Translate

KOUM - KOUAT (KUM-KWAT) - KORFIAŃSKI OWOC

Przyjeżdżając na wakacje na Korfu obowiązkowo trzeba skosztować korfiańskiego słodkiego likieru robionego z owoców koum-kouat-u. 

Jest to tradycyjny napój na wyspie , który możecie skosztować we wszystkich kawiarenkach  i możecie zobaczyć na stoiskach wszystkich tutejszych sklepów turystycznych.


Owoc koum-kouat-u został tutaj przywieziony z Chin , przypomina wyglądem polską mirabelkę tylko , że nie ma jak mirabelka jednej dużej pestki , ale wiele małych - jadalnych z całym owocem.

Owoce koum-kouat-u są gotowe do zbioru pod koniec września . Wtedy smakiem przypominają gorzką pomarańczę. 

Z tych owoców produkuje się na Korfu likier, który w połączeniu z lodem ma bardzo ciekawy smak. Biały likier robiony jest z soku owocu i alkoholu, pomarańczowy na dodatkowo dodatek skórki owocu , która nadaje mu ten charakterystyczny kolor .
Poza napojem jest on stosowany do oblewania  sałatek owocowych, czy lodów. Często używany jest też do nasączania ciast by dodać im fajny kolor i aromat. Panowie bardzo często mieszają ten likier z wódką i lodem i też im to smakuje. Ten napój możecie zakupić w różnej wielkości butelkach , nawet w butelkach o kształcie wyspy Korfu.

Poza likierem z tych owoców są produkowane tutaj różne słodkości  których duży wybór mogą Państwo zakupić w czasie odwiedzania fabryk,  które je  produkują .

 Mamy tego duży wybór. Loukoumia - słodka galaretka o smaku koum-kouat-u, cytryny , czy dzikiej róży posypana cukrem pudrem. Mandolato - bardzo słodka ciągnąca się konsystencja nadziewana migdałami i przekładana waflami. Sezamki o smaku tego owocu. Kandyzowane owoce pakowane w różny sposób. Ciasteczka o smaku koum-kouat-u. I wiele innych.

Jest wiele fabryk produkujących różne słodkości z tego owocu. 
Na filmiku z mojej strony na FB pokazuję jedną z ich tutaj

https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/1722508964657532/

Produkty z tego owocu to świetny prezent dla znajomych , czy rodziny czekającej w kraju na coś typowego z Korfu.


Owoce koum - kouat-u można jeść też na surowo. Mają dość intensywny smak trochę  pomarańczy . Jeśli chce  te owoce skosztować to będąc w stolicy możecie zakupić te owoce w plastikowych kubeczkach w punktach gdzie robi się soki z warzyw.

Przykładowo taki punkt znajduje się na starówce na drodze do banku narodowego w wąskiej uliczce tutaj. Możecie tam podejść z dwóch stron .


Jednak nie zjedzcie wszystkich za jednym razem bo to dość duża bomba dla żołądka. Każdy z rodzinki może skosztować po kilka owoców.

Jeśli chcecie zobaczyć plantacje tego owocu to znajdziecie niektóre na północy wyspy koło wioski Platona . Są one jednak  z dala od głównych dróg. 

W wielu miejscach przy domach mieszkańcy Korfu mają drzewka koum-kouat-u do własnego użytku. Bo są one smaczne na surowo i często są też używane do przygotowywania słodko - gorzkich sosów do kury.

Jeśli jesteście w Acharavi na chodniku idąc z centrum do kawiarenki Amarena zobaczycie drzewka koum - kouat-u i wyglądają one tam tak jak pokazuję na moim filmiku tutaj


Ja dodatkowo robię w domu z naszego drzewka koum-kouat-u pyszny dżem na który przepis macie na moim blogu tutaj:

https://korfumojaprzystan.blogspot.com/2020/02/dzem-z-koum-kouat-u-kum-kwat-u-domowej.htmlTaki dżem też możecie dostać w wielu miejscach sprzedających produkty z koum-kouat-u.
Z tego co wiem w Polsce już możecie na dużych rynkach kupić te owoce, więc jeśli ktoś z Was chce zrobić sobie w domu swój dżem z tego owocu używajcie do tego mój sprawdzony przepis.


2 komentarze:

  1. Gdy byłam na Korfu nie widziałam owoców,bo była to późna wiosna,nie zlokalizowałam też drzewek.Mnóstwo w sklepach likieru,oczywiście skosztowałam i bardzo mi posmakował;przywiozłam ten specjał rodzince.Kupiłam też dżem,bardzo smaczny.Natomiast nie widziałam nigdzie w handlu wyrobów,które podałaś,Aniu powyżej;bardzo żałuję,bo są interesujące,a w ogóle ten owoc bardzo mnie zainteresował;jest super,no i powiązany z Korfu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W wielu miejscach na starówce w stolicy możecie zakupić wszelkiego rodzaju wyroby z tego owocu i wszystkie warto skosztować. Pozdrawiam

      Usuń