Translate

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ KORFIACY POZA SEZONEM

Wielu z Was pyta się o to jak wygląda wyspa w okresie zimy, poza sezonem. Macie na ten temat artykuły na moim blogu pod hasłem ZIMA.

Wyspa wygląda poza sezonem zupełnie inaczej, ale i mieszkająca na wyspie ludność zmienia absolutnie rytm swojego życia.

Wszystko zaczyna toczyć się o wiele wolniej i czasami ma się wrażenie, że mieszkająca tutaj ludnośc wpada w zimowy letarg.

Po pierwsze w okresie jesiennym wszyscy odpoczywają po sezonie  odsypiają nieprzespane noce, zaczynają mieć więcej czasu na życie rodzinne.

Poza tym w okresie poza sezonem turystycznym przeprowadzane są wszelkiego rodzaju wskazane badania dotyczące zdrowia , coroczny ogólny test zdrowia, wszelkie potrzebne dodatkowe badania czy , o ile to jest konieczne operacje. Bo w czasie lata wszyscy chcą być na chodzie i zdrowi by móc pracować przez cały sezon.

Pod koniec sezonu, kiedy zamykane są na całej wyspie hotele  kawiarniami w mieście wypełniają się Korfiatami. Wieczorami wielu Korfiatów spaceruje po promenadzie przy zatoce Garitsa i najczęściej taki spacer kończy się w kawiarence Nautilus znajdującej się na końcu zatoki.
Tutaj spotykają się na kawę by podsumować okres lata i by uregulować wszystkie prace związane z płaceniem im całości pieniędzy przez ich pracodawców.
Jest to okazja do spotkania znajomych i nawet do szukania pracy na okres zimy.

Poza pracownikami państwowymi pracującymi w ciągu całego roku w tutejszych urzędach i pracownikami tutejszych restauracji, tawern i sklepów otwartych cały rok kto tutaj w zimie pracuje?

Po pierwsze jeszcze w okresie gdy niektóre hotele są jeszcze otwarte i niektóre czartery jeszcze latają na Korfu rozpoczyna się poza stolicą przygotowanie do zbioru oliwek.

Ci , którzy mają gaje oliwne zaczynają czyścić trawy pod drzewami i powoli układane są tam siatki na które będą spadać oliwki. 


Jak na Korfu zbierane są oliwki opisuję Wam w kilku artykułach, między innymi tutaj:

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/jak-na-korfu-zbieramy-oliwki.html


Wiele mieszkańców wyspy zajmuje się zbiorem oliwek by mieć własną świeżutką oliwę do jedzenia lub by ją sprzedać i mieć dodatkowy dochód. Kto jednak sam nie może tego zrobić zatrudnia do tej pracy głównie Albańczyków i nadzoruje nad zbiorem tych oliwek właściwie przez całą zimę.

Wielu mieszkańców wyspy pracujących w turystyce w zimie zajmują się innymi pracami by mieć dodatkowe środki do przeżycia dla swojej rodziny. 

Często ci, którzy pracują na turystycznych łodziach w lecie w zimie zajmują się łowieniem ryb i ich sprzedażą jeżdżąc po wioskach. Sama korzystam z takiej okazji zakupienia ryb tuż koło mojego domu w górach.

Kierowcy autobusów turystycznych w zimie zatrudniani są do transportu uczniów z i do oddalonych od ich miejsc zamieszkania szkół na terenie całej wyspy.

Wielu specjalistów pracujących w lecie w obsłudze hotelów w zimie zajmują się remontami w tych hotelach lub w różnych domach w czasie prac budowlanych czy remontowych, które na wyspie przeprowadzane są głównie w zimie.

Właśnie w zimie przeprowadzane są też wszelkie prace w domach. Coś się dobudowywuje, coś maluje, czy remontuje.

Poza pracami wielu Korfiatów poświęca w zimie wiele czasu na swoje hobby, bo tylko wtedy ma na to czas. 

Może to być łowienie ryb, zimowa kąpiel w morzu, spacery po górach, spacery po plażach, poranne polowanie, granie w licznych tutejszych orkiestrach, czy śpiewanie w różnych licznych chórach,  

W słoneczne zimowe dni Liston wypełnia się po brzegi mieszkańcami całej wyspy. 

W niedzielne południa wielu mieszkańców wyspy spotyka się na obiad w różnych otwartych w zimie tawernach.

Piątkowe i sobotnie wieczory to też okazja do spotkania ze znajomymi przy jakiś pysznościach i w towarzystwie muzyki.

Oczywiście w wielu domach, szczególnie tych na wsiach gdzie jest duża jadalnia organizowane są spotkania rodzinne czy towarzyskie na których poza obficie zastawionym stołem posłuchacie muzyki i śpiewów tubylców.
Już po nowym roku w wielu hotelach , pensjonatach i domach do wynajęcia przygotowywane jest wszystko do nowego, nadchodzącego sezonu turystycznego. Początkowo prace przeprowadzane są wewnątrz budynków, Pomieszczenia są malowane, remonotowane, rozbudowywane. Kiedy na wiosnę jest to już możliwe prace kontynuowane są na zewnątrz tych budynków.

Najszczęśliwsi są Ci, którzy mają zagwarantowaną pracę przez cały rok. Niestety większość mieszkańców wyspy pracuje tylko w okresie lata zbierając też w tym czasie pieniądze na życie w zimie. Niektórzy nawet wyjeżdżają do Aten czy Salonik by tam gdzieś w zimie pracować, bo przeżycie całej rodziny z pieniędzy zarobionych tylko w lecie często nie jest możliwe.
Stąd wielu z Korfiatów w zimie robi wszystko co może by zarobić dodatkowe pieniądze i często kierowcę autobusu turystycznego zobaczycie np. pracującego jako pomocnik w budowie jakiegoś domu.

W tym okresie każda praca jest dobra, oczywiście dla tych, którzy chcą pracować.

Wszyscy aktywni mieszkańcy wyspy z pewnością w zimie nie nudzą się !!!

Na temat tego co my tutaj robimy,jak spędzamy wolny czas,  jakie są zwyczaje w okresie zimy opisuję Wam w wielu artykułach z serii ZWYCZAJE NA KORFU.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz