Translate

JAK ZMIENIŁY SIĘ ZWYCZAJE GREKÓW PO PIERWSZEJ KWARANTANNIE

W Grecji jesteśmy już po pierwszej 6-tygodniowej kwarantannie, w czasie drugiej kwarantanny w czasie trzeciej fali pandemii.. 

Marzymy  o tym by  wrócić do naszego normalnego życia choć o zupełnej "normalności" nie możemy powiedzieć do czasu kiedy wirus jest wśród nas i nadal musimy zachować wszelkie środki ostrożności by się nim nie zarazić. Nadal w wielu miejscach musimy nosić maski, skrupulatnie i często myć ręce oraz zachować odległości od innych w każdym publicznym miejscu. Wychodząc obecnie na ulice nadal jestem mile zaskoczona, że Grecy utrzymują bezpieczne odległości w kolejkach do banku, do urzędów, do supermarketu.  Wiele osób nawet w publicznych miejscach gdzie nie jest to wymagane dla własnego osobistego bezpieczeństwa nosi maski.  Na ten temat prowadzone jest wiele dyskusji w telewizji by znaleźć większą równowagę między tym co jest konieczne a to jest przesadą.


Z trudnością jednak przychodzi Grekom zachowanie bezpiecznych odległości w czasie spotkań ze znajomymi. To wynika ze spontaniczności tego narodu. Jednak doświadczenia okresu kwarantanny i to co widzieliśmy co się działo w innych krajach Europy sprawia, że uczymy się być bardziej bezpieczni i na odległość, przynajmniej do chwili gdy zostanie wynaleziona i powszechnie dostępna szczepionka na ten paskudny wirus. Najwięcej pytań jest o maski. Gdzie będziemy musieli je nosić bo lato, upał i maska na twarzy to bardzo trudne połączenie szczególnie gdy na dworze mamy 40C.Ten dość długi okres kwarantanny wpływa też na zmianę niektórych innych zwyczajów wśród Greków.

Po pierwsze można było zaobserwować, że w okresie kwarantanny wiele osób, które normalnie były "przyklejone" w domach do fotelu zaczęły się gimnastykować, wychodzić na spacery i dbać o swoją kondycję. Robili to z konieczności poruszania się, możliwości wychodzenia z domu  lub z postawionego sobie celu, by ten okres kwarantanny nie przepadł jako zmarnowany. Mam nadzieje, że obecnie kiedy zakończyła się kwarantanna te zdrowe zwyczaje nie będą przez nich zapomniane. Była też oczywiście duża grupa ludzi, która pokochała ścisły kontakt  z lodówką i  z miłością codziennie objadała się. To inna sprawa.

Wiele osób zaczęło jeździć na rowerach. Czasami wręcz pokazują się teraz całe rodziny jadące rowerami, widok do tej pory, choćby na Korfu nieznany.

Zauważyłam też, że w okresie kwarantanny i teraz po jej zakończeniu coraz więcej ludzi płaci za wszystko kartą. Banknoty i drobne pieniądze według specjalistów są też wielkim źródłem  wirusa. To powoduje, że większość ludzi płaci kartą, którą później łatwo odkaża. 
W supermarkecie zaobserwowałam, że 9 osób z 10 właśnie płaci teraz kartą. Myślę, że ten bardzo wygodny zwyczaj będzie powszechny szczególnie do okresu gdy wirus jest obok nas, a później po prostu wejdzie w nawyk. Tak płacą obywatele innych krajów od wielu już lat. W Grecji to zaczęło być popularne przed kilkoma laty, ale teraz zaczyna być powszechnym zwyczajem.

To co weszło i zostanie w życiu Greka po kwarantannie to o wiele lepszy kontakt z internetem. Po pierwsze z konieczności znacznie powiększyła się liczba osób robiących zakupy w supermarketach przez internet. Wiele osób zaczeła też robić różnego rodzaju inne zakupy wykorzystując strony internetowe. Dostawy zakupów do domu bardzo powiększyły się i nie mówię tutaj jedynie o dostawie gotowych potraw, ale o wszelkiego rodzaju dostawach na zamówienie przez internet.

Wiele rodzin nauczyło się kontaktować z innymi członkami rodziny przez SKYPE by zobaczyć swoje dzieci i wnuki choćby na ekranie. Obecnie po zakończeniu kwarantanny ta umiejętność nadal pomaga w kontakcie z rodziną, szczególnie z tą która mieszka w innym miejscu.

Dzięki lepszej organizacji rządowych stron w internecie powiększyła się też liczba usług, które od teraz można załatwiać przez internet nie wychodząc z domu, ani nie stojąć godznami w kolejach w różnych urzędach. To coś nowego w tym okresie czasu i bardzo mi się to podoba.

Poza tym wiele osób zaczeło poważnie myśleć o połączeniu z bankiem przez internet by nie wychodząc z domu załatwiać wszelkie opłaty przez internet. Do tej pory tą możliwość stosowały przeważnie różne firmy, teraz tego rodzaju możliwość zaczyna być powszechna wśród obywateli, szczególnie tej młodszej generacji.

Przez następny miesiąc wszyscy będziemy obserwować jak w Grecji będzie wyglądał powrót do "normalności". Wszyscy mamy nadzieję, że nie będzie niemiłych niespodzianek w postaci ponownych wielkich liczb zachorowań. Wszyscy czekamy na wznowienie lotów do Grecji z różnych części Europy i nie tylko.

Tęsknimy na obrazem kawiarni ze stolikami na zewnątrz i zapachem kawy unoszącej się w okolicy. Bo to jest we krwi każdego Greka. Większości tego najbardziej brakowało w okresie kwarantanny. Wy też za tym tęsknicie, bo z tym łączy się też obraz wakacji w Grecji. Już niedługo takie obrazki zobaczymy!!Lato przed nami, słoneczko zaczyna mocniej grzać i wszyscy myślimy o ciepłych beztroskich dniach nad morzem, na jakiejś plaży.

Jak to będzie w tym roku wyglądało jeszcze nie wiemy. Z pewnością nastąpi wiele zmian i ograniczeń w naszym życiu, które będa miały na celu  wieksze bezpieczeństwo Greków i turystów którzy przybędą tutaj na wakację. Od tego zależy życie wielu Greków, bo gospodarka tego kraju jest głównie oparta na turystyce. 

Bądźmy dobrej myśli! Tegoroczne lato w Grecji też będzie mogło należeć do cudownych i niezapomnianych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz