Translate

NAWET Z RAJU TRZEBA CZASAMI UCIEC ...


Zawsze pod koniec sezonu turystycznego na wyspie mam wielką ochotę uciec z wyspy na kilka dni, na tydzień lub nawet dłużej. 

Chcę ją zobaczyć z daleka, zatęsknić za nią ! Jak się żyje w Raju to czasami sie o tym zapomina, człowiek do tego sie przyzwyczaja i czasami zapomina to doceniać. To myślę odnosi się do wszystkich miejsc w których żyjemy i w których czujemy się szczęśliwi. 

Myślę , że dodatkowo to przyzwyczajenie nabyłam w dzieciństwie kiedy każdego roku mieliśmy 2 razy do roku wakacje - najczęściej w lecie 2 tygodnie nad morzem , a później w zimie w czasie zimowej przerwy wakacyjnej przynajmniej kilka dni w górach. Taki odskok od dnia codziennego każdemu jest potrzebny , nawet mnie kiedy moje życie w lecie jest zupełnie inne od życia w zimie. 

Nasze ucieczki z Raju to po pierwsze  różnego rodzaju wyjazdy z chórami , w których śpiewa mój mąż, jako tenor. Są to wyjazdy 10 dniowe w ramach wymiany kulturalnej z różnymi chórami na terenie całej Grecji i często całej Europy. Przeważnie jeździmy autokarem dla 75 osób (piętrowym), wszyscy sie dobrze znamy i oczywiście poza zwiedzaniem atrakcyjnych miejsc, koncertach i spotkaniach z ludźmi z innych chórów,  bardzo fajnie spędzamy razem czas.

Dodatkowo na wiosnę co roku przynajmniej raz latam do Anglii do córki , która mieszka tam od wielu lat na stałe. Okres rozpieszczania córy  i jej rodziny, gotowania polskich i greckich dań na liczne spotkania ze znajomymi. Bardzo miły okres !! 
Jednak po 2-3 tygodniach tęsknie za domem, za oliwkami za moim oknem, za  błękitnym kolorem morza i nieba greckiego ... Na wiosnę znów mogę polecieć do córki i wnuków. Dodatkowo często organizujemy wypady na ląd grecki na week-end. 
To też jest fajna odskocznia i zmiana otoczenia w intensywny sposób ale na krótko. Czasami decydujemy się też polecieć do rodzinki męża do Aten gdzie czas wypełniony jest od rana do nocy i mile spędzamy czas w dużym gronie. Wszystkie te wypady organizujemy głównie poza sezonem letnim choć od chwili przejścia na emeryturę i w lecie czasami opuszczamy wyspę.

Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu. Bo tutaj czeka na mnie moje życie, mój zawsze ciekawy program dnia. 
W  lecie po pierwsze mamy nasz ogródek, codzienne kąpiele w morzu raniutko po śniadaniu lub późnym popołudniem by nie było za ciepło. Dochodzą wakację z córą jej mężem i moim wnukiem na wyspie, bo przylatuje tutaj co roku na cały miesiąc i spędzamy razem cudowne wakacje na Korfu w różnych miejscach.Dodam też miłe spotkania z ludźmi z wyspy, których znam od lat, a którzy tak jak ja od 35 lat pracują na wyspie w zawodach związanych z turystyką na wyspie. Często są to już nie tylko znajomi, ale koledzy, koleżanki z którymi utrzymuję kontakt również w okresie zimowym. 
 Jesienią mamy okres zbierania winogron i robienia naszego wina. 

Później , po pierwsze uwielbiam zajmować się domem, gotować więcej wyszukanych dań , spędzać czas ze znajomymi w zimowe wieczory  śpiewając przy gitarze.Do Bożego Narodzenia czas mija szybko.

Po pierwsze zaczyna się organizacja zbioru oliwek . To głównie dziedzina mojego męża, który do posagu wniósł 500 drzew oliwkowych . Pracy przy tym jest moc i dlatego wykorzystujemy do tego siłę roboczą Albańczyków (o ile są tutaj), którzy od lat przyjeżdżają do nas w zimie by zarobić sobie pracując przy oliwkach. Oczywiście nikt na automatycznym pilocie nie pracuje - ktoś musi to nadzorować, sprawdzać . Po pierwsze robi to mój mąż , ale jak potrzebna mu pomoc i ja się tym zajmuję . Czasami w słoneczne dni , chcąc się też pogimnastykować sama biorę udział w zbieraniu oliwek. Praca jest dość ciężka , więc dla mnie to tylko krótka gimnastyka - od czasu do czasu i to przy sprzyjających warunkach - kiedy jest słońce, nie ma wiatru i jest ciepło ( 15-17C).   Miesiąc przed świętami zaczynam przygotowywanie domu do tych uroczystości - dekoracja domu, przygotowywanie różnych prezentów. Później są święta i wiele spotkań z rodziną czy znajomymi.Po świętach w chłodne lub deszczowe dni maluję - to moja jeszcze inna pasja na temat której piszę w artykule pod hasłem KORFU NA MOICH OBRAZACH.

Miłe wieczory przy kominku, kiedy za oknem wieje, czy pada ulewny deszcz to też chwile wyjątkowe, bardzo przez nas cenione.I tak życie toczy się do przodu....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz