Translate

JAK NIE UTYĆ W ŚWIĘTA - KILKA RAD.

Święta to jeden z najpiękniejszych okresów roku.Wszyscy na święta czekamy, przygotowujemy się do nich, by spędzić je jak najlepiej.

Poza dekoracją domu, ulicy, miejsca pracy  i wielu spotkań rodzinnych i towarzystkich te dni łączą się z myślą o dobrym jedzeniu.

Często w te dni jemy nasze ukochane, tradycyjne dania i  oczywiście tradycyjne dla naszego regionu słodkości.

W Grecji na stołach królują MELOMAKARONA i KOURABIEDES!Na Korfu to nie wszystko, bo od świąt partona wyspy 12 grudnia zajadamy się przy każdej okazji LOUKOUMADESWiele pokus i trzeba z nimi walczyć by w okresie świąt zmieścić się w przygotowane kreacje! Bo nie ma nic gorszego od  za wąskiej sukienki, która się nie dopina  w przeddzień Sylwestra !

Jak możemy kontrolować naszą wagę w czasie świąt?
Chodzi o to by święta spędzić mile, nie odmawiać sobie niczego, ale jednocześnie nie przytyć kilka kilogramów.

Z pewnością wiele Pań w tych dniach o tym intensywnie myśli. Bo wiecie o tym, że trudno jest zrzucić kilka kilogramów ale bardzo łatwo przytyć ponownie.

Kilka moich wypróbowanych rad.

Święta to okres w którym nie trzeba się stresować. Wszystko co przygotowujemy na świąteczny stół jest też dla nas, ale trzeba się tym delektować z umiarem. Nie jedzmy kiedy jesteśmy zestresowani bo to zostaje w biodrach!

1° Nie likwidujmy jakiś codziennych liczby posiłków. 
Poprawne śniadanie z suszonymi owocami i obowiązkowo ciemnym chlebem jest nam potrzebne by pobudzić metabolizm. Dobrze jest też przed śniadaniem napić się szklankę letniej wody z dodatkiem soku z cytryny i nawet jednej łyżeczki proszku z gingera. To bardzo dobrze budzi metabolizm.

2° W święta nie zapominajmy o owocach.
Jeden z 5 posiłków w ciągu dnia powinien zawierać owoce. Może to być kompost z galaretką na deser, ale obowiązkowo musi zawierać owoce.

3° Nie siedzimy cały dzień przy stole ciągle coś jedząc.  
Bo taka całodzienna uczta przy suto zastawionym stole może trwać od południa do nocy! Kontrolujmy ilość pitego alkoholu bo to też kalorie! Jeśli pijemy alkohol to po kieliszku wina pijemy kieliszek wody i tak nazmienę.  W ten sposób je lepiej kontrolujemy i nie upijamy się.

Potrzebne są przerwy na spacer, na mała drzemkę i nawet na krótką gimnastykę, np, bawiąc się z dzieciakami na powietrzu.

4° Nie zapominajmy o piciu wody i to nie w czasie posiłków, ale pomiędzy posiłkami. Obowiązkowe jest 8 szklanek wody.

Jeśli siadamy do stołu starajmy się zawsze połowę talerza przeznaczyć na sałatki, te surowe i różnokolorowe.

6° W czasie świąt siedzimy wiele czasu przy stole i jemy. Starajmy się jeść bardzo powoli i w ten sposób zmniejszyć ilość  posiłku. Możemy próbować różne smakołyki, ale nie objadamy się jednym bo trzeba zostawić miejsce w żołądku na te inne, równie pyszne.


7° W święta jemy słodycze, te ulubione. Bez tego nie da się obejść. To jeden z elementów świąt. Dlatego przynajmniej w te dni kto z Was dodaje cukier do kawy czy herbaty niech tego nie robi w święta. To niby nic, ale oszczędzi Wam powiększyć ilość dodatkowych dodawanych w tych dniach do organizmu kalorii.
By  się nie stresować w te dni nie wchodzicie na wagę, ale pamiętajcie o tym, że po świętach to zrobicie!

To z pewnością pomoże Wam zwolnić Wasz apetyt w czasie świąt.

8° Nie jedźcie między posiłkami wchodząc do kuchni by "ukraść" jedno ciastko czy kęsik szynki.

W takich sytuacjach lepiej pójść na spacer, poruszać się i nacieszyć się świąteczną dekoracją ulic.

Życzę miłej zabawy !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz