Translate

JAK MIESZKAJĄ GRECY ?

W ciągu ostatnich kilku lat z wielką przyjemnością obserwuje różne polskie strony w FB dotyczace urzadzania mieszkań i dekoracji balkonów czy tarasów koło domów w Polsce.
Polacy mają gust i ostatnio dużo budują i dekorują swoje domy robiąc to z dużym sercem.

 Przez wiele lat te wspaniałe rozwiązania w domach mogli oglądać tylko w magazynach . Obecnie z chwilą wejścia do UE wiele firm zagranicznych zajmujących się wszystkim co dotyczy domu , jego urzadzenia i dekoracji jest już w kraju dostępne . Otworzono w kraju file wielu znanych na całym świecie firm zajmujących się tą dziedziną. To wszystko  bardzo często wykorzystywane jest głównie przez młodych ludzi do urządzenia ich mieszkań.

Wiele z tych mieszkań ma swój indywidualny charakter bo odpowiednio zebrane , wyszukane poszczególne elementy stanowią jedyną w swoim rodzaju całość, tworzą bardzo przytulny dom posiadający swój jedyny charakter. To wszystko jest powodem , że zastanawiam się nad tym jak można by było określić domy Greków.

Jak mieszkają Grecy?

 Czy podobną tendencję możecie zaobserwować w Grecji? 

Wydaje mi się , że nie !

Grecy mają inną mentalność. Nie przywiązują tak dużej wagi do wystroju domów. Żyją głównie na zewnątrz domów, bo pogoda temu sprzyja w ciągu wielu dni w roku. Dom dla wielu z nich jest tylko miejscem spania, jedzenia, kapieli i wszelkich praktycznych codziennych zajęć. Nawet na kawusię wolą pójść do kawiarni by tam napić się jej ze znajomymi. 

Tylko na wsiach zwyczaj picia kawy w domu z sąsiadami , czy gościem przejeżdżającym koło domu jest tutaj zachowane.

W większości przypadków życie towarzyskie w miastach toczy się poza domem. Nie tak wiele domów greckich,  tak jak nasz na Korfu jest często odwiedzanych przez liczną liczbę znajomych na biesiadę , śpiewy , czy nawet tańce.

Grecy chcą  by ich domy były praktycznie urządzone, by posiadały wszystko to co jest im potrzebne do wygodnego życia jednak za względnie przystępną cenę. 

Grecy budują domy by tam mieszkać , ale nie zajmują się tak bardzo dekoracją wnętrza.

Mieszkając w Grecji ponad 37 lat widziałam wiele mieszkań i wiele domów Greków w różnym wieku , o różnym statusie finansowym.

Nie mogę naliczyć wiele domów czy mieszkań , które zrobiły na mnie duże wrażenie posiadając swój bardzo indywidualny charakter określający mieszkańców tego wnętrza.

Oczywiście domy bardzo bogatych Greków są luksusowe, urzadzone bardzo starannie , ale najczęściej pod okiem jakiegoś architekta wnętrz , a nie indywidualnej inspiracji właścicieli, zgodnie z modą i dzisiejszymi rozwiązaniami .
Wiele domów starszego pokolenia jest urządzonych bardzo klasycznie , ale o dziwo , w wielu nie ma odpowiedniego ogrzewania, więc w zimie trzeba siedzieć dobrze ubranym.

Na temat tego jak ogrzewane są domy i mieszkania w Grecji piszę tutaj :

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2017/12/jak-na-korfu-ogrzewamy-w-zimie.html

Te domy i mieszkania najczęściej urządzone raz pozostają tak do końca ich życia. Nie mówi się tutaj o zmianie mebli, czy zmianie dekoracji. 

To co jest najważniejsze dla Greczynki to by dom był czysty i by pachniał chlorem!!!

Tylko w  przypadku gdy coś zupełnie się zepsuje zostaje zastępowane czymś nowym .  Łazienek , tych dzisiejszych , z tymi wspaniałymi rozwiązaniami w tych domach nie zobaczycie!
Tylko młodzi ludzie w Grecji starają się by ich domy posiadały swój indywidualny charakter i były nowoczesne. Ale i to nie jest tak bardzo powszechne , to nie to co obserwuję w Polsce.

