Translate

CZASAMI TRZEBA POSZALEĆ I ODEJŚĆ OD DIETY.
Za oknem pada deszcz  i mam ochotę dzisiaj posiedzieć w domu przy kominku by trochę poczytać. W takie dni bardzo często lubię odstępować od reguły poprawnego jedzenia i z półzamkniętym okiem patrzę się na to co jest na czarnej liście w kuchni.

Czasami trzeba sobie zrobić przerwę od ogólnie przyjętego programu by trochę "poszaleć". Oczywiście nie mówię o codziennym szaleniu w kuchni , bo to jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i nie jest tolerowane przez wagę , która stoi w łazience i codziennie się do nas ....uśmiecha.

Są jednak dni w miesiącu , kiedy chcemy cos zabronionego ...

W moim tygodniowym jadłospisie rodzinnym od wielu lat brakuje potraw smażonych. Przerzuciłam się na wszystko co pieczone, duszone na parze , czy gotowane i to bardzo lubię . Mój mąż często mówi , że patelnia w naszej kuchni to fajna dekoracja. Oczywiście w klimacie w Grecji takie dania są tutaj lepsze , bo przy częstych upałach te ,np. polskie przysmaki są ciężkostrawne i tutaj nie do przyjęcia.

Co kraj to obyczaj.

Dzisiaj zrobię wyjątek. Przy takiej pogodzie chce się zjeść coś bardziej ciężkostrawnego, coś co przypomina kuchnie krajów północnej Europy , gdzie bez dużej ilości mięsa, tłuszczu w zimie organizm trudno się ogrzewa i przetrzymuje te lodowate dni.

Tak ja czuję się dzisiaj patrząc za okno. W takie dni potrzebny jest uśmiech w kuchni i na naszym talerzu !
To danie uwielbia mój mąż i to chyba dlatego , że bardzo rzadko to jemy . Wszystko smażone na oliwie z oliwek . No może nie wszystko bo sadzone jajka robię gotowane na wrzącej wodzie by później polać je naszą zieloną oliwą . Kiełbaska jest korfiańska , bardzo pikantna i trochę , ale tylko trochę , przypomina wspaniałe polskie kiełbasy. Sam zapach polskich kiełbas daje ci wrażenie sytości ...mmmmmmm.
Ale te korfiańskie też są dobre! Do tego wszystkiego frytki , które bardzo często znajdziecie na talerzach Greków. Tutaj macie frytki smażone !!!

Ja najczęściej by ominąć patelnię robię frytki pieczone( lub grillowane) w piekarniku - są tak samo smaczne !
Po prostu pokrojone frytki obtoczone w oliwie z oliwek ( mała ilość tylko na naszych rękach) układam na tacy , na papierze do pieczenia i grilluje je w piekarniku. Wychodzą równie chrupiące i smaczne , ale zdrowsze.  Dzieciaki uwielbiają frytki w każdej kompozycji.  Wszystkie z Was , które macie małe dzieci możecie tak piec frytki dla swoich maluchów - będą z pewnością z nich zadowolone Wasze pociechy !
Tak przygotowany talerz to moje małe "szaleństwo" ... z uśmiechem, bo uwielbiam łączyć coś co jest smaczne z fajnym wyglądem.

Nawet lekarze mówią o tym , że zbyt napięty ciągły jadłospis powoduje wzrost stresu i w ten sposób zmniejszenie metabolizmu.
Chcę przez to Wam powiedzieć , że wcale nie grzeszymy jak od czasu do czasu robimy takie "niezdrowe" przerwy w tym co jemy.

Jest wiele kobiet , które w kilka dni miesiąca mają wielką potrzebę zjeść czekoladę - to normalne. Organizm tego chce i trzeba mu to dać . By wszystko było jakoś unormowane można zjeść czarną czekoladę , bo jest dopuszczalna nawet w diecie, bo jest zdrowa , w umiarze oczywiście!

I to na tyle dzisiaj .

S M A C Z N E G O !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz