Translate

PROBLEM DEMOGRAFICZNY I SZKOLNICTWO NA KORFU


Za każdym razem kiedy jestem u córki w Anglii i idziemy na spacer do centrum miasta cieszy mnie widok wielu matek z dziećmi, wózków z niemowlakami i młodych małżeństw z kilkoma dziećmi. 

Bo takiego widoku na Korfu mi brak.

Tak jak w całej Grecji i na Korfu mamy poważny problem demograficzny. 

Po prostu ludność wyspy starzeje się , młodzi ludzie nie zakładają rodzin, często wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy, a ci którzy zostają nie decydują się na dziecko.

Oczywiście tak dzieje się od wielu lat. Już przed kryzysem w Grecji były takie tendencje, ale obecnie sytuacja jest wręcz krytyczna. 

Na Korfu w stolicy wyspy nie jest to tak bardzo widoczne bo tam gromadzą się rodziny z małymi dziećmi by miały bliżej   do szkoły i na liczne popołudniowe korepetycje czy zajęcia pozaszkolne. 
Dodatkowo na terenie stolicy jest duża liczba młodych ludzi z całej Grecji, którzy studiują na Uniwersytecie Jońskim i ci młodzi ludzie ożywiają życie miasta w ciągu całego roku.

Zupełnie inna jest sytuacja we wsiach korfiańskich. 

Po pierwsze wsie pustoszeją i w większości oddalonych od stolicy wiosek mieszkają ludzie starsi, głównie emeryci i brak jest młodych rodzin z małymi dziećmi. 

W każdej wiosce możecie znaleźć od 1 do 5 małych dzieci z wieku szkolnym , które tam z rodziną mieszkają na stałe. Dla takiej małej garski maluchów szkoły tutaj istniejące poprzednio są zamykane.

Dzieci są grupowane w największych i o najlepszych warunkach budynkach szkolnych okolicy. Dzieci są tam dowożone codziennie przez autokary , minibusy , czy nawet taksówki i tym kosztem jest obarczony budżet władz wyspy.

W oddalonych od stolicy terenach dzieci tak gromadzone stanowią nadal małą grupę uczniów i tak wielokrotnie w najmłodszych klasach jeden nauczyciel prowadzi lekcje w dwóch klasach jednocześnie.  Mówimy o 5 dzieciach jednej klasy i np.  trójce dzieci z klasy wyższego rocznika. 
Oczywiście ma to też wpływ na jakość prowadzonego nauczania .

W starszych klasach szkoły podstawowej niektóre lekcje są prowadzone przez wyspecjalizowanych nauczycieli , którzy ze względu na brak wystarczających godzin nauczania w jednej okolicy jeżdżą z wioski do wioski by prowadzić tam swoje lekcje. 

Oczywiście w ten sposób wzrastają codzienne wydatki nauczycieli bez podwyższenia ich pensji . Dodatkowo jako pracownicy państwowi ciągle mają pod uwagę możliwość służbowego przeniesienia ich do oddalonych terenów , np północnej Grecji , gdzie problemy są jeszcze większe. 

Szkolnictwo w Grecji ma wiele problemów. 

Ciągle brakuje nauczycieli . Wielu z nauczycieli przechodzi na emeryturę , a przy obecnej polityce państwa gdy na 10 osób pracujących w systemie państwowym tylko jedna nowa osoba jest przyjmowana do pracy i ten problem rośnie.

Warunki pracy są też trudne , bo od wielu lat są zmniejszone fundusze na renowacje starych budynków szkolnych i modernizowanie sposobów nauczania.
Bardzo często by dzieci miały bardziej ludzkie warunki do nauki rodzice tych dzieci organizują się i dokładają do kosztów malowania sal, wstawienia zbitych szyb, nawet zapłacenia za ropę do ogrzewania pomieszczeń.

Wielki,  problem szkolnictwa w Grecji to istnienie bardzo dobrze rozbudowanego systemu korepetycji popołudniowych. 
Poziom szkolnictwa nie jest najlepszy i tak rodzice , którzy są w stanie pomóc dziecku by dobrze przygotował się do egzaminów na studia płaci słone pieniądze w okresie  3 lat liceum za korepetycje gdzie właściwie położony jest cały ciężar przygotowań  do matury  i studiów.
Jest bardzo dużo działających prywatnie ośrodków nauki w różnych dziedzinach opartych o nauczycieli,  którzy nie zostali zatrudnieni przez państwo lub czekają na ich zatrudnienie po kilku lub kilkunastu latach . Jak sami rozumiecie te dwie grupy nauczycieli  państwowi i ci prywatnie pracujący mają przeciwne cele. 

Dokładniej mówiąc nauczyciele państwowi wiedza o tym , że najlepsi uczniowie chodzą na korepetycje i tak nie przykładają dużej wagi do prowadzonych lekcji. 
Chodzi im głównie o przepracowanie programu w wyznaczonym czasie. Nauczyciele z ośrodków dokształcania rywalizują między sobą by pokazać swoje umiejętności , które najczęściej reklamuje się ilością przyjętych na studia uczestników ich korepetycji. Ten system jest ogólnie znany w Grecji i od wielu lat państwo stara się z tym walczyć. 
Z jednej strony chce to zmienić , ale z drugiej strony daje prawa działania dla nowo powstających  ośrodków dokształcających??!!
Ciągle przeprowadza się nowe reformy, mówiąc, że na lepsze, ale właściwie rodzice i dzieci przygotowujące się na studia w tym czasie  za to płacą większym stresem i kosztem przygotowań do studiów.

W dużych miastach , w Atenach czy Salonikach są prywatne szkoły podstawowe, średnie i wyższe. 
Tam jednak mogą się one utrzymać , bo jest duża grupa bardzo zamożnych małżeństw , którzy do takich szkół wysyłają swoje dzieci. Dodatkowo w Atenach jest wiele takich szkół angielsko-greckich, amerykańsko - greckich, bo jest dużo rodzin dyplomatów, którzy tam wysyłają swoje dzieci.

Na prowincji sytuacja jest zupełnie inna. Koszt utrzymania takiej prywatnej szkoły jest duży i przy małej liczbie uczniów najczęściej próba działania takiej szkoły kończy się niepowodzeniem. 

Przed kilkoma latami na Korfu mieliśmy prywatną szkołę średnią . Niestety po kilku latach ją zamknięto bo nie było dużej liczby uczniów by tą szkołę utrzymać.

O studiach się dużo mówi, bo i tam na uczelniach greckich jest wiele problemów. Tutaj jednak mamy duży wybór wyższych szkół państwowych, prywatnych oraz różnych dwuletnich szkół specjalistycznych .
Dodatkowo należy nadmienić, że w okresie trwającego w Grecji od tylu lat kryzysu studia nie gwarantują znalezienie pracy i możliwości życia z otrzymanej za pracę pensji - to jednak inny temat do dyskusji.2 komentarze:

  1. w jaki sposób najtaniej dostać się na wyspę Antipaxos ? Kursują na nią zwyczajne promy nie wycieczkowe ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety teraz ten problem dotyczy wielu miejsc. Ludność się starzeje, a dorośli z dziećmi wyjeżdżają do większych miast. Rodzice znajdują tam zatrudnienie, a dzieci mają zapewnione lepsze warunki edukacji. W większych miastach funkcjonują szkoły i uczelnie, gdzie młodzi ludzie mogą zdobywać wiedzę, a to od niej z reguły zależy jak potoczy się ich przyszłość

    OdpowiedzUsuń