Tutaj młodzi ludzie zakładając rodzinę i budując dom chcą ładnie , ale po pierwsze praktycznie urządzić swój dom , ale nie za wszelką cenę. Więcej uwagi zwracają na możliwość częstszych wakacji, lepszego życia towarzyskiego na co dzień niż na to by w domu mieć droższą i piękniejszą dekoracje. 

To oczywiście może wynikać z zupełnie innego stylu życia w Grecji, gdzie żyje się więcej na zewnątrz. Grecy nie przywiązują  takiej dużej wagi do pięknej dekoracji balkonu , bo na nim tak często nie siedzą mając pod nosem plażę , czy placyk z wieloma kawiarenkami gdzie czekają na nich znajomi.
Jak jeździcie po Grecji , po wioskach i różnych wyspach zaobserwujcie, że większość bardzo pomysłowych balkonów i tarasów koło domów jest własnością obcokrajowców , którzy tam zakupili dom i przyjeżdżają do Grecji na wakacje.

Sama często nad tym się zastanawiałam w pierwszych latach mojego pobytu na Korfu kiedy widziałam piękne duże domy bez jednego kwiatka na werandzie, bez stolika uroczo udekorowanego by napić się kawy w domu. 

To dla wielu Greczynek , szczególnie tej starszej generacji , jest zbyteczny wydatek mimo tego , że często wymaga tylko chęci i jakiegoś pomysłu.
Te same Greczynki urządzając domy do wynajęcia zwracają na to uwagę, bo goście coś takiego chcą. Dla nich samych to nie ma tak dużego znaczenia.
Najciekawsze domy w Grecji zobaczycie na wsiach i to najczęściej tych na wyspach. Stare , kamienne , odrestaurowane domy z surowymi wręcz wnętrzami przyciągają oko. Jedyna ich dekoracja to błękit morza i nieba greckiego.

Oczywiście o ile te domy nie mają dobrej izolacji i sprawnie działającego systemu centralnego ogrzewania według mnie nie są do pozazdroszczenia. Na upalne letnie dni tak , ale nie na stałe mieszkanie w zimie kiedy za oknem może nie być tak zimno , ale pada często deszcz i  wieje wiatr.

Dodam jeszcze , że w Grecji bardziej liczy się dusza, gościnność i otwartość do gościa , a nie to jak  dom jest udekorowany. 

W Grecji znane jest powszechnie powiedzenie , że  W DOMU ZAWSZE JEST MIEJSCE DLA DOBRYCH LUDZI. 

Nawet jeśli jest ciasno i pomieszczenia są małe tutaj mogą być zorganizowane wspaniałe spotkania Greków z muzyczką i śpiewem. Na takich spotkaniach mogą siedzieć dosłownie jeden na drugim , ale to nie ma znaczenia . Liczy się ciepła atmosfera i pozytywne nastawienie do życia każdego z gości. To czy będzie siedział przy prostym drewnianym stole lub przy luksusowo udekorowanym stole z białym obrusem i srebrnymi sztućcami nie ma dla Greka znaczenia. Tutaj liczy się człowiek i jego serce , a nie dobra materialne. 

Przyznam też, że bardzo często w tych bardzo prostych, bardzo ubogich, ale bardzo czystych domach greckich spotyka się najciekawszych ludzi....2 komentarze:

  1. Wiadomo, że inny kraj to inny obyczaj oraz inna mentalność ludzi. Jeśli chodzi o wystroje domów to również różnią się on od naszych. Jednak warto czasem zastosować styl, który pochodzi z innego regionu. Przykładem może być projekt w bieli i beżach https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-domu-online , który jasną kolorystykę zapożyczył z greckiej architektury.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolorystykę wystroju mieszkań każdy wybiera zdodnie ze swoim. Każdy stara się dać swojemu domu swój indywidualny charakter tak by wchodząc do tego domu można było odczuć właścicieli tego pomieszczenia. Jednak zasady urzadzania domów w Grecji i w Polsce różnią się. W Polsce nowe domy urządza się bardziej nowocześnie i bardziej na pokaz. W Grecji praktyczna strona odgrywa gówną rolę. Pozdrawiam

      Usuń