Translate

JAKIE KWIATY ZDOBIĄ KORFU

Korfu to przez 12 miesięcy w roku bardzo zielona wyspa. Wiele kwiatów zdobi ją dodatkowo w okresie długiego sezonu letniego nadając jej dodatkowy urok i piękno.

Zobaczycie to na całej wyspie. Możecie to podziwiać przykładowo, na starówce  placu ratusza korfiańskiego , gdzie różnorodne kolory tam rosnących kwiatów są przez wszystkich turystów fotografowane. Wyróżnia się tutaj piękne drzewo dżakarandy z pięknymi fioletowymi kwiatami , które zdobią to drzewo przez kilka miesięcy wiosennych.

DŻAKARANDĘ (jacarandę) możecie też podziwiać na Placu Spianada , w parku pałacu znajdującego się na końcu Spianady , na placu przy katedrze katolickiej i nie tylko.
Królową kwiatów na Korfu jest BUKAWILIA  , krzew pnący się po osłonecznionych osłonietych od wiatru stronach korfiańskich domów. To korfiańska nazwa tego cudownego kwiatu. Popularnie nazywa się bougienville. Mamy tutaj bukawilię w pięciu kolorach : żółtą, pomarańczową,różową , czerwoną i fioletową, wszystkie piękne, pełne kwiatów przez większość miesięcy w roku o ile mają dostęp do wody.

Na placu San Giacomo w stolicy zobaczycie też boukawilię w kolorze czerwonym i fioletowym.
Cudowna czerwona bukawilia zdobi Plac Świętego Spirydona na starówce. Zobaczcie ją sami.
Często dziwicie się , że nasza bukawilia ma mało liści i na krzewie są tylko tysiące kwiatów . Tak wygląda ten kwiat w tym ciepłym klimacie. W Polsce , o ile ktoś zdołał ją wychować bukawilia ma więcej liści niż kwiatów - bo to zupełnie inne warunki klimatyczne. Oczywiście mówimy o bukawilli rosnącej tam w pomieszczeniu zamkniętym.

Piekne bukawilie zobaczycie też na uliczkach najstarszej części starówki korfiańskiej  o nazwie Campiello. Tam często pomiędzy kwiatami przeciągnięte są sznury z suszącą się bielizną.

OLEANDRY to inne kwiaty , które tutaj często zobaczycie. Są one posadzone przy większych placach  lub przy głównych szosach na terenie całej wyspy. Mamy tutaj oleandry w kolorze białym, żółtym i różowym. Te krzewy bardzo łatwo się tutaj przyjmują , bo nie potrzebują dużo wody i odpowiednio podcinane dochodzą do wielkości dużych drzew

W niektórych miejscach na wyspie zobaczycie i będziecie podziwiać piękne drzewa MAGNOLI  z wielkimi, wielkości talerza kwiatami . Wyglądają one rzeczywiście imponujące. Spotkacie te drzewa w parku braci Durell przy Spianadzie w mieście lub w parku pałacu Sissi w Achillionie.
Te drzewa kwitną tutaj do połowy lipca i pokrywaja sie niesamowita ilościa tych kwiatów , które następnie zmieniają się w duże szyszki.

Jeszcze inny piękny kwiat ,który tutaj rośnie w wielu miejscach  to RÓŻA CHIŃSKA, popularnie nazywana hibiscus. Mamy ją też w kilku kolorach - białym , różowym i czerwonym .


 

Sami zauważycie,  że roślinność i kwiaty korfiańskie są kilkakrotnie większe od tych samych spotykanych w niektórych miejscach północnej Europy, niektóre nawet w Polsce.

Tutaj ciepło i klimat śródziemny powoduje , że zieleń i kwiaty rozwijają się tak bujnie , że czasami boimy się ,że nas zarosną. Oczywiście tutejsza wilgotność w ciągu całego roku bardzo temu pomaga. To co mnie bardzo początkowo zdziwiło to to,że te piękne kwiaty nie pachną . Wtedy pomyślałam o polskiej małej maciejce , której piękny zapach rozchodzi się często po dzielnicach w Polsce....... 

Jak widzicie , zawsze oglądając cokolwiek istnieje to porównanie do tego co jest w kraju ....

6 komentarzy:

 1. Zachwyciły mnie bujne kwiaty i pnącza na Korfu;podziwiałam jacarandę przed Ratuszem,dorodną czerwoną bugenwillę na placu na tyłach kościoła w Kerkirze,jak również kwiaty glicynii i cudnej magnolii w ogrodach pałacu Sissi :-),nie wspomnę już o przecudnych,ogromnych kwiatach hibiskusa,jak szpalerów wspaniałych oleandrów zdobiących wiele miejsc.Poza tym w ogródkach widziałam wiele uroczych nieznanych mi kwiatów.Są też drzewa z kwiatami cudnie pachnącymi,bardzo intensywnie,a kwiatuszki jakby otulone kielichem z wosku;nie mogę doszukać się ich nazwy...Widziałam w kolorze koralowym w Benistes.Pozdrawiam i dziękuję za interesujący Blog :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wpis. Korfu jest pełne zieleni i kwiatów. Przy tej wilgotności i temperaturach w ciągu całego roku tutaj wszystko rośnie jak na drożdżach.

   Usuń
  2. Korfu zachwyciło mnie właśnie zielenią,gajami oliwnymi,strzelającymi w niebo cyprysami,bambusami czy drzewami eukaliptusa;nie wspomnę już o palmach,które kocham;a o kwiatach i pnączach kwitnących wyraziłam zachwyt powyżej.Zauważyłam,że jednak na wyspach roślinność ma więcej wilgoci i jest niezwykle dorodna;hibiskusy w Polsce małe,nawet wisteria wspanialsza.Nic dziwnego,że Korfu ma przydomek Zielonej Wyspy.Dziękuję i pozdrawiam;pokochałam Grecję,wspaniali ludzie,życzliwi,serdeczni,spontaniczni .

   Usuń
  3. Dziękuję za wpis i pozdrawiam

   Usuń
  4. Super opisane, poszukuje nazwy kwiatka na Korfu zerwałam wystające cebulki przy plaży w Agios, liście miało jak cebula dymka a

   Usuń
  5. Bez zdjęcia trudno pomóc. Pozdrawiam

   Usuń