Lazania do jedno z bardzo popularnych dań jedzonych na południu Europy.
Jest to coś podobnego do znanego w Grecji PASTITSIO , czyli zapiekanki, przekładanki z makaronu i mięsa mielonego oblewanego sosem beszamelowym. Wiele gospodyń mówi jednak , że Pastitsio to danie bardziej skomplikowane do przygotowania i wymaga dużo miejsca w kuchni oraz przynajmniej 3 dużych garnków do jednoczesnego gotowania. Przepis na PASTITSIO też znajdziecie na moim bloku.
Lazania to szybsza wersja zapiekanki - przekładanki .
Można to danie przygotować w różny sposób i z różnymi produktami w zależności od pomysłowości gospodyni i tego co ma w lodówce.
Tradycyjne Lazania to przekładanka z makaronu w kształcie płatów płaskiego makaronu wielkości 5 x 15 cm , mięsa mielonego i sosu beszamelowego. Ponieważ makaronu tego rodzaju nie trzeba gotować przed układaniem go w pireks-ie proces przygotowania dania jest szybszy. By tą przekładankę zrobić trzeba tylko ugotować sos z mięsem mielonym , przecierem pomidorowym i przyprawami oraz trzeba przygotować sos beszamelowy.
Moja wersja Lazania jest trochę inna bo jest wzbogacona o warzywa.
Do przygotowania tego dania potrzebujecie :
- 1 paczkę makaronu Lazania;
- kilka łyżeczek oliwy z oliwek do posmarowania pireksu ( można go posmarować też masłem)
- produkty do przygotowania sosu z mięsem mielonym . Czyli :1/2 kg mięsa mielonego, puszkę przecieru pomidorowego, 1 dużą cebulę, kilka łyżek oliwy z oliwek, przyprawy do smaku sól , pieprz, proszek z goździków, łyżeczka cynamonu);
- produkty do przygotowania sosu beszamelowego , czyli : 1 1/2 l. mleka , 10-15 łyżeczek mąki, 5 łyżek masła, jaja , sól, pieprz i pół gałki musztardowej uciętej na drobniutkiej tarce. Ja dodaję jeszcze łyżeczkę cynamonu do smaku;
- produkty do przygotowania sosu warzywnego, czyli kilka łyżek oliwy z oliwek, drobno pokrojona marchewka, drobno pokrojona jedna cebula, szklanka zielonego groszku, drobno pokrojona papryka w różnych kolorach. Chodzi tutaj o różnego rodzaju warzywa , które macie w lodówce. Wszystko drobno pokrojone w kosteczki;
- bułka tarta do posypania całości. Niektórzy sos beszamelowy posypują tartym twardym serem żółtym różnego rodzaju. Ja osobiście proponuję bardziej lekką wersję z bułką tartą , która wcale nie różni się smakowo od tej z serem żółtym , a ma mniej kalorii i jest lekkostrawna.
Proces przygotowania jest też szybki i prosty.
Po pierwsze gotujemy sos z mięsem mielonym.
Ja go nie smażę !!!
Lubię przygotować sos z mięsem mielonym bez smażenia by był lekkostrawny i z dodatkiem oliwy z oliwek pod koniec procesu gotowania by nie tracił na wartościach odżywczych.
Do rondelka z odrobiną wody, dodaję posiekaną na drobno cebulę , wrzucam mięso mielone i duszę to wszystko przykryte pokrywką od czasu do czasu dobrze to mieszając. Kiedy mięso jest już ugotowane dodaję przecier pomidorowy, przyprawy , sól i pieprz i pod koniec oliwę z oliwek. Wszystko dobrze pomieszane powinno mieć lejącą się konsystencję by nasączyć później makaron. Jak potrzeba dodajemy do całości więcej wody i oliwy by uzyskać taki rezultat.
Przygotowujemy w podobny sposób sos z warzywami naszego wyboru też dusząc wszystko w rondelku i dodając oliwę i przyprawy do smaku w ostatniej fazie.
Pireks smarujemy oliwą .
Na dno wrzucamy trochę sosu z mięsem mielonym po to by dno było nim pokryte , ale nie wypełnione. Na to układamy jeden przy drugim płaty makaronu lazania tak by całość była nim pokryta. Jak potrzeba łamiemy niektóre kawałki makaronu i układamy je na bokach.
Na to łyżką wazową wrzucamy sos z warzywami układając go równomiernie na całości. Później to wszystko ponownie , dokładnie przykrywamy płatami makaronu lazania.
Na to wrzucamy sos z mięsem mielonym , równomiernie na całość pireks-u. Przykrywamy go ponownie płatami makaronu lazania.
Całość przygotowania tej przekładanki trwa dokładnie 5 minut !!!
W międzyczasie w garnku przygotowuję sos beszamelowy i to wszystko polewamy tym sosem posypując górę bułką tartą.
To wszystko.
Tak przygotowane danie wkładamy na 1 godzinę i 15 minut do rozgrzanego piekarnika w temperaturze 180 C na powietrze. O ile macie piekarniki nagrzewane górą i dołem temperatura musi być około 200 C.
I oczywiście każdy piekarnik piecze inaczej , więc po godzinie sprawdzamy czy powierzchnia przekładanki przybrała złoto - brązowy kolor i jest gotowa do wyjęcia. Bo wszystkie produkty tam zawarte są już ugotowane i proces pieczenia dla każdej z gospodyń może być trochę inny.
Pozostawiamy Lazania na 15-20 minut by trochę ostygły . Następnie kroimy je na kawałki i podajemy do jedzenia .
Można oczywiście to zrobić bez mięsa mielonego robiąc przekładankę z warzyw różnego rodzaju i makaronu typu lazania. To jest też smaczne , ale po prostu wymaga większej ilości sosu z warzywami by uzyskać kilka warstw przekładanki.
Osobiście ostatnio spróbowałam zrobić lazania z samą dynią.
Mam dużo dyń z mojego ogródka i często robię z niej placki. Dla urozmaicenia dań ostatnio pokrojoną w kosteczkę dynię wykorzystałam do zrobienia lazania. Po prostu przygotowałam dość duża ilość sosu z dynią z cebulką suchą, zieloną , kawałkami papryki czerwonej ( dla koloru), przyprawami do smaku dodając do tego oliwę z oliwek w końcowej fazie duszenia . Tym przełożyłam makaron lazania i polałam wszystko sosem beszamelowym. Całość wyszła też smaczna i polecam ją jako danie jarskie.
Myślę , że to też ciekawa propozycja na obiad . Możecie podać do lazania róznego rodzaju sałatę lub nawet dodatkowo polać lazania dodatkowo sosem pomidorowym . W ten sposób danie będzie bardziej bogate , szczególnie dla panów , którzy to lubią .....
Życze smacznego wszystkim , którzy to przygotują !!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz