Translate

ŚLUBY KOŚCIELNE I CYWILNE W GRECJI




Kiedy ktoś decyduje się na ślub w Grecji staje przed lodowatą skałą  której czubek wychodzi z morza....
Niestety biurokracja w Grecji jest nadal bardzo rozwinięta i załatwianie wszelkiego rodzaju papierów to koszmar , który każdy Grek i nie tylko , jak jest to możliwe unika.

I tak decyzja o ślubie musi być tutaj ostateczna . Dwie strony muszą być zdecydowane na 100% bo czeka ich , po pierwsze , labirynt załatwianych papierów w czasie kontaktu z pracownikami państwowymi w Grecji , którzy najczęściej nie są dobrze poinformowani o tym co i jak . Niestety.

W tym artykule jednak nie będę się na ten temat pisała, bo o moich  przygodach z greckim ślubem dokładnie napisałam w kilku artykułach w serii WSPOMNIENIA.



Śluby cywilne w Grecji istnieją od chyba 20 lat. W całej Europie śluby cywilne zawierano już we wszystkich krajach od wielu lat. Tutaj , ze względu na duży wpływ kościoła na prawa panujące w Grecji ta sytuacja była zupełnie inna.

Nadmienię, że kiedy przed 40 laty chciałam być uznawana za mężatkę w Grecji musiałam mieć ślub kościelny w Grecji. By mieć wszelkie międzynarodowe prawa mężatki w Europie musiałam jednak poprzednio mieć ślub cywilny, który w moim przypadku zawarłam w Polsce.
W tym artykule chcę powiedzieć Wam na temat relacji ślubów cywilnych i kościelnych w Grecji zawieranych przez młodych Greków.




Zdecydowana większość dzisiejszych młodych ludzi w Grecji zawiera po pierwsze ślub cywilny. W ten sposób nabiera praw do wszystkiego co wspólne i para zaczyna być przez greckie prawo traktowana jako małżeństwo. Najczęściej to następuje po kilku latach wspólnego życia w jednym domu w charakterze pary zaręczonej, która zaczyna wspólnie życie na codzień sprawdzając czy to w ich przypadku " działa". 

Bardzo często jest to bardzo prosty ślub w trybunale, bez większych uroczystości i wielu zaproszonych gości. Uczestniczą w nim świadkowie i najbliższa rodzina pary młodej. 

Tak często odbywa się ślub cywilny ze względu na ograniczone finanse pary młodej , która zaczyna organizować wspólnie swoje życie , a jak wiecie to wymaga dużej ilości pieniędzy których szczególnie teraz przy greckim kryzysie brakuje.
Część z tych młodych par decyduje się na ślub cywilny z myślą o możliwości pobrania pożyczki z banku dla młodych par małżeńskich na zorganizowanie ich własnego domu . To oczywiście ma miejsce tylko wtedy gdy ci młodzi ludzie oboje pracują i mają możliwość spłacenia tej pożyczki!

W większości przypadków młode dziewczyny w Grecji marzą o ślubie kościelnym , chrześcijańsko-ortodoksyjnym, bo to jest wyznanie 95% obywateli w Grecji. Taki ślub związany jest często z piękną biała długą suknią panny młodej, z długa listą zaproszonej rodziny i znajomych oraz z dużym przyjęciem dla licznych gości w specjalnie do tego przygotowanych farmach, czy restauracjach. 

Mimo obecnego kryzysu w Grecji tego rodzaju farmy mają bardzo dużo pracy , zjawisko dziwne i jednocześnie bardzo ciekawe....

Jest to jednak związane z dużymi wydatkami i tak nie każdą parę młodą na to stać.

Wielu młodych ludzi w Grecji sądzi obecnie , że to jest strata czasu i pieniędzy , które jak są lepiej zainwestować w ich bardziej wygodne życie w nowym domu , który zawsze potrzebuje dużo pieniędzy. Dodatkowo dochodzi kwestia długotrwałych przygotowań by taki ślub zorganizować i nie każdy ma na to czas lub ochotę.

W większości przypadków koszty takiego ślubu kościelnego są opłacane przez rodziców pary młodej.

Dawniej tradycja mówiła o tym by te koszty pokrywali TYLKO rodzice panny młodej. W dzisiejszej Grecji o ile para młoda chce zorganizować taki ślub kościelny obie strony sobie pomagają , bo kryzys nawet w tej dziedzinie jest widoczny. Bo głównie rodzice pary młodej chcą na tą uroczystość zaprosić całą rodzinę i wszystkich znajomych by w ten sposób zrewanżować się za podobne zaproszenia powyższych na podobne zaproszenia. W wielu przypadkach słyszałam o tym , ze każda ze stron opłaca koszt swoich gości. Jak widzicie sami kryzys wpływa na zmianę dawnych zwyczajów.

Wygląda więc na to , że taki ślub kościelny to bardziej zrealizowanie zobowiązań rodzinnych niż radość dla pary młodej. 

W dzisiejszej Grecji dodatkowo ta sprawa bezpośrednio wiąże się z istniejącym tutaj kryzysem, który nie pozwala na zrealizowanie  takich planów  wielu młodych par.

I tak często młoda para po zawarciu ślubu cywilnego zaczyna urządzać swoje "gniazdko" .

 W międzyczasie przychodzi na świat jakieś dziecko i wtedy po kilku latach, o ile mają takie możliwości finansowe podejmowana jest decyzja o ślubie kościelnym i jednoczesnym chrzcie narodzonego potomka. Tak w czasie jednej ceremonii odbywa się ślub i chrzest i po tym następuje wesele dla licznych gości. W ten sposób za jednym razem wszelkie zobowiązania w stosunku do rodziny i znajomych są załatwione i wszyscy są z tego powodu zadowoleni.

Dlaczego młodzi Grecy trudno decydują się na małżeństwo to kwestia, którą opiszę w kolejnym artykule... 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz