Translate

FASZEROWANE WARZYWA - GEMISTA


Gemista to typowo letnie danie w Grecji. Często już znane w kraju w różnych wersjach.
Są to nadziewane ryżem , warzywami i dużą ilością przypraw warzywa pieczone w piekarniku. To wszystko co rodzina w Grecji może znaleźć w swoim ogródku przez całe lato .

W lecie to częste danie na moim stole. Mając swój ogródek i wiele bakłażanów,papryki, pomidorów i cukini dodatkowo zamrażam część z tych warzyw na zimę - by robić gemista w zimie. Przygotowuje  warzywa do nadziewania na zimę i wkładam je do zamrażalnika tak by to pyszne danie przygotowywać w ciągu całego roku. Po prostu zamrażam osobno opróżnione warzywa i w innym woreczku to co wyjęłam z wnętrza warzyw. Najlepiej zamrażają się pomidory i papryka , bo bakłażan zamrożony traci smak.

By przygotować to danie używamy warzywa takie jakie chcemy , do wyboru i w zależności od tego co nam bardziej smakuje. Najlepiej jednak używać różnych by smak był bogatszy.
Co potrzebujemy do przygotowania tego dania ?

- kilka dużych ziemniaków;
- kilka dużej wielkości papryki;
- kilka dużej wielkości okrągłych pomidorów;
- kilka cukinii długości do 15 cm;
- kilka bakłażanów ;
- dużą cebulę;
- 2-3 ząbków czosnku;
- małą wiązkę pietruszki;
- różnorodne zapachy - koperek, origano, miętę - najlepiej świeże drobniutko pokrojone;
- sól , pieprz do smaku;
- oliwa z oliwek;
- koncentrat pomidorowy ( najlepiej to rozwodnione w papierowym pudełku- połowę używamy do nadzienia i druga część do polania całości   na końcu);
- ryż do nadzienia ( obliczamy tyle łyżek ryżu ile warzyw włożymy do naszego pireks-u).

Po pierwsze wydłubujemy łyżką wnętrze warzyw poprzednio usuwając górę nożem, bo to będzie nasz " kapelusz" okrywający nadzienie. Wszystko co z tego otrzymamy trochę miksujemy  by nie było dużych kawałków, dodając drobno pokrojona cebulę, koperek i inne zapachowe dodatki oraz sól i pieprz do smaku. Nadzienie wrzucamy do rondelka  i dodajemy koncentrat pomidorowy by powstał gęsty ale nie suchy sos, który będzie stanowił nasze nadzienie. Dusimy je przez kilka minut i później dodajemy do niego trochę oliwy. Do tego pod koniec dodajemy nasz ryż i dusimy to kilka minut by po prostu ryż nabrał wilgoci, ale nie ugotował się. 

Następnie przygotowujemy ziemniaki. Obieramy ziemniaki i kroimy na kawałki. Podsmażamy je lekko na oliwie dodając sól i pieprz do smaku.

W pireks-ie układamy jeszcze puste warzywa wypełniając puste miejsca między nimi podsmażonymi ziemniakami - tak by wszystkie faszerowane warzywa  w czasie pieczenia stały i nie przewróciły się .

Kolejny etap to nadziewanie warzyw nadzieniem . Robimy to łyżką wypełniając 3/4 wnętrza warzyw i przykrywając to " kapeluszem". Trzeba brać pod uwagę fakt, że ryż pęcznieje i tak całe wnętrze warzyw się wypełni.

Następnie dolewamy do pireks-u filiżankę wody pomieszanej z koncentratem pomidorowym i kilkoma łyżkami oliwy z oliwek.Chodzi o to by nasze warzywa nie przypaliły się na dnie. Najcześciej pieczone warzywa wypuszczają sok i nie ma tego problem, ale lepiej dodajemy to by dno pireks-u było wilgotne. Dodatkowo polewamy " kapelusze " warzyw oliwą - nie dużo - po prostu po to by nie wyschły w czasie pieczenia.

Pieczemy faszerowane warzywa około godziny do 1.5 w temperaturze 180 C sprawdzając by " kapelusze" sie nie przypaliły . to zależy od tego jaki piekarnik macie.  Gdy zobaczycie , że całość się zaczyna podpalać danie jest gotowe . wygląda to tak i oczywiście bardzo intensywnie pięknie pachnie.....

Faszerowane warzywa najczęściej podajemy serwując razem grecki ser FETA i oczywiście , jak ktoś ma, dobre wino .

Jest to danie lekkostrawne, świetne na upalne dni i pełne witamin .

Niektórzy przygotowują faszerowane warzywa dodając do nadzienia mięso mielone . Jest to jednak sprawa wyboru i wydaje mi się, że bez mięsa to danie jest wystarczająco bogate.

Życzę smacznego !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz