Translate

KTO OBECNIE EMIGRUJE Z GRECJI ?

Na temat kryzysu ekonomiczno - politycznego w Grecji  czytacie do znudzenia w gazetach i słyszycie w telewizji od 2002 roku do dzisiaj. Niestety ten temat jest nadal aktualny i nie rozwiązany do dnia dzisiejszego.
Często przyjeżdżając tutaj na wakacje jesteście tym krajem zachwyceni : piękne krajobrazy , cudowny klimat , wspaniali życzliwi ludzie - żyć nie umierać.

Zupełnie inaczej widzi się tą sprawę mieszkając tutaj na stałe i myśląc o przyszłości . Przyjeżdżając na wakacje na krótki okres czasu wszystko widzicie na " różowo" , no może w 80% .

Nie chce w tym miejscu dać Wam do zrozumienia , że ja sama żałuję, że tutaj mieszkam od ponad 40 lat, o nie!!!

Osobiście NIGDY tego mojego wyboru nie żałowałam.Chcę tutaj powiedzieć o ogólnych tendencjach skłaniających Greków do wyjazdu z kraju. 

Dlaczego tak się dzieje i kto ten kraj żegna rozpoczynając swoje życie w innym kącie świata, jadąc często w nieznane. Od chwili rozpoczęcia kryzysu w Grecji w związku z problemem  znalezienia pracy czy przeżycia z oferowanej tutaj pensji za 10-12 godzinną pracę wielu Greków zdecydowało się szukać szczęścia za granicą.

W oparciu o podawane ostatnio dane statystyczne z ciągu ostatnich 5 lat z Grecji wyemigrowało ponad 500.000 młodych ludzi!!! 
Przypominam , że w Grecji żyje około 11 milionów Greków , więc procentowo emigranci stanowią bardzo duża liczbę.

Dodatkowo smutne jest to , że najczęściej są to młodzi ludzie z wyższym wykształceniem , z dyplomem, chętnych do działania i pełnych energii. Ci młodzi ludzie w większości zostali wykształceni na koszt państwa greckiego w tutejszych uczelniach i dodatkowo przy bardzo dużym wkładzie finansowym ich rodziców , którzy pokrywali koszty ich życia w okresie studiów , najczęściej z dala od rodzinnego domu.

Ci młodzi ludzie to siła robocza bardzo dobrze wyspecjalizowana w zawodach bardzo dzisiej poszukiwanych i dobrze opłacanych w krajach Europy  ..... poza Grecją .

Po wieloletnich studiach ci młodzi ludzie chcą  pracować by iść do przodu ze swoim życiem , by w oparciu o zarabiane pieniądze żyć i oczywiście, jak tego ich  wiek wymaga, założyć swoją rodzinę.
W Grecji to jest bardzo trudne , wręcz w wielu wypadkach niemożliwe bo dzisiejsze pensje i koszt życia na to nie pozwalają .

Duża liczbe emigrantów z Grecji stanowią młodzi lekarze , którzy są zatrudniani w systemie zdrowia w Niemczech , Anglii , czy Szwecji.

Ostatnio czytałam artykuł na temat służby zdrowia w Niemczech , który mówił o tym , że poziom słuby zdrowia w państwowych szpitalach w Niemczech w ostatnich latach znacznie wzrósł dzięki zatrudnieniu dużej liczby bardzo uzdolnionych greckich lekarzy.
Tych lekarzy w Grecji zabraknie , a dokładniej mówiąc już brakuje . Tylko , że przy dzisiejszej polityce w Grecji nie mogą oni znaleźć pracy we własnym kraju. Nadal istnieje prawo , że nowy lekarz może być zatrudniony gdy odejdzie na emeryturę 10 starszych.

Druga duża grupa emigrantów z Grecji to młodzi ludzie bardzo dobrze wyszkoleni w dziedzinie informatyki . Wśród nich jest wielu wynalazców  już docenionych w wielu instytutach badawczych Anglii i nie tylko.

Następna grupa emigrantów to specjaliści w dziedzinie budownictwa. W Grecji przez wiele ostatnich lat nastąpił kompletny zastój budownictwa i tak wszyscy pracujący w tej branży albo zmienili zawód , albo w poszukiwaniu pracy wyjechali z Grecji.

Tutaj przychodzi do głowy kolejne pytanie. Czy ci młodzi ludzie wrócą kiedyś do ojczyzny ?? Nie sądzę.

Z doświadczenia wynika , że jak ktoś wyjeżdża i znajduje miejsce pracy za granicą układa sobie tam życie i później po latach nawet jeśli chce wrócić do kraju więź z rodziną z dziećmi tam wychowanymi mu na to nie pozwalają .
W ten sposób Grecja traci młodych utalentowanych ludzi , którzy mogliby budować lepszą przyszłość tego kraju.Dodatkowo Grecka populacja się starzeje, jest wielu ludzi w bardzo podeszłym wieku i mało dzieci się rodzi . To nie są pozytywne zjawiska dotyczące siły roboczej w Grecji .

Co czeka ten kraj i ludzi tutaj mieszkających w przyszłości - historia sama nam powie......

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz