemy do wspólnego gotowania zaprosić koleżanki, czy nawet nasze dzieci, bo dobrze jest gdy od najmłodszych lat uczestniczą w przygotowywaniu choćby prostych dań.

Wszystko to jest możliwe i z pewnością proces przygotowywania dań dodaje do miłych wspólnie spędzonych rodzinnie chwil.

Czasami może coś nie wyjść lub nawet przypalić się - nie szkodzi. 
Ważne jest to by gotowania nie uważać za złą konieczność i wyłączny obowiązek kobiet w rodzinie.

Oczywiście najprzyjemniej gotuje się coś dobrego gdy mamy więcej wolnego czasu. Sama pamiętam, kiedy przychodząc zmęczona po pracy planowałam przygotować dania na dwa lub trzy następne dni i na samą myśl głowa mnie bolała. Jednak gdy po mieszkaniu zaczynały rozchodzić się wspaniałe zapachy zmęczenie ginęło. Bo dom to dla mnie ciepło rodzinne połączone z fajnymi zapachami z kuchni gdzie przy stole gromadzi się cała rodzina nie tylko na posiłek, ale by wspólnie spędzić czas rozmawiając o wszystkim i o niczym.

Czyściutki, luksusowo udekorowany dom bez pysznych i pachnących dań na stole jest zimny, obcy i niegościnny.
Wielokrotnie różne spory rodzinne, czy kłótnie małżeńskie kończą się z chwilą gdy na stole stawia się pyszne danie. Często obce między sobą towarzystwo siedzące przy tym samym stole zaczyna mile ze sobą rozmawiać kosztując pyszne dania. To jest największe zadowolenie dla tego kto te dania przygotował. 

Gotowanie to często twórczość! 
Można próbować robić nowe dania samemu komponując różne składniki. Specjalistą w takich daniach jest mój mężuś, który często w deszczowe dni lubi krzątać się w kuchni i przygotowywać nowe dania z różnych produktów. Najczęściej są one bardzo smaczne. Problem jest w tym, że często nie pamięta dokładnie jak je zrobił i nie można ich dokładnie tak samo ponownie przygotować. To jednak nie jest tak ważne, bo cała przyjemność polega na tym by znaleźć zadowolenie w tym co się przygotowywuje w kuchni.

Przy posiadaniu nieskończonej liczby przepisów w internecie nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że nie mają zielonego pojęcia o gotowaniu. Dla chcącego nic trudnego!

Codzienne stołowanie się poza domem jest kosztowne  i nie zawsze zdrowe. To, że od czasu do czasu lubimy iść na posiłek do jakiejś restauracji i tawerny to jest oczywiste.  Najczęściej w takich sytuacjach jemy coś innego, specjalnego, czego sami w domu nie przygotowujemy. W okresie lata mile jest spędzić czas w tawernie tuż nad morzem zajadając rybki czy owoce morza.
Większość jedzonych przez nas posiłków przygotowywujemy jednak sami w domu.  Jeśli jeszcze za oknem pada deszcz, czy jest zimno to można dodatkowo znaleźć przyjemność w przygotowywaniu naszych posiłków. 

Odpowiednio to organizując możemy to robić z wielką przyjemnością. Po jedzenie to nie tylko konieczność zaspokojenia naszemu organizmowi koniecznych środków do życia, ale czas, który mile  spędzamy przy stole z ukochanymi osobami.2 komentarze:

  1. Piękny opis.....ciekawy i zachęcający. Smaku mi narobiłaś. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry. Spotkanie przy stole ze smacznymi potrawami które sami przygotowaliśmy to wielka przyjemność. I jak wszyscy się tymi daniami zajadają to też wielka satysfakcja.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń