Translate

JAK NA KORFU OGRZEWAMY W ZIMIE MIESZKANIA I DOMY ?

Korfu jest wyspą o klimacie śródziemnym. Zimy są w porównaniu z polskimi bardzo ciepłe, ale też bardzo wilgotne. Bez ogrzewania naszych domów zimy tutaj nie da się przeżyć.


Nie ma tutaj czegoś takiego jak centralne ogrzewanie całych dzielnic, czy miast tak jak w Polsce , bo oczywiście to zupełnie inny klimat i temperatury. Pamiętam , że w Polsce ogrzewanie domów w blokach w miastach zaczynało się jesienią po 3 dniach o temperaturze niższej od 15 C i kończyło wiosną kiedy ponownie przez 3 dni temperatury były wyższe od 15C.

Jak ta sprawa na Korfu wygląda ?

W stolicy - w nowszej części miasta znajdują się bloki mieszkalne gdzie  ogrzewanie mieszkań odbywa się w oparciu o centralne ogrzewanie dla całego bloku w oparciu o piec grzewczy znajdujący się na parterze bloków. Do ogrzewania wykorzystywana jest ropa , która w ostatnich latach jest dość droga i niestety wielu ludzi na coś takiego nie stać . W związku z tym ogranicza się w blokach czas ogrzewania mieszkań do 2-3 godzin rano i 2-3 godzin wieczorem . 

To w wielu wypadkach nie wystarcza by mieć w domu odpowiednią temperaturę , więc wielu mieszkańców bloków poza centralnym ogrzewaniem używa urządzenia klimatyczne, którymi w zimie ociepla mieszkania , a w lecie je ochładz. 

W blokach starszego budownictwa dodatkowo istnieje problem w zgodzeniu się wszystkich lokatorów na opłacenie ogrzewania - niektórzy nie wytrzymują tego  finansowo i tak zaczynają się problemy , które powodują , że liczne bloki po prostu nie włączają centralnego ogrzewania.

W blokach nowszej generacji ta sprawa jest częściowo rozwiązana w ten sposób, że w każdym mieszkaniu istnieją liczniki i każdy płaci za ogrzewanie mieszkania w zależności od ilości godzin korzystania z ogrzewania . Tutaj jednak znów często wchodzi w grę porozumienie mieszkańców bloku - chodzi o to by wszyscy w czasie płacili za ropę kupowaną przez odpowiedzialną za to osobę . 

Na Korfu mieszka 120.000 ludzi , 40.000 w stolicy wyspy . Większość ludności wyspy mieszka w domkach jednorodzinnych gdzie każdy organizuje w swoim zakresie ogrzewanie swojego domu.
W starych domach zawsze istniał kominek , który do dzisiaj jest wykorzystywany .W wielu wypadkach służy bardziej do wprowadzenia bardziej ciepłej atmosfery w salonie ni do ogrzewania domów. W wielu wypadkach te stare kominki zamieniono  na kominki energetyczne by w oparciu o nie ogrzewać całe domy i mieć ciepłą wodę w domach.
W wielu domach korfiańskich , tych tradycyjnych dwupiętrowych z kamienia , centralne ogrzewanie oparte jest na piecach ogrzewanych  ropą. Od kilku lat kiedy kryzys w Grecji powiększył się równolegle z piecami grzewczymi na ropę w wielu domach zainstalowano piece ogrzewane drewnem, którego tak dużo mamy na wyspie.

Ja mieszkając w górach by mieć cieplutko w domu 24 godziny na dobę przez całą zimę ogrzewam dom centralnym ogrzewaniem podłączonym do pieca ogrzewanego drzewem z naszych oliwek i tylko gdy jesteśmy dłużej poza domem automatycznie włącza się to na równoległe podłączony system  ogrzewania na ropę. W każdym razie bez ogrzewania tych kamiennych dużych domów mieszkanie w tych domach  w zimie jest niemożliwe, szczególnie dla osób, które jak ja nie znoszą zimna.
W każdym razie sytuacja na wyspie w ten sposób jest jakoś rozwiązana . Gorzej jest z mieszkańcami dużych miast Grecji gdzie powyżej opisywane problemy z centralnym ogrzewaniem w blokach są bardzo widoczne i wiele rodzin w zimie po prostu marznie w zimnych mieszkaniach . 
W telewizji ostatnio powiedziano, że w okresie ostatnich lat, lat kryzysu około 50 % bloków w Atenach po prostu nie włącza centralnego ogrzewania , bo mieszkańcy tych domów nie mają pieniędzy by to opłacić. Podobna sytuacja jest w wielu innych miastach Grecji.


9 komentarzy:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis, a czy są domy, które mają pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe. Czy raczej jest to wyjątek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te metody już są stosowane w wielu nowo wybudowanych domach na Korfu. Pompa ciepła do centralnego ogrzewania w tutejszych domach jest obecnie bardzo popularna i my sami zastanawiamy się by ją równolegle z piecem ogrzewanym drzewem z oliwek bo mamy ich tak dużo. Ogrzewanie podłogowe też niektórzy stosują , ale tutaj nie jest ono tak praktyczne bo jest dużo dni (na przemian) ciepłych i zimniejszych. Zapotrzebowanie na ogrzewanie jest różne każdego dnia i skoki temperatur też są duże. Jednego dnia potrzebujemy więcej ogrzewania drugiego wręcz wcale i to świetnie reguluje termometr ustawiony w odpowiednim miejscu w domu. Przy ogrzewaniu podłogowym to nie jest możliwe. Pozdrawiam

      Usuń
  4. Bardzo ciekawe mają ogrzewanie, w Polsce można częściej spotkać zbiorniki LPG naziemne niż na Korfu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Pompy ciepła w Bydgoszczy to innowacyjne rozwiązanie grzewcze, wykorzystujące energię odnawialną do ogrzewania domów i budynków. Działanie pomp ciepła polega na pobieraniu ciepła z otoczenia i przekazywaniu go do systemu grzewczego. W rezultacie, jest to nie tylko efektywny, ale także ekologiczny sposób zapewnienia komfortu termicznego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na Korfu wiele domów je instaluje bo są wydajne. Oczywiście koszt jej jest dość wysoki mimo późniejszego niższego kosztu ogrzewania domu. Niestety nie wszystkich stać na taką inwestycję w pierwszej fazie budowy domu. My , mieszkając w górach też się nad tym zastanawiamy. Specjaliści powiedzieli nam, że musimy mieć 3 fazowy prąd i stabilizator energii bo niestety na wsiach często elektryczność jest ucinana lub nie jest stabilna. To powoduje częste awarie w sprzęcie elektrycznym. Dotyczy to też pompy, której naprawienie jest bardzo kosztowne...

      Usuń