Translate

KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA KORFU


Kościół katolicki na Korfu ma historię sięgającą 12 wieku . Kiedy wyspa zaczęła być pod okupacją wenecką na wyspie przebywało wiele ludzi pochodzących z terenów dzisiejszych Włoch i dzisiejszej Malty. Część z tych ludzi osiedliła się na wyspie na stałe, inni założyli tutaj rodziny   grecko - weneckie i tak korzenie wiary katolickiej zaczęły się tutaj rozwijać.

W roku 1274 katolicy z wyspy Jońskich, które w całości były pod panowaniem weneckim stworzyli zjednoczony okręg wiary katolickiej z siedzibą na Korfu. W dniu dzisiejszym katolicy z tych terenów przekraczają liczbę 3000.

Na terenie Korfu mamy piękną katedrę Kościoła katolickiego pod wezwaniem Świętego Jakuba i Krzysztofa oraz 3 inne kościoły katolickie w których wierzący mogą gromadzić się na msze święte i na modlitwę.

Katedra katolicka znajduje się przy placu dawnego ratusza miasta Korfu i popularnie nazywamy ją DUOMO. Kościół jest duży, bardzo  zadbany i ze wspaniałą akustyką . To sprawia , że często właśnie tutaj odbywają się koncerty muzyki klasycznej gromadzące tutejszą ludność, nie tylko katolicką .


W okresie sezonu turystycznego możecie tutaj uczestniczyć w mszy świętej codziennie wieczorem o 19.00 i dodatkowo niedzielę o 10.30 i o godzinie 19.00.

Na moim filmu na FB możecie zobaczyć jak wygląda wnętrze tego kościołu tutaj

https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/854169618272059/

Często pytacie się o możliwość kontaktu z księdzem z tego kościoła San Giacomo więc podaję Wam telefon do tego kościoła : 0030- 26610- 30271

Drugi katolicki kościół znajduję sie na ulicy Nikifotou Theotoki i wchodzi się do niego schodkami pomiędzy tam znajdującymi się sklepikami turystycznymi ( naprzeciwko wysokiego domu z kolumnami). Jest to kościół pod wezwaniem Świętego Franciszka.

Trzeci katolicki kościół znajdziecie idąc tą samą ulicą w kierunku nowszej fortecy. Tam podchodząc trochę do góry w kierunku wejścia do fortecy zobaczycie okazały budynek tego kościoła z charakterystycznymi dwoma wieżami.
Jest to kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Tenedos.
Ta uliczka przy której znajduję się ten kościół była też inspiracją do namalowanego przeze mnie obrazu .

Czwarty kościół katolicki znajduje się w zespole budynków katolickiego domu starców , na przedmieściach miasta ( za prawosławnym kościołem Platittera ) prowadzonego przez katolickie zakonnice . Jest to kościół pod wezwaniem bratnich serc Jezusa z Malty - Franciszkanów.

PIĄTY MALUTKI KOŚCIÓŁEK  znajduję się w dzielnicy Garitsa za supermarketem  i tam co niedzielę też odbywają się msze święte o 8.30.

Pod koniec 14 wieku Franciszkanie wybudowali na terenie miasta korfiańskiego swój klasztor z którego obecnie pozostała tylko charakterystyczna wieża dokładnie w centrum miasta naprzeciwko Banku Narodowego . 
Wieża nosi nazwę Annunciata i od niej przyjął nazwę też ten plac na którym się znajduje. Przez ostatnie lata mieszkańcy Korfu zaczęli się organizować w walce o odnowienie tej wieży i dzięki pomocy księdza z katedry katolickiej zwalczono problemy związane z biurokracja i w najbliższym czasie ta wieża będzie odrestaurowana.

Katolicy na Korfu są dobrze zorganizowani. Właśnie oni zorganizowali na tej wyspie pierwszą istniejącą tutaj drukarnię. Poza tym posiadali na wyspie własną szkołę podstawową dla katolików.


Jedna z czytelniczek mojego blogu poinformowała mnie, że w miejscowości Messonghi na południu wyspy jest też inny mały kościół katolicki, który znajduje się koło przedszkola w Messonghi i działa tylko w okresie sezonu letniego.

To co mnie bardzo zaskoczyło w pierwszych latach mojego pobytu na Korfu to wspaniała, ciepła współpraca kościoła chrześcijańsko-ortodoksyjnego wyspy i tutejszych katolików. Mimo tego , że na wyspie 95% mieszkańców to są ortodoksi władze tutejszego ortodoksyjnego kościoła współpracują z kościołem katolickim i często wspólnie organizują różnego rodzaju pomoce dla rodzin chrześcijańskich mieszkających na wyspie.

Na Korfu mieszka wiele katolicko - ortodoksyjnych rodzin, które żyją zgodnie z tymi dwoma wyznaniami. Ze względu na różnice w kalendarzu katolickim i prawosławnego, święta wielkanocne nie wypadają zawsze w tym samym terminie. Raz na 4 lata są w tym samym czasie , a następnie z tygodniowym , 2 tygodniowym , 3 tygodniowym opóźnieniem.

 I tak by nie rozłączać tych "mieszanych" rodzin na terenie wyspy święta Wielkanocne są obchodzone zgodnie z kalendarzem ortodoksyjnym dla wszystkim razem.

W czasie  Wielkiego Piątku , gdy na Korfu odbywają się uroczyste procesie kościół katolicki też w nich uczestniczy.
Dodatkowo , w czasie uroczystej Mszy świętej w Wielką Sobotę, przedstawiciele tych dwóch kościołów wspólnie odprawiają mszę świętą na głównym placu miasta o nazwie Spianada dla wszystkich mieszkańców wyspy i tłumu wierzących , którzy w te dni na Korfu przybywają.

Często w czasie święcenia mieszkań wierzących - chrześcijanów , ortodoksów , czy katolików, ksiądz i pappas mogą spotkać się w tym samym domu na Korfu i wcale to im nie przeszkadza. Każdy z nich przeprowadza poświęcenie domu w swój sposób i później zgodnie moga nawet napić się kawy, którą ich gospodyni domu częstuje.

Kiedy przez 25 pierwszych lat mieszkałam w mieście na Korfu, tak często zdarzało się u mnie w domu i dla wszystkich było to normalne zjawisko. Z początku mnie to dziwiło, ale później i ja się do tego przyzwyczaiłam.

Jest to kolejne potwierdzenie bardzo zgodnego współistnienia różnych wiar chrześcijańskich na terenie Korfu.

Nadmienie jeszcze , że przedstawiciel kościoła katolickiego jest zawsze zapraszany przez mieszkańców wyspy na wszelkiego rodzaju uroczystości mające miejsce na Korfu i jest tam  traktowany jako honorowy gość siedzący obok władz kościoła prawosławnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz