Translate

LISTON - CENTRALNE MIEJSCE NA STARÓWCE KORFIAŃSKIEJ


Liston to główne  miejsce starówki na Korfu. Znajduje się na brzegu placu Spianada, który dzieli starówkę od starszej fortecy.Nazwa Liston pochodzi od listy ( Libro Doro), na której w okresie okupacji bizantyjskiej byli spisani wszyscy szlachetnie urodzeni mieszkańcy wyspy i tylko oni mieli prawo spotykać się na spacery w tej części miasta. Liston powstał w 1807 w okresie okupacji francuskiej wyspy. Pod charakterystycznymi podcieniami z dużymi zielonymi lampami wzdłuż 2 budynków wybudowanych na wzór budynków przy ulicy De Rivoli w Paryżu początkowo znajdowały się stajnie koni , którymi przyjeżdżano tu na spacery. Było to miejsce spotkań elity i artystów. 

Później to miejsce stopniowo zostało przekształcone w kawiarenki i tak zostało do dnia dzisiejszego.


Obecnie jest to centralne miejsce spotkań mieszkającej na Korfu ludności od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych. 
W okresie lata jest to też główne miejsce gdzie turyści piją nasz tradycyjny , orzeźwiający napój korfiański - piwo imbirowe - nazywane tutaj TSITSIBIRA ( po polsku mówimy cicibira ).
Ciekawa jest też struktura wiekowa i czasowa gości na tym miejscu. W godzinach rannych spotykamy tu głównie turystów  , studentów i matki z małymi dziećmi , które beztrosko mogą się bawić na placu Spianada. Wieczorem to miejsce spotkań rodzin korfiańskich - z jednej strony placu  i młodzieży korfiańskiej i studentów - z drugiej strony.

 I tak kto chce delektować się w spokoju,zimnym napojem tsitsibiry, kawą lub ouzo z dodatkiem  szuka miejsca wolnego w kawiarenkach od strony pałacu .

Kto chce siedzieć w gwarze i szumie rozmów  młodych ludzi siada z drugiej strony od strony Pendofanaro , czyli dużej lampy z  światłami od strony Górnego Placu Spianady.

 To miejsce tętni życiem w ciągu całego roku , bo w zimowe niedziele tutaj wiemy , że możemy spotkać naszych znajomych bez ustalania miejsca spotkania. Po prostu będąc w mieście każdy przechodzi się tym miejscem i odnajduje znajomych.Najbardziej romantycznie to miejsce wygląda wieczorem , kiedy wszystkie dostojne lamy pod podcieniami świecą się . Wtedy jest czas na rozmowy ze znajomymi w  tutejszych kawiarenkach przy ouzo z małą przystawką składającą się z frytek, oliwek, serka żółtego i ewentualnie smażonych krewetek.Polecam Wam wieczorny spacer po Listonie. To miejsce ma swój specyficzny urok o każdej porze dnia i roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz