Translate

CHLOMOS - ciekawa wioska południowej części Korfu
Chlomos to jeszcze jedna bardzo ciekawa wioska wyspy. Jej bardzo fajne usytuowanie na szczycie góry powoduje, że nawet z wielu uliczek tej wioski macie wspaniałe widoki.
By dojechać do tej wioski macie dwie drogi. Jedna to droga prowadząca od Moraitika brzegiem morza wschodniej części wyspy i później wspinacie się w górę do wioski. Tą drogę jednak często trudno znaleźć bo nie jest dobrze oznaczona.

Lepsza według mnie jest droga prowadząca z głównej szosy prowadzaca z Moraitika na południe do Lefkimi , szerokiej i na długich odcinkach prostej. Tam po lewej stronie znajdziecie drogowskaz do Chlomos  i dość szeroką drogą oczywiście z zakrętami jedziecie na górę do wioski. Po drogowskazie znajdziecie jakieś miejsce by zaparkować , bo wewnątrz wioski są z tym problemy.

Ze szczytów tej wioski możecie zobaczyć całą południową część wyspy.

Po lewej stronie widzicie całe południowo-wschodnie wybrzeże z zatoczką w Boukari i nawet Kavos na ostatnim planie.
Z drugiej strony możecie zobaczyć wybrzeża południowo-zachodniej części wyspy .Przy dobrej widoczności z tej strony możecie w oddali zobaczyć nawet wyspę Paxos znajdującą się na południe od wyspy Korfu.
Na mojej stronie na FB możecie zobaczyć filmik nakręcony w tym miejscu tutaj


https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/1992890480952711/

Jest to jedna z bardzo dobrze zachowanych typowych wiosek korfiańskich z ceglastymi lub kremowymi kolorami ścian - tak charakterystycznych dla całej wyspy, z wąskimi uliczkami pomiędzy domami wybudowanymi jeden przy drugim.


Wiele domów jest ostatnio odnowionych i na szczęście w wiosce w ciągu całego roku żyje dość duża liczba mieszkańców.

Bardzo dokładna dekoracja wejścia do domów czy podwórka informuje o obecności obcokrajowców , którzy zakupili tutaj domy by przyjeżdżać na letnie długie wakacje na wyspę.
Niektóre domy czekają jeszcze na nowych właścicieli , którzy potraktują je z dużą miłością i wypełnią życiem.W ostatnich latach wioskę odwiedza bardzo dużo turystów i tak znajdziecie tutaj kawiarenki gdzie możecie sobie usiąść i z pięknym widokiem napić się np. Korfiańskiej tsitsibiry.

Na szczycie wioski znajduje się kościół i cmentarz wioski . Z tego miejsca widok jest wręcz oszałamiający.
Tutaj nawet umarli mają ostatnią swoją kwaterę z widokiem na morze !!!
Na temat cmentarzy na wyspie macie osobny artykuł tutaj:

1 komentarz:

  1. ja zakochałam się w tym miejscu a dwie starsze panie pozwoliły się sfotografować .Dziś to dla mnie moje ulubione zdjęcie :)

    OdpowiedzUsuń