Translate

DLACZEGO LUBIMY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ??

Święta Bożego Narodzenia to bardzo rodzinne święto pełne miłości, przemyśleń i dobrych uczynków.
Czar tych dni często łączymy po pierwsze z rodzinną wigilią, a po drugie ze Świętym Mikołajem.
I nie myślę tutaj o samej postaci tego sympatycznego uśmiechniętego staruszka z workiem prezentów na plecach. Myślę o tym, że w te dni chcemy zrobić coś lub podarować coś ukochanym i bliskim nam ludziom.

W tym okresie czasu wielokrotnie mówi się o pomocy biednym, bezdomnym, o finansowym wsparciu domów dziecka itp.

Każdy z nas robi co może i jednocześnie sama atmosfera tych dni nastraja nas do tego by zrobić jakiś dobry uczynek.

To wcale nie zależy od naszej sytuacji finansowej. Tutaj liczą się chęci i pomysłowość. Bo wielokrotnie więcej radości sprawimy komuś odwiedzając go po bardzo dużym okresie nieobecności ot tak, na kawę. Czy podarowanie komuś samotnie mieszkającemu coś zrobionego przez nas, oznaka tego, że o tej osobie nie zapomnieliśmy.

Kiedy byliśmy małymi dziećmi cudownie było wierzyć w tego wspaniałego siwego pana, w jego moc i czar. Jaki wtedy świat był piękniejszy, zaczarowany i pełen dobrych ludzi. Nie psujmy naszym dzieciom, czy wnukom możliwości przeżycia tego. Bo właśnie do maluchów te święta należą, a my patrząc się na ich reakcje w te dni bardzo się tym cieszymy. 

Dom w Boże Narodzenie pełen dzieci, ich śmiechu i nawet bałaganu to właśnie świąteczny dom!
Doceniamy to w chwili kiedy dzieci dorastają i zakładają swój dom, często gdzieś daleko od nas. Wtedy nasz dom jest pięknie
udekorowany, wszystko stoi na swoim miejscu, ale tak na prawdę wolelibyśmy choćby na jeden dzień mieć gromadkę dzieci czy wnuków obok naszej choinki w naszym domu  nawet jeśli coś zbiją, czy poprzestawiają.

Często jedziemy na święta do domów naszych dzieci i mile tam spędzamy z nimi czas. Chcielibyśmy by czasami i nasz dom w święta ponownie wypełnił się gwarem dużej rodziny i tymi, którzy są daleko. 
Niestety w dzisiejszych czasach wszyscy są tak zaganiani, że często zebranie całej rodziny w jednym miejscu jest wręcz niemożliwe. 
Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że rodzina obecnie zbiera się tylko na pogrzebach....

Ale wróćmy do czegoś miłego starszego pana!

 Święty Mikołaj to symbol możliwości i chęci darowania komuś czegoś. Sami wiecie najlepiej o tym, że większą przyjemność sprawia nam dawanie niż branie. To nam przynosi większą radość, szczególnie gdy dajemy coś komuś kto się tego nie spodziewał.

Na tym polega cała historia o istnieniu Świętego Mikołaja.

W okresie świąt często w telewizji czy w kinach wyświetlane są filmy o magicznych zdolnościach Świętego Mikołaja, który robi dziwne, zaczarowane, niesamowite rzeczy. Czasami by docenić to co mamy wraca nas wstecz o wiele lat, czy zatrzymuje nas w dniu, który miał dla naszego życia duże znaczenie. 
Bo okres świąt to okres kiedy właśnie o tym myślimy. O naszym życiu, naszej rodzinie, o czasie który mija i nie wraca.

Dlatego ja lubię tego uśmiechniętego staruszka z workiem prezentów na plecach, bo sama, jak małe dziecko zastanawiam się nad tym co w tym roku on mi przyniesie. 😁

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz