Translate

KARNAWAŁ NA KORFUHistoria korfiańskiego karnawału sięga okresu okupacji weneckiej wyspy, czyli cofa nas 450 lat do tyłu. Już wtedy zwyczaje związane z uroczystym obchodzeniem okresu poprzedzającego post były tutaj co roku kontynuowane przez mieszkańców wyspy. Słowo KARNAWAŁ wywodzi się najprawdopodobniej z łacińskiej nazwy " karnem levare" oznaczającej post, czyli okres dań bezmięsnych.
Jest to okres zabawy, muzyki, śpiewów i tańca przebranych w różny sposób ludzi.

Korfiański karnawał nawiązuję do weneckiego, który znany jest na całym świecie. Szczególnie w stolicy wenecka architektura miasta pomaga nam wejść w ten właśnie nastrój. I tak jak w okresie karnawału zobaczymy na ulicach starówki grupy ludzi przebranych w stroje z dawnej epoki spacerujących po wąskich uliczkach miasta wcale nas to nie dziwi . 
Po prostu -  pasuje to do scenerii starówki korfiańskiej.Okres karnawału trwa miesiąc przed postem. W tym czasie w wielu miejscach na wyspie odbywają się zabawy przebranych w różne stroje ludzi tańczących i bawiących się przy muzyce na żywo w restauracjach, tawernach, dużych salach szkół czy różnych organizacji społecznych. Wszystkie te miejsca są dekorowane serpentynami, różnokolorowymi balonami i szczególnie w week-end organizowane są tam bale dla mieszkańców wyspy.
Oczywiście te wszystkie uroczystości są po pierwsze wielkim wydarzeniem dla dzieci i młodzieży korfiańskiej, która w tym okresie organizuję bajeczne przebrane grupy taneczne by przechodząc po mieście pokazać dorobek swojej całorocznej  pracy w różnych grupach tanecznych - tańca klasycznego, samby, itp.
Przygotowania do karnawału trwają kilka miesięcy, szyje się stroje, buduję się ogromne armaty z postaciami różnych ludzi, najczęściej z aktualnego świata politycznego, czy artystycznego. W wielu przypadkach mieszkańcy wyspy robią to na własny koszt, bo budżet miasta nie pozwala na jakąś finansową pomoc. 

Sami zobaczcie jak to wygląda na ulicach stolicy na filmiku tutaj

https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/633077693799350/

 Ja osobiście uwielbiam obrazki młodych mamuś z małymi dziećmi, które nawet w rękach rodziców prezentują się bardzo fajnie z różnych karnawałowych strojach. Pamiętam te sceny z mojego życia na wyspie . Przez wiele lat w tym okresie czasu sama byłam bardzo zajęta szyciem kostiumu dla mojej córki, kiedy jeszcze była mała i chciała co roku mieć nowy kostium, zupełnie inny od tych które kopiowane były sprzedawane w mieście.

Bardzo często wraz z moimi koleżankami, szyłam kostiumy dla całej grupy mam i rodziców. W ten sposób wspólnie z naszymi dziećmi świetnie bawiliśmy się w sobotnio - niedzielne dni karnawałowe. 
Była to wspaniała odskocznia od dnia codziennego i nawet gdy czasami padał deszcz, wcale to nam nie przeszkadzało by zabawa była udana - nawet z parasolkami .

Poniżej jeden ze strojów mojej córeczki - Myszka MIKI - który w balu w przedszkolu został nagrodzony pierwsza nagrodą - jako mama i autorka kostiumu byłam oczywiście z tego bardzo dumna!!!W dni karnawału na Korfu większość mieszkańców spotyka się na różnych balach , ale nie tylko. Jest to też okres w którym , jak muzyczna tradycja wyspy nakazuję w mieście w sobotnie wieczory obywają sie koncerty muzyczne chórów korfiańskich lub orkiestr dentych, które wprowadzają mieszkańców wyspy w karnawałowy nastrój przy skocznej muzyce z operetek , słynnych melodiach tanecznych . Tak rozbawieni słuchacze tych koncertów kontynuują ich zabawę w mniejszych zorganizowanych grupach, czy w gronie znajomych w licznych tutejszych restauracjach, tawernach, czy dużych salach hoteli otwartych w okresie zimy w mieście. 
Tutaj i ja w przebraniu cyganki bawię się wraz ze znajomymi. Bo ja też często biorę udział w tym przebieraniu . W jednym roku byłam nawet blondynką !!

Innym razem inaczej .....Przebierańcy wszędzie , uśmiechnięte twarze i taniec, taniec do rana!Ostatnio wpadłam w rytm hiszpański !


W wielu miastach w Grecji możecie zobaczyć zabawy karnawałowe, które w każdej okolicy mają jakiś charakterystyczny akcent związany ze zwyczajami tego miejsca. I tak na Korfu widzimy ten wenecki wpływ na odbywający się tutaj karnawał. 

W różnych częściach wyspy odbywają się zabawy karnawałowe. Wiele wiosek korfiańskich organizuje pochody karnawałowe i później zabawę, oczywiście z czymś pieczonym do jedzenia!
Sami zobaczcie jak to wygląda nie tylko w stolicy na filmiku tutaj

https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/1981744918591187/

Najsłynniejszy w Grecji karnawał odbywa się w miejscowości Patra na południu Grecji i gromadzi bardzo dużą liczbę przebierańców z całej Grecji. 
Karnawał na Korfu też dobrze się prezentuje i mimo obecnych trudności ekonomicznych w Grecji ludność wyspy bierze czynny udział we wszystkich organizowanych z tej okazji uroczystości. 

Takie zabawy karnawałowe trwają do późna w nocy nie tylko w stolicy. W wielu wioskach wyspy  w znajdujących się tam tawernach tamtejsza ludność też bawi się w sobotnie wieczory do samego rana. 


Jest to według mnie, możliwość zmiany w życiu, odskoczni od rutyny dnia codziennego i od problemów z tym związanych.

 To jest to co Grecy mają we krwi i w ich mentalności, która pozwala im przetrwać wiele problemów w historii tego narodu.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